Wymowa "the"

Pytania i wątpliwości nt. wymowy angielskiej, akcentów, fonetyki itp.

Re: Wymowa "the"

Postautor: Visitor » 06 gru 2007, 20:38

Proszę mi powiedzieć jak poprawnie powinno się wymawiać przedimek "the" w USA i jak w Wielkiej Brytanii ? Osobiście spotkałam się z następującymi sposobami wymowy "the" : [de] , [we] i [ze].
Z góry dziękuję za pomoc !
Visitor
 


Re: Wymowa "the"

Postautor: xeo » 06 gru 2007, 20:53

Nie ma róż…nicy w wymowie "the". Wszystkie "sposoby", które podałeś/aś są niepoprawne.
xeo
Site Admin | Redakcja angielski.edu.pl
 
Posty: 3320
Rejestracja: 22 kwie 2003, 9:26

Re: Wymowa "the"

Postautor: Visitor » 06 gru 2007, 22:05

Tak więc , jak się wymawia "the" ? Proszę o napisanie tego po polsku.
Visitor
 

Re: Wymowa "the"

Postautor: xeo » 06 gru 2007, 22:22

http://www.m-w.com/dictionary/the (kliknij na głośnik)

trzeba język między zęby włoż…yć (nie mamy takiego dźwięku w języku polskim dlatego słyszysz /de/, /we/, /ze/ itp.), jeśli the stoi przed samogłoską np. the apple to czytamy coś co słyszysz jak /di/ - przy "d" język między zęby.
Oczywiście moż…esz czytać jako /de/, /ze/ czy /we/, bo to aż… tak bardzo nie utrudnia komunikacji.

To tyle w uproszczeniu.
xeo
Site Admin | Redakcja angielski.edu.pl
 
Posty: 3320
Rejestracja: 22 kwie 2003, 9:26

Re: Wymowa "the"

Postautor: HowsAnnie » 25 sty 2008, 15:42

ja wymawiam(a raczej próbuję) to tak: mówię [we] z językiem między zębami
tak mnie nauczono w porządnej szkole językowej
ale czasami się to troche zmienia, np. wymawia się [wi] też… z językiem między zębami, wydaje mi się ż…e robi się tak gdy następny wyraz zaczyna sie na samogłoskę.
to wychodzi z tego ż…e wtedy jest łatwiej tak powiedzieć, przecież… anglicy są ludźmi i jak Polacy lubią sobie uproszczać
Awatar użytkownika
HowsAnnie
junior fellow
 
Posty: 152
Rejestracja: 24 sty 2008, 15:44

potoczny jezyk angielski

Postautor: sand destin » 30 sty 2008, 7:24

po 16 latach za oceanem moge smialo potwierdzic z codziennego zycia, ze
the czyta sie i wymawia ( w US) jak polskie de lub di
the song - de song
the apple- di apple
pozdr
sand destin
 

Re: Wymowa "the"

Postautor: xeo » 30 sty 2008, 17:09

Po prostu tak słyszysz, ale tak się tego nie wymawia.
xeo
Site Admin | Redakcja angielski.edu.pl
 
Posty: 3320
Rejestracja: 22 kwie 2003, 9:26

Re: Wymowa "the"

Postautor: HowsAnnie » 18 lut 2008, 21:20

tak zdecydowanie nie jest to ani ż…adne de ani di, ani inne ze zi, jak to niektórzy potrafią mówić:D

słyszymy co słyszymy bo w polskim po prostu takich dźwięków nie ma, ale spokojnie, jak sie nauczy powolutku mówić prawidłowo the, to dźwięk będziemy wychwytywac należ…yty. a tak to lepiej nie przekształcac i kombinować, tylko brac się do roboty i ćwiczyć porządne wymawianie;]
Always look on the bright side of life!;]
btw. I'm FEmale:]
Awatar użytkownika
HowsAnnie
junior fellow
 
Posty: 152
Rejestracja: 24 sty 2008, 15:44

Re: Wymowa "the"

Postautor: damnwamn » 27 mar 2008, 7:52

Sand destin nie rozwalaj mnie.....

the, thing, that, with.. wszędzie gdzie są literki "th" wymawiamy je jako jeden dźwięk i nie jest to ż…adne "di", ani "wi", ani "zi"...

Weźcie słownik i sprawdźcie.. najpierw słówko "the".. mamy taką odwróconą dziewiątkę z kreską na jej nóż…ce.. Nieważ…ne, czy jesteś w USA, czy UK, ale aby to wymówić wkłada się język pomiędzy zęby i wymawia literkę "w".
(choć są rejony w Anglii, gdzie wymawia się to jako zwykłe "w" {podobne do polskiego))

Druga wersja wymawiania jest w słówku "thing". Do słownika zajrzeć już…!!! Ten znaczek wygląda jakby cyferka "0" przez którą przechodzi mały szlaczek. W tym przypadku bierzemy język pomiędzy zęby i wymawiamy literkę "f".
(choć są rejony w Anglii, gdzie wymawia się to jako zwyczajne "f").

Sztudentin filologi ang :)
damnwamn
 

Re: Wymowa "the"

Postautor: xeo » 27 mar 2008, 13:08

W skrócie chodzi o dźwięczne i bezdźwięczne "th", przy dźwięcznym drż…ą struny głosowe, przy bezdźwięcznym nie, wystarczy przyłoż…yć palce do szyi ż…eby to sprawdzić.
xeo
Site Admin | Redakcja angielski.edu.pl
 
Posty: 3320
Rejestracja: 22 kwie 2003, 9:26

Re: Wymowa "the"

Postautor: Gość » 28 mar 2008, 15:06

Wymawiamy "S"(bezdźwięczne) lub "z" (dźwięczne) z językiem między zębami. Początki mogą być trudne, a nawet krępujące, ale wchodzi w krew. W angielskiej fonetyce prawdziwe wyzwanie stanowią samogłoski, a nie 'th'!
Pozdrawiam:)
Gość
 

Re: Wymowa "the"

Postautor: HowsAnnie » 29 mar 2008, 20:18

ja jednak jestem za f między zębami do bezdźwięcznego
i w do dźwięcznego
chociaż… to chyba wychodzi to samo :?
Always look on the bright side of life!;]
btw. I'm FEmale:]
Awatar użytkownika
HowsAnnie
junior fellow
 
Posty: 152
Rejestracja: 24 sty 2008, 15:44

Re: Wymowa "the"

Postautor: Gość » 15 maja 2008, 21:38

ogólnie rzecz biorąc, nie jest prawdą, ż…e 'th' zawsze się wymawia jako cyt: "...odwróconą dziewiątkę z kreską na jej nóż…ce..."

np. w irlandzkim angielskim, 'the' wymawia sie dokładnie tak samo jak polskie 'd'...

w ogóle język angielski jest dość zróż…nicowany jeśli chodzi o wymowę, i nie jest prawdą, ż…e wszyscy 'native spikerzy' wymawiają tak, jak w słowniczku jest napisane...
Gość
 

Re: Wymowa "the"

Postautor: HowsAnnie » 16 maja 2008, 22:18

tak tak, ale my raczej mówimy tu o zwykłym, klasycznym brytyjskim angielskim. akcenty i dialekty zostawmy w spokoju
Always look on the bright side of life!;]
btw. I'm FEmale:]
Awatar użytkownika
HowsAnnie
junior fellow
 
Posty: 152
Rejestracja: 24 sty 2008, 15:44

Re: Wymowa "the"

Postautor: Sniffy2234 » 25 maja 2008, 0:15

No ale te akcenty i dialekty to właśnie ż…ywy, prawdziwy język angielski!

Niewielu ludzi na wyspach uż…ywa "słownikowego" angielskiego.

Hi, hi, czy wiecie, ż…e na lotnisku w Dublinie jako osobę, która ogłasza loty przez mikrofon zatrudniono Polkę, bo jej wymowa była bardziej zrozumiała (czyt: bardziej "słownikowa", bardziej RP) dla cudzoziemców (zwłaszcza Amerykanów) niż… wymowa Irlandczyków...
Sniffy2234
 

Re: Wymowa "the"

Postautor: HowsAnnie » 26 maja 2008, 17:45

no niezłe:D

No ale te akcenty i dialekty to właśnie ż…ywy, prawdziwy język angielski!

Niewielu ludzi na wyspach uż…ywa "słownikowego" angielskiego.


No tak. to po prostu olać prawidłową wymowę i od razu mówić jak cockneye, to będą nas uważ…ać za "prawdziwych" brytyjczyków czy innych tam.
Always look on the bright side of life!;]
btw. I'm FEmale:]
Awatar użytkownika
HowsAnnie
junior fellow
 
Posty: 152
Rejestracja: 24 sty 2008, 15:44

Re: Wymowa "the"

Postautor: Sniffy2234 » 26 maja 2008, 21:14

Chodzi o to, aby zdawać sobie sprawę z tego, ż…e prawdziwy język angielski, który słyszy się na wyspach to właśnie te dialekty i akcenty, a nie to co jest w słowniczku wymowy.

Taką słowniczkową wymowę moż…na usłyszeć zazwyczaj tylko w telewizji BBC, i to już… nie zawsze...

cyt: "No tak. to po prostu olać prawidłową wymowę i od razu mówić jak cockneye [...]" - Warto zadać sobie pytanie co to jest tzw "prawidłowa wymowa". Czy prawidłowa wymowa angielska to wymowa, której uczą polscy nauczyciele ze słowniczków na lekcjach, czy też… prawidłowa wymowa to np. wymowa, której uż…ywa kilka milionów mieszkańców Londynu...?
Sniffy2234
 

Re: Wymowa "the"

Postautor: ladystockbroker » 27 maja 2008, 14:06

Jasne, ż…e są regiony, w których osoby, dla których mową ojczystą jest angielski, wymawiają "the" jak "de"; są regiony, w których "love" brzmi bardziej jak "low" niż… "law", jasne, ż…e są Irlandczycy, którzy zamiast fak mówią fuk, a dla pana z Glasgow "cards" to nie ż…adne "kaa(r)ds", tylko coś podobnego do "kiertz". Zresztą w ogóle panowie z Glasgow są popierniczeni. Ktoś kiedyś powiedział, ż…e w Szkocji nie ma ż…adnej organizacji ustalającej zasady poprawnej wymowy, bo Szkoci i tak by się do nich nie zastosowali.

Tyle tylko, ż…e my nie mieszkamy w Dundee/Connaught/Glasgow/Connecticut/Teksasie.
Warto poznać słowniczek wymowy. Nieważ…ne, jakim językiem posługujemy się, drąc się na kogoś nad kuflem... OK, zgadzam się z tym, ż…e przeciętny Brytol wcale nie mówi ładnie po angielsku. Niestety, nie moż…emy porównywać się do przeciętnego Brytola, który zaczyna maraton od półmetka. My, niestety, musimy poznać zasady, zanim zaczniemy je łamać. Nauczyć się chodzić, zanim spróbujemy biegać. Przeciętny Brytol wychowuje się w świecie, który my próbujemy sztucznie odtworzyć w laboratoryjnych warunkach sali lekcyjnej. Przeciętny Brytol dorasta sobie w Bradford czy innym Brighton, w którym oprócz ładnego, poprawnego angielskiego, który nauczyciele wbijają mu do głowy młotkiem, od urodzenia uczy się charakterystycznego dla danego obszaru języka - my natomiast wszystko zaczynamy od zera. Niestety, gdyby przeciętny Polak postanowił pewnego dnia "olać reguły wymowy", zacząłby po prostu posługiwać się zlepkiem wszystkich dialektów, które kiedykolwiek usłyszał i uznał za poprawne. I tak marzenia o zajebistym akcencie wylatują przez okno.

A więc plan przedstawia się następująco: zacząć od nauczenia się zasad poprawnej wymowy... a potem przenieść się z nauką do pubu.
ladystockbroker
junior fellow
 
Posty: 101
Rejestracja: 06 maja 2008, 9:02

Re: Wymowa "the"

Postautor: Sniffy2234 » 27 maja 2008, 17:24

fair enough

W ż…adnym z moich postów nie nawoływałem do "olewania reguł wymowy". Proszę przeczytać je uważ…nie ;)

Chodziło mi raczej o refleksję nad sensem takich stwierdzeń jak "poprawna wymowa". Nie potrzebne więc te wszystkie eseje pełne mądrości wszelakich...

Otóż… my w Polsce nie uczymy sie wcale poprawnej wymowy angielskiej. Moż…na raczej powiedzieć, ż…e uczymy się wymowy RP, lub BBC English. Większość ludzi na wyspach nie uż…ywa jej, więc nazywanie jej wymową "poprawną' to według mnie lekka przesada... O wiele sensowniejsze byłoby uczenie się np. wymowy szkockiej, gdyż… o wiele więcej ludzi uż…ywa wymowy szkockiej, niż… wymowy RP/BBC English.

Pzdr
Sniffy2234
 

Re: Wymowa "the"

Postautor: ladystockbroker » 27 maja 2008, 19:41

Sniffy2234 pisze:(...)
W ż…adnym z moich postów nie nawoływałem do "olewania reguł wymowy". Proszę przeczytać je uważ…nie ;)

Chodziło mi raczej o refleksję nad sensem takich stwierdzeń jak "poprawna wymowa". Nie potrzebne więc te wszystkie eseje pełne mądrości wszelakich...
(...)

O wiele sensowniejsze byłoby uczenie się np. wymowy szkockiej, gdyż… o wiele więcej ludzi uż…ywa wymowy szkockiej, niż… wymowy RP/BBC English.

Pzdr


A czy ja mówię, ż…e nawołujesz do "olewania reguł wymowy"? Nie ciebie się czepiam (bo zgadzam się z tym, ż…e prawdziwy angielski to dialekty i akcenty), tylko coponiektórych uczących się, którzy myślą, ż…e nie muszą NA PRZYKŁAD uczyć się czasów, skoro Anglicy podobno w ogóle o nich nie myślą i nie znają ich nazw (a czy my zastanawiamy się, czy danego rzeczownika uż…ywamy w dopełniaczu, czy w mianowniku?). Że jeśli malarz geometrysta namalował kwadrat i sprzedał swoje dzieło za tysiąc funtów, a w ostatnim "Art&Business" zamieszczono o nim artykuł, to ja mam gdzieś malowanie końskich głów i teorię malarstwa i od jutra zaczynam malować wyłącznie trójkąty. Szkoda tylko, ż…e malarz geometrysta na 200% potrafiłby namalować taką końską głowę, ż…e z wraż…enia pospadałyby mi skarpetki.

Przepraszam, ż…e z każ…dego postu robię esej na 500 słów, przedstawiając pięć punktów widzenia lub rozciągając jeden na sześć akapitów. Czasem lubię sobie popierniczyć.

Wymowa szkocka jest boska. Chociaż… swoją drogą, hmmm... mówimy o Glasgow czy Edynburgu? Bo róż…nica jest taka, jak między jajecznicą a jajkiem na twardo. Niby i tu, i tu jest jajko, ale jedno jest tak rozdziamdziane, ż…e roślinoż…erny kosmita nie zauważ…yłby podobieństwa ;)
ladystockbroker
junior fellow
 
Posty: 101
Rejestracja: 06 maja 2008, 9:02

Re: Wymowa "the"

Postautor: nit-picker » 27 maja 2008, 19:49

Sniffy: jesli mamy isc twoja droga rozumowania to poprawna jest amerykanska wymowa, bo najwiecej osob sie nia posluguje.
Obcokrajowcowi chodzi glownie o to, zeby w czasie pobytu na wyspach (albo za oceanem) byl rozumiany na polnocy, poludniu, wchodzie i zachodzie. A do tego jeszcze przez innych nie-Anglikow z roznych krajow.
I dlatego wlasnie warto sie uczyc zasad jakiejs wymowy latwej do zrozumienia dla przecietnego nie-Anglika - RP albo GA.
nit-picker
 

Re: Wymowa "the"

Postautor: sniffy2234 » 27 maja 2008, 20:18

nit-picker nie zrozumiałeś moich postów.

Mnie nie chodzi o to, ż…e jakaś wymowa jest poprawna, bo jest więcej osób, które ją uż…ywają. Argument z liczbą uż…ytkowników został podany po to, aby pokazać, ż…e RP/BBC English nie powinien, moim zdaniem, nosić etykietki "poprawnej wymowy", gdyż… jest on takim samym akcentem, jak wiele innych na wyspach, a poza tym te "wiele innych" stanowi często znakomitą większość w porównaniu z RP/BBC English.

Jeśli chodzi o mnie, to uważ…am, ż…e w ogóle nie ma czegoś takiego, jak poprawny akcent brytyjski, czy w ogóle angielski.

Ja traktuje RP/BBC English na równi z innymi akcentami, np. tymi ze Scottish English. I naprawdę nie widzę, ż…adnego powodu, dla którego mam traktować RP/BBC English jako akcent bardziej "poprawny" od powiedzmy Cockney. Co jest w nim niby takiego bardziej poprawnego???

Dlatego wybaczcie, ale śmieszą mnie trochę takie pytania, które czasami pojawiają się na róż…nych forach językowych, np. "Słuchajcie oglądałem wczoraj mecz i ten piłkarz angielski z Glasgow w czasie wywiadu powiedział tak i tak.... Czy on mówił poprawnie?!:zdziwko: Czy on ma poprawną wymowę?!:zdziwko:"...

Pzdr
sniffy2234
 

Re: Wymowa "the"

Postautor: ladystockbroker » 27 maja 2008, 20:25

Ale przecież… Sniff nie powiedział, ż…e ta wymowa czy inna jest poprawna, bo najwięcej ludzi się nią posługuje. Chodziło mu o to, ż…e nie moż…na powiedzieć, ż…e "poprawny" jest tylko i wyłącznie akademicki angielsko-angielski, bo ludzie w róż…nych częściach krajów anglojęzycznych kierują się róż…nymi zasadami i dla nich poprawne jest co innego. Dodał też…, ż…e moż…e najlepiej byłoby uczyć się szkockiego, bo rzekomo posługuje się nim najwięcej osób. Hm. Nie wiem, moż…liwe. Ja tam lubię szkocki, bo jest seksowny. Nawet jeśli statystycznie ze szkockim akcentem mówi najwięcej ludzi, to i tak wszyscy siedzą w Szkocji - mając taki argument przemawiający za nauką szkockiej wymowy to tak, jak uczyć się chińskiego i uznać go za najbardziej przydatny język obcy, bo przecież… po chińsku mówi najwięcej osób na świecie.

Nit, co rozumiesz przez "amerykańską" wymowę? Domyślam się, ż…e chodzi ci o akcent wykładowców z nowojorskich uczelni lub przedstawicieli pana prezydenta, ale przecież… w każ…dym stanie mówi się inaczej. Róż…nice między nimi są takie same, jak między poszczególnymi hrabstwami w Anglii.
ladystockbroker
junior fellow
 
Posty: 101
Rejestracja: 06 maja 2008, 9:02

Re: Wymowa "the"

Postautor: sniffy2234 » 27 maja 2008, 20:26

nit-picker pisze:Sniffy: [...] I dlatego wlasnie warto sie uczyc zasad jakiejs wymowy latwej do zrozumienia dla przecietnego nie-Anglika - RP albo GA.


Ależ… oczywiście, ze tak. Nigdy nie twierdziłem inaczej!

Moż…emy się uczyć (i z powodu dostępności materiałów uczymy się) RP/BBC English albo GA, ale nie nazywajmy ich "poprawnymi", gdyż… są one po prostu jednymi z wielu akcentów uż…ywanych przez rodzimych uż…ytkowników jęz. angielskiego (czyli tzw. native speakerów :) )

Pzdr
sniffy2234
 

Re: Wymowa "the"

Postautor: sniffy2234 » 27 maja 2008, 20:32

ladystockbroker pisze:[...] Nit, co rozumiesz przez "amerykańską" wymowę? Domyślam się, ż…e chodzi ci o akcent wykładowców z nowojorskich uczelni lub przedstawicieli pana prezydenta, ale przecież… w każ…dym stanie mówi się inaczej. Róż…nice między nimi są takie same, jak między poszczególnymi hrabstwami w Anglii.



Racja, racja...

Trochę inaczej w każ…dym stanie, ba!, czasami nawet w równych miastach w obrębie jednego stanu, duż…e róż…nice pomiędzy zachodnim wybrzeż…em, wschodnim wybrzeż…em i południem...

To nie jest taki monolit, jak się niektórym zdaje...
sniffy2234
 

Re: Wymowa "the"

Postautor: ladystockbroker » 27 maja 2008, 20:34

sniffy2234 pisze:Dlatego wybaczcie, ale śmieszą mnie trochę takie pytania, które czasami pojawiają się na róż…nych forach językowych, np. "Słuchajcie oglądałem wczoraj mecz i ten piłkarz angielski z Glasgow w czasie wywiadu powiedział tak i tak.... Czy on mówił poprawnie?!:zdziwko: Czy on ma poprawną wymowę?!:zdziwko:"...

Pzdr


K****** mnie bierze, jak słyszę teksty typu "piłkarz angielski z Glasgow". Jak ktoś uczy się języka, to niech przynajmniej zada sobie trochę trudu, ż…eby zerknąć na mapę i zauważ…yć, ż…e to coś na górze, to coś po lewej i to coś na dole to RÓŻNE państwa, zwłaszcza, jeśli jedno z nich od zarania dziejów gnębiło pozostałe, które oberwały od niego mniej więcej takie cięgi, jak my od Hitlera. A co do poprawności w wymowie... To akurat nie wydaje mi się śmieszne czy ż…ałosne, jeśli ktoś zaczyna naukę (lub nawet jest na poziomie FCE), to naturalne, ż…e rodzą mu się w głowie takie pytanie i niech je zadaje. Nikt nie rodzi się z wiedzą lingwistyczną i naprawdę rozumiem człowieka, któremu w szkole przez kilka godzin w tygodniu wmawiają, ż…e mówi się jedno, a potem od native'a słyszy drugie.
ladystockbroker
junior fellow
 
Posty: 101
Rejestracja: 06 maja 2008, 9:02

Re: Wymowa "the"

Postautor: nit-picker » 27 maja 2008, 21:27

ladystockbroker: polecam sprawdzenie slowa "Anglik" w slowniku jezyka polskiego.
nit-picker
 

Re: Wymowa "the"

Postautor: ladystockbroker » 27 maja 2008, 22:05

"Człowiek narodowości angielskiej". To ze starego PWN-u z 1978, takiego szarego w trzech tomach, bo w nowym nie było. No i?

Chodzi ci o to, ż…e piłkarz z Glasgow moż…e być narodowości angielskiej i kupiony przez szkocki klub? Jasne, ż…e moż…e. Szkoda tylko, ż…e tak jest w 1 na 10 przypadków, a w pozostałych 9 ludzie po prostu nie odróż…niają Walii od Kornwalii. Moż…e tylko chciałam się wyż…yć.
ladystockbroker
junior fellow
 
Posty: 101
Rejestracja: 06 maja 2008, 9:02

Re: Wymowa "the"

Postautor: sniffy2234 » 27 maja 2008, 22:10

ladystockbroker pisze: [...] A co do poprawności w wymowie... To akurat nie wydaje mi się śmieszne czy ż…ałosne, [...]


nie "ż…ałosne", tego nie miałem na myśli, raczej śmieszne w taki rubaszno-pocieszny sposób...


Pzdr
sniffy2234
 

Re: Wymowa "the"

Postautor: ladystockbroker » 27 maja 2008, 22:20

No dobra, dobra, skreślam "ż…ałosne". I tak nie miałam tego na myśli i napisałam, co mi ślina na język przyniosła. Strasznie bronisz tego, ż…eby wszyscy wokół przypadkiem nie zrozumieli cię źle... właściwie po co? Od tego moż…na się dorobić nerwicy i wrzodów na ż…ołądku, a ż…ycie i tak dostarcza aż… nadto innych (i nieuniknionych) powodów do stresu. Czy napisałeś śmieszny w sensie ż…ałosny, czy śmieszny w sensie rubaszno-pocieszny, i tak zaczynam cię lubić. Pzdr.
ladystockbroker
junior fellow
 
Posty: 101
Rejestracja: 06 maja 2008, 9:02

Re: Wymowa "the"

Postautor: sniffy2234 » 27 maja 2008, 22:21

Słuchajcie, kwestia uż…ycia "angielski" nie jest związana z wymową... Moż…e nie kłóćmy sie o to...

Wiadomo, ż…e poszczególne części Zjednoczonego Królestwa mają autonomię, itd., itp., ale w potocznej polszczyźnie "anglik" oznacza kogoś kto mieszka w Zjednoczonym Królestwie na wyspach. I już…. Tak uż…ywają tego ludzie...

To trochę tak, jak z nazwami "motor" i "harley"...
sniffy2234
 

Re: Wymowa "the"

Postautor: ladystockbroker » 27 maja 2008, 22:24

Mhm. Buty sportowe i adidasy. Ale buty sportowe nie mają ż…alu do adidasów, ż…e adidasy kilka pokoleń wcześniej wymordowały tysiące butów sportowych i odmówiły im autonomii.
ladystockbroker
junior fellow
 
Posty: 101
Rejestracja: 06 maja 2008, 9:02

Re: Wymowa "the"

Postautor: arturolczykowski » 21 cze 2008, 22:42

Nie zapominajmy o wyjatkowej wymowie th jako t w slowach: Esther, Thomas, Thames, thyme,
arturolczykowski
junior fellow
 
Posty: 229
Rejestracja: 10 sty 2007, 0:00


Re: potoczny jezyk angielski

Postautor: monimmi » 21 kwie 2011, 1:00

sand destin pisze:po 16 latach za oceanem moge smialo potwierdzic z codziennego zycia, ze
the czyta sie i wymawia ( w US) jak polskie de lub di
the song - de song
the apple- di apple
pozdr


Nie chce zaczynac dalszej dyskusji, ale sand destin, czy mieszkasz moze w Chicago? ;) Poniewaz zgadzam sie, w Chicago niektozy mowia przez d - Da Bears, Da Bulls, Da Coach.

Polecam stronke bo sie troche posmialam: http://www.wikihow.com/Fake-a-Chicago-Accent

Go Bears! Go Bulls!
monimmi
junior fellow
 
Posty: 205
Rejestracja: 13 kwie 2010, 4:24

Re: Wymowa "the"

Postautor: Gość » 15 cze 2011, 23:08

Jak wymawiac THE, trochę moż…e rozjasni:

http://www.youtube.com/watch?v=-cFsQ3RlzxQ

Piotr
Gość
 

Re: Wymowa "the"

Postautor: waldy » 29 wrz 2011, 14:59

xeo pisze:Po prostu tak słyszysz, ale tak się tego nie wymawia.
tak się rzeczywiście wymawia, nie chodzi tu jedynie o to, ż…e Polacy tak słyszą, z jedną róż…nicą - jeż…eli ktoś słyszy zawsze de i di to faktycznie ma problem ze słuchem, jednak w pewnych odmianach amerykańskiego slangu młodzież…owego, czarnego czy robotniczegofaktycznei tak się wymawia, ba nawet tak się pisze nieformalnie - raperka da brat, słynne chicagowskie da bulls, wyraźnie knajpiane, da beer, w UK też… czasami spotykane Ali G is in da house. Tym nie mniej, większość Amerykanów wymawia The tak jak się powinno, tak jak d ale z językiem między zębami (z pewnością to nie brzmi jak jakieś dze, tak to mówią Francuzi, Niemcy i Polacy czasami). Co do napisania wymowy the po polsku to się nie da, bo nie ma w polskim takiego dźwięku. TH ma właściwie kilka wymów - jedna to jak D (jak w The, mother, brother itd) ale wypowiadane z językiem między zębami, druga to coś pomiędzy t a f z językiem miedzy zębami (THINK, THIN) a trzecia wyraż…enie jako T z tym ż…e zależ…y to od dialektu, brytyjskie thirty brzmi z tym dźwiękiem pomiędzy t a f a amerykanie cza sami wymawiają prawie ż…e jak te - "terdi" Irlandczycy przykładowo też…, dla tego wymowa third przez Irlandczyka jest zabawna dla Anglików i Amerykanów (brzmi jak "brązowe"). Jeż…eli ktoś ma jednak problemy z wymową TH to d i f ujdzie, tyle, ze będzie brzmiał nieco jak ktoś z getta - Ali G - me finks that bird is da bomb. Brzmi to jednak lepiej od tych nieszczęsnych dze, ze, tze itp.
waldy
 

Re: Wymowa "the"

Postautor: Gość » 02 paź 2011, 14:57

Dlaczego f? Przy wymawianiu f biorą udział wargi, przy th (dźwięcznym, czy bezdźwięcznym) ani drgną. Jeż…eli f, to jak odróż…nić fought od thought? Dla początkujących jest jeden standard językowy i jedna wymowa. To, ż…e rzecz jest o wiele bardziej skomplikowana, delikwent dowiaduje się wtedy, kiedy ma np. kilku lektorów lub po prostu moż…liwość kontaktu z językiem, no i dociekliwą naturę. Od czegoś trzeba zacząć, dlaczego nie od słownika?
Gość
 

Re: Wymowa "the"

Postautor: miszka1231231 » 08 wrz 2012, 23:33

HowsAnnie pisze:tak zdecydowanie nie jest to ani ż…adne de ani di, ani inne ze zi, jak to niektórzy potrafią mówić:D

słyszymy co słyszymy bo w polskim po prostu takich dźwięków nie ma, ale spokojnie, jak sie nauczy powolutku mówić prawidłowo the, to dźwięk będziemy wychwytywac należ…yty. a tak to lepiej nie przekształcac i kombinować, tylko brac się do roboty i ćwiczyć porządne wymawianie;]


uczmy sie bez wiedzy jak to poprawnie wymawiac <brawo> Mama jest pewnie dumna. ; p
miszka1231231
 

Re: Wymowa "the"

Postautor: Gość » 12 wrz 2012, 12:07

niestety tak się dzisiaj uczy dzieci
Gość
 


Re: Wymowa "the"

Postautor: qwax » 30 lis 2012, 10:39

szkoda, ż…e tak to wygląda:(




http://www.ada-pa.pl
qwax
newbie
 
Posty: 3
Rejestracja: 23 paź 2012, 10:36

Re: Wymowa "the"

Postautor: xv » 24 sty 2013, 21:26

To jest to samo co grecka Delta!
xv
 

Wymowa "th"

Postautor: ... » 05 lip 2013, 12:52

To ja po 9 latach nauki angielskiego dowiedziałam się, ż…e tego się nie wymawia jako "d". W szkole jakoś nikt się w to nie wgłębiał (wymowy prawie wcale nie uczono). Dopiero jak sama chcę się nauczyć angielskiego to mnie to zaintrygowało, bo nie wiedziałam jak czytać nowe słówka.
...
 

Re: Wymowa "the"

Postautor: janasekbaran1988 » 26 wrz 2013, 13:20

Przecież… to chyba najbardziej podstawowe słowo z angielskiego ;P jak ktoś moż…e nie wiedzieć jak powinni się mówić :)
janasekbaran1988
newbie
 
Posty: 1
Rejestracja: 26 wrz 2013, 13:13

Re: Wymowa "the"

Postautor: zielonab91 » 27 wrz 2013, 19:21

poprawna wymowa the... chyba w zadnej polskiej szkole tego nie uczą :/. trzeba wsadzić język bardzo szybko między zęby i tak jakby dmuchnąć tą głoskę do przodu... lepiej słownie się tego wytłumaczyć nie da.
zielonab91
newbie
 
Posty: 5
Rejestracja: 26 wrz 2013, 20:25

Re: Wymowa

Postautor: Poolwwere » 12 lis 2016, 15:51

This is really good information I have visited this blog to read something fresh and I really admire you efforts in doing so.
emerald nightmare boost
Poolwwere
newbie
 
Posty: 4
Rejestracja: 12 lis 2016, 15:48


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości