samodzielna nauka angielskiego

Forum do ogólnych dyskusji nt. języka angielskiego

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: Sheilaeu1576 » 15 wrz 2014, 11:59

anli pisze:Oglądanie filmów czy seriali, a przede wszystkim czytanie książ…ek po angielsku naprawdę duż…o daje. Zdecydowanie się z tym zgadzam.


potwierdzam - przyjemna metoda nauki, człowiek nawet nie wie kiedy się uczy
Sheilaeu1576
newbie
 
Posty: 9
Rejestracja: 28 sie 2014, 11:44


Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: szopenek2 » 18 wrz 2014, 8:40

Warto też… skorzystać z materiałów edukacyjnych, których w internecie nie brakuje. Wydaje mi się, ż…e rozmówki mogą być szczególnie przydatne. Tutaj znajdziesz trochę materiałów http://www.korkiangielski.pl/materialy-edukacyjne/. Trzeba taż… zrobić jakieś ćwiczenia, ż…eby nie tylko biernie przyjmować wiedzę ale i coś twórczo podziałać. Bo co z tego, ż…e zasób słów będzie odpowiedni jak będzie brakować ci pewności siebie przy próbie komunikacji.
szopenek2
newbie
 
Posty: 9
Rejestracja: 21 sty 2010, 14:44

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: Sobieslawa2551 » 21 wrz 2014, 14:50

Ja uczyłam się angielskiego w szkole przez kilka ładnych lat... jednak nie przyniosło to jakiś większych efektów... dopiero kiedy postanowiłam zacząć uczyć się sama w domu zaczęłam zauważ…ać postępy najpierw uczyłam się słówek, później gramatyki a na końcu zaczęłam rozmawiać przez skypa
Sobieslawa2551
newbie
 
Posty: 10
Rejestracja: 31 lip 2014, 23:11

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: HiperAtanazja77 » 25 wrz 2014, 13:10

Ja również… ze szkoły nie wyniosłam za wiele mimo tego ż…e uczyłam się angielskiego ładnych parę lat ... kiedyś pojechałam do angli do siostry na kilka tygodni i niestety nie było wyjścia kiedy zostawałam sama w domu brałam słownik w rękę i uczyłam się sama
HiperAtanazja77
newbie
 
Posty: 17
Rejestracja: 24 sie 2014, 20:09

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: Kerri88 » 04 paź 2014, 21:37

Ja mieszkam w średnim mieście i niestety nie ma tu kursów nauki języka dla początkujących dorosłych , są tylko dla znających juz język wiec nie niestey chyba nie będę miała innego wyjścia jak zacząć uczyć się sama w domu chociaż… podstaw a później udać się na kurs
Kerri88
newbie
 
Posty: 11
Rejestracja: 03 wrz 2014, 20:25

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: Mrjohnette1491 » 08 paź 2014, 8:54

Z dotarciem do materiałów z jezyka angielskiego nie jest trudno. Nie trzeba specjalnie w tym celu kupowac podreczników, których na rynku księgarskim jest mnostwo, trudno sie na cos zdecydowac poza tym. Wiem cos o tym. Internet (filmy, mp3) i lekcje u korepetytora wystarczą. potem moż…na pomyslec o jakims wyjezdzie za granicę.
Mrjohnette1491
newbie
 
Posty: 11
Rejestracja: 03 wrz 2014, 21:05

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: HiperAtanazja77 » 09 paź 2014, 21:19

Samodzielna nauka nie jest moż…liwa do końca jeż…eli ktoś zaczyna od początku, a jeż…eli ktoś ma już… jakieś podstawy i pojęcie o języku to uważ…am ż…e moż…e bez problemu uczyć się w domu sam to jest bardzo dobre wyjście w takiej sytuacji moim zdaniem
HiperAtanazja77
newbie
 
Posty: 17
Rejestracja: 24 sie 2014, 20:09

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: Edwarda83 » 09 paź 2014, 21:31

Nie podjąłbym się za ż…adne skarby nauki jakiegokolwiek języka obcego samemu. Nawet z kursami online czy jakimiś płytami z lekcjami. Po prostu potrzebuję kogoś kto sprawdzi wszystkie moje błędy, poprawi moją wymowę konkretnych słówek, akcentowań...
Edwarda83
newbie
 
Posty: 7
Rejestracja: 22 wrz 2014, 18:08

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: LukLev » 11 paź 2014, 17:48

Nie zgodzę się z przedmówcami. Angielskiego moż…na nauczyć się od podstaw samemu i często duż…o szybciej niż… w szkole i innych kursach - trzeba tylko chcieć, mieć konkretny cel i uczyć się sprawdzonymi metodami. Sam jestem tego najlepszym przykładem, bo kończąc szkołę nie potrafiłem zlepić nawet jednego zdania po angielsku, bo uczyli mnie po prostu nieskutecznie. Kiedy pojawiła się szansa wyjazdu za granicę, miałem kilka miesięcy na to aby nauczyć się angielskiego w stopniu umoż…liwiającym mi swobodną komunikację. Wtedy właśnie wziąłem sprawy w swoje ręce i uczyłem się systematycznie i dość intensywnie metodami, które opisuję na stronie: szybka nauka angielskiego.

Dlatego nie opowiadajcie bzdur, ż…e człowiek nie moż…e samodzielnie nauczyć się jednego z najprostszych języków świata jakim jest angielski.
___________________
Jak szybko uczyć się angielskiego? - moje porady.
Awatar użytkownika
LukLev
greenhorn
 
Posty: 60
Rejestracja: 29 sty 2014, 4:50

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: Chan76 » 14 paź 2014, 8:47

Też… uważ…am, ż…e moż…na samemu w domu nauczyć się języka angielskiego. Ale już… stwierdzenia ż…e szybko… z tym bym się nie zgodził. Po pierwsze wyż…ej wspominana motywacja. Trzeba mieć cel do którego się zmierza a z doświadczenia wiem, ż…e często są to cele które łatwo znikają z horyzontu. Do tego dochodzi kwestia poprawności nauki. Łatwo jest nabrać nieprawidłowych nawyków językowych, które później skorygować jest już… znacznie trudniej.
Chan76
newbie
 
Posty: 11
Rejestracja: 09 wrz 2014, 13:11

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: Luiswro2808 » 14 paź 2014, 15:33

myślę, ż…e jeśli się jest odpowiednio wytrwałym to każ…dego języka moż…na się nauczyć samodzielnie i do tego w dowolnym wieku :) najważ…niejsze to się nie poddawać i codziennie coś się uczyć, nawet poprzez oglądanie ulubionego serialu zamiast z polskimi napisami to z angielskimi :)
Luiswro2808
newbie
 
Posty: 8
Rejestracja: 07 wrz 2014, 21:18

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: Lingualand » 15 paź 2014, 6:28

Jak masz okazję i moż…liwości wybierz się za granicę, tam poznasz język od podwórka a nie z książ…ek.
Lingualand
newbie
 
Posty: 10
Rejestracja: 02 paź 2014, 10:39

jak się uczyć

Postautor: MrFrederica84 » 20 paź 2014, 8:29

tylko jeśli ktoś sprawdzi dokładnie na jakim poziomie jesteś będzie mógł doradzić system nauki bo na pewno nie będzie taki sam jak w przypadku startujących, tak mi się wydaje przynajmniej
MrFrederica84
newbie
 
Posty: 9
Rejestracja: 15 wrz 2014, 15:42

czytanie książ…ek angielskich

Postautor: MrFrederica84 » 20 paź 2014, 8:32

ja na przykład uznaję za świetny pomysł czytanie książ…ek angielskich. Część słów się zna, resztę szukasz od razu łapiesz zasady słów stosowane w konkretnym kontekście.Podobnie z piosenkami ale tam za duż…o czasami slangu i jak ktoś podstaw nie zna to moż…e być śmiesznie
MrFrederica84
newbie
 
Posty: 9
Rejestracja: 15 wrz 2014, 15:42

oglądanie tv w j obcym

Postautor: MrFrederica84 » 20 paź 2014, 8:35

doradzono mi oglądanie na przykład wiadomości w języku angielskim, muszę się zmusić ale problem jest też… taki , jak dowództwu w domu wyrwać pilota z ręki :-)))moja córka ogląda za to disneya w oryginale(mój nakaz)
MrFrederica84
newbie
 
Posty: 9
Rejestracja: 15 wrz 2014, 15:42

fiszki

Postautor: MrFrederica84 » 20 paź 2014, 8:38

super sposobem są też… fiszki długo przezemnie niedoceniane, a przekonałam się sama do nich kiedy chciałam urozmaicić dziecku naukę języka, z programem na pc i mp3 świetne
MrFrederica84
newbie
 
Posty: 9
Rejestracja: 15 wrz 2014, 15:42

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: HiperMaslaw1814 » 20 paź 2014, 12:24

Jest to bardzo ci꿅ka praca. Oczywiście, znacznie tańsza bo nie wydajesz pieniędzy na korepetytorów czy kursy w szkołach językowych, jednak naukę konkretnych działów musisz poprzedzić przygotowaniami, sprawdzaniem słownictwa itp, co w przypadku nauczyciela idzie sprawniej
HiperMaslaw1814
newbie
 
Posty: 8
Rejestracja: 11 wrz 2014, 15:55

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: Pedia » 10 sty 2015, 17:12

Internetowe czaty w języku angielskim są dobrą okazją do przyswojenia nowej wiedzy :)
Pedia
newbie
 
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2015, 16:56

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: Jakub6.4 » 11 sty 2015, 19:02

i zawsze można kogoś poznać, taki bonus :) Polecam również czytanie wiadomości w języku angielskim. Po pierwsze można nauczyć sie nowych słów, a po drugie można się dowiedzieć co się na świecie dzieje.
Awatar użytkownika
Jakub6.4
newbie
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 sty 2015, 18:55

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: english... » 11 kwie 2015, 0:32

Do samodzielnej nauki angielskiego warto skorzystać z metody o której opowiada Sebastian w tym nagraniu video: Kurs Angielskiego dla początkujących metoda 1000 słów. W tym nagraniu video poznasz 3 zaskakujące fakty dotyczące nauki języka angielskiego, które spowodują, że zaczniesz naukę od 1000 najczęściej używanych angielskich słów.
___________________
Angielski Online na Facebooku - sprawdzone metody szybkiej nauki angielskiego przez Internet.
Awatar użytkownika
english...
junior fellow
 
Posty: 262
Rejestracja: 01 lip 2010, 18:15

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: adamro » 22 kwie 2015, 8:00

Jakub6.4 pisze:i zawsze można kogoś poznać, taki bonus :) Polecam również czytanie wiadomości w języku angielskim. Po pierwsze można nauczyć sie nowych słów, a po drugie można się dowiedzieć co się na świecie dzieje.


To jedna metoda, inne to oglądanie programów, filmów anglojęzycznych lub z napisami w języku angielskim.
adamro
newbie
 
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2015, 16:36

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: LangTeam » 22 kwie 2015, 11:17

Kanał Juliana z Doing English jest dobrym początkiem. Kolejno warto poświęcić czas na Duolingo.
Education is not preparation for life; education is life itself.
John Dewey
LangTeam
newbie
 
Posty: 4
Rejestracja: 22 kwie 2015, 11:01

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: adamro » 24 kwie 2015, 8:45

Online można się uczyć jak najbardziej, ale jednak pod okiem dobrego lektora, np. w empik school zajęcia są grupowe lub indywidualne. Zaletą jest oszczędność czasu na dojazdach i możliwość umawiania się na różne, nawet późne godziny. W nauce, nie tylko języka, najważniejsza jest systematyczność i dobry nauczyciel. Niektórzy są na tyle zdolni, że samodzielnie nauczą się języka, ale nawet takim osobom zazwyczaj zajmie to więcej czasu niż na normalnym kursie językowym.
adamro
newbie
 
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2015, 16:36

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: Kociakowiec » 24 kwie 2015, 21:18

Samodzielne czytanie książek ze słownikiem, rozmowy przez Skype lub dostęp do kogoś kto włada językiem. Samemu jednak trudno się nauczyć mówić... Ale da się da :)
Awatar użytkownika
Kociakowiec
newbie
 
Posty: 6
Rejestracja: 24 kwie 2015, 21:15

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: adamro » 27 kwie 2015, 6:54

Wszystko może się udać, także samodzielna nauka. Choć sporo zależy od stopnia zdolności do nauki języków. Niektórym wchodzi to bardzo ciężko. Pod okiem lektora nauka jest także szybsza i weryfikowane są postępy.
adamro
newbie
 
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2015, 16:36

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: tadeusz16 » 22 lip 2015, 20:42

Wszystko zależ…y od tego, czy jesteś wzrokowcem, słuchowcem, a moż…e pomaga Ci odręczne zapisywanie słówek. W moim przypadku jest to zapisywanie + jestem wzrokowcem, najprościej mówiąc lubię zapisywać sobie słówka na kolorowych karteczkach, a potem przyczepiać je w widocznych miejscach i rzucać na nie okiem w każ…dej chwili.
tadeusz16
newbie
 
Posty: 5
Rejestracja: 06 lip 2015, 22:41

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: niedzwiadekk » 01 sie 2015, 18:43

Jak ja się zaczynałem sam uczyć angielskiego to najpierw opanowałem najczęstsze słownictwo i podstawowe zwroty po angielsku, do tego dużo oglądałem filmów gdzie moż…na sobie włączyć napisy. Ja oglądałem na zmianę z napisami ang i pl. Potem już tylko po angielsku.
niedzwiadekk
newbie
 
Posty: 6
Rejestracja: 16 lip 2015, 10:54

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: Arles » 05 sie 2015, 17:06

Jak nauczyć się angielskiego samemu?
Najtrudniejszy w tym wypadku jest nie pierwszy krok, lecz pokonanie wewnętrznego lenia. Lenia, który pojawia się dopiero po kilku dniach rozpoczętej nauki, który stwierdza, że nie należy się aż tak przejmować i mała przerwa nam nie zaszkodzi. Otóż to jest podstawowy błąd – w przypadku, kiedy próbujemy się sami czegoś nauczyć, to my wchodzimy w rolę nauczyciela, który pilnuje, abyśmy przyswajali swoją wiedzę. Niezależnie od wybranej metody nauki – kurs książkowy czy internetowy – najważniejsza jest nasza systematyczność.
Arles
newbie
 
Posty: 4
Rejestracja: 20 lip 2015, 22:37

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: Puzonon » 06 sie 2015, 18:36

witaj myślę, że powinnaś zakupić odpowiednia narzędzia dydaktyczne. Książkę, laptop, słowniki. Ewentualnie zapisz się na jakiś kurs.
Puzonon
newbie
 
Posty: 6
Rejestracja: 21 lip 2015, 0:26

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: NatkaPatka89 » 10 sie 2015, 10:02

Samodzielna nauka szczególnie na początku naszej przygody z językiem obcym nie jest łata i na pewno nie powinno to odbywać się bez nadzoru kogoś kto tak owy język zna. Słówek owszem jesteśmy w stenie się nauczyć tylko pytanie na ile poprawnie je wymawiamy i czy aby na pewne dane słówka pasuje do daje sytuacji ? Dobrze byłoby zorganizować sobie kogoś chociaż na godzinę tygodniowo by móc sprawdzić swoją naukę w prawdziwych relacjach, może to być ktoś kto przyjechał na wymianę studencką lub może student filologii. Na pewno warto kogoś takiego poszukać. Pozdrawiam
Odwiedź delikatesy internetowe działające w Krakowie.
NatkaPatka89
newbie
 
Posty: 1
Rejestracja: 10 sie 2015, 9:44

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: frankiestein » 10 sie 2015, 14:31

wiele narzędzi dydaktycznych dzieki których możesz się nauczyć języka angielskiego to można znależc na necie bardzo szybko dzięki temu można się tego języka nauczyć ale najważniejsze żeby chcieć nie zmuszać się do tego dzięki temu naprawdę możemy dużo osiągnąć bez żadnego problemu.
frankiestein
newbie
 
Posty: 4
Rejestracja: 22 lip 2015, 8:18

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: dolben » 12 sie 2015, 8:45

Wydaje mi się że idzie się nauczyć samemu dobrze języka ale trzeba po prostu mieć pomysł na naukę inaczej to nie ma co się brać bo jeżeli z musu sie uczymy wiele nam nie zostanie w głowie co chyba jest dla każdego wiadome i nie trzeba mu o tym mówić ;)
dolben
newbie
 
Posty: 5
Rejestracja: 04 sie 2015, 17:23

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: udegie3 » 13 sie 2015, 15:05

Mimo wszystko najlepiej mieć kogoś kto skoryguje błędy w wymowie, samemu temu nie zawsze podołasz.
udegie3
newbie
 
Posty: 5
Rejestracja: 10 sie 2015, 16:37

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: anli » 14 sie 2015, 11:06

Nie wierzę w taką samodzielną naukę.
anli
junior fellow
 
Posty: 324
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:37

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: michalis » 23 sie 2015, 14:24

Sama kiedyś próbowałam uczyć się samodzielnie języka. nakupiłam książek, repetytoriów itp a nauka stała w miejscu. Dlaczego? Brak mi było motywacji. Wydałam naprawdę sporo kasy i nic z tego nie wyszło.Muszę mieć kogoś nad sobą, kto mnie będzie pilnował i sprawdzał. I wybrałam osobę studiującą filologię, którą znalazłam dzięki https://needaschool.com/pl/ Dzięki wielu ofertom mogłam wybrać zakres cenowy odpowiadający moim możliwością co jest świetną sprawą.
michalis
newbie
 
Posty: 4
Rejestracja: 19 sie 2015, 17:52

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: paprotka88 » 27 sie 2015, 20:54

U mnie sprawdzają się fiszki, kupuję gotowe, część robię sama i mogę się uczyć wszędzie. Co do czytania książek do angielsku to jakoś nie mogłam się na to zdobyć, aż trafiłam na te adaptacje książek (tzw. readers): http://www.fiszki.pl/jezyk-angielski/ks ... e-ksiazek/ Są napisane prostym językiem, nawet ktoś, kto nie jest zaawansowany da sobie z nimi radę, no i muszę przyznać, ze to wciąga.
paprotka88
newbie
 
Posty: 10
Rejestracja: 27 sie 2015, 20:47

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: slimch » 21 wrz 2015, 14:21

Ja korzystam ze świetnej Apki na smartfona nazywa się Duolingo i moim zdaniem jest świetna - można wybrać poziom od jakiego zaczynasz naukę, ćwiczy się zarówno rozumienie, tworzenie zdań jak i wymowę. Tok nauczania też jest bardzo dobrze zoptymalizowany, a co najważniejsze w nauce języków to konsekwencja i systematyczność - aplikacja sama przypomina o sobie, a lekcja trwa ok. 15 minut dziennie, tak więc można uczyc się np. podczas dojazdu do pracy itd. Polecam przetestować.
slimch
newbie
 
Posty: 1
Rejestracja: 21 wrz 2015, 14:17

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: elka12 » 16 gru 2015, 12:51

Ja uczyłam się sama, ale najwięcej dał mi wyjazd do Anglii. Wtedy nauka taka ze szkoły w większości się nie przydaje.
elka12
newbie
 
Posty: 5
Rejestracja: 16 gru 2015, 12:45

Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: sebastian525 » 13 mar 2016, 22:00

Dokładnie , wyjazd i posługiwanie się językiem za granicą - ja jeździłem turystycznie ale mi to wiele dało ...
sebastian525
newbie
 
Posty: 1
Rejestracja: 13 mar 2016, 21:55



Re: samodzielna nauka angielskiego

Postautor: vlord » 03 cze 2022, 20:17

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.rugangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.ru
geartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.rugeophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ruhalfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ru
hangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ruhartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.rujobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.ru
journallubricatorjuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.rukerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ruknowledgestate.ru
kondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.rulaissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.ru
languagelaboratory.rulargeheart.rulasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.rumailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.ru
nameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.runavelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ruonesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.ru
papercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ruquasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.rurecessioncone.rurecordedassignment.ru
rectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ruscarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.ru
stungun.rutacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkasultramaficrock.ruultraviolettesting.ru
vlord
The One Whose Name Cannot Be Spoken
 
Posty: 27945
Rejestracja: 08 kwie 2022, 5:32


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości