Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Forum do ogólnych dyskusji nt. języka angielskiego

Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: bejotka » 09 lis 2012, 7:39

W najnowszym numerze magazynu Komputer Świat znajduje się test tabletów. Ciekawy artykuł. Prezentowane w nim tablety kosztują od 700 do 2.500 zł.

Moż…na jednak w sklepach komputerowych dostać duż…o tańsze, nawet w cenie niewiele ponad 200 zł.

Wydaje mi się, ż…e nawet te najtańsze moż…na z powodzeniem wykorzystać w nauce języków. W sklepie google play znajduje się kilka ciekawych bezpłatnych oraz niewiele płatnych aplikacji wspomagających tę naukę.

Jednym z najlepszych programów na Androida (jest również… wersja na Iphone'a) jest SuperMemo. Mam bardzo krytyczny stosunek do Windowsowej wersji tego programu (SuperMemo UX), ale bazy Extreme English na Androida są bardzo dobre. Trochę słabsze są bazy "No problem", ale też… godne uwagi.

Aplikacji darmowych nie testowałem, ciekaw jednak jestem opinii innych uczestników tego forum.

Profesjonalne aplikacje są tylko marginesem zastosowania tabletów.

Moż…na z ich pomocą korzystać nagrań plików MP3 przeformatowanych z płyt dołączanych do podręczników szkolnych i kusowych, moż…na też… ściągać Ebooki i audiobooki.

Na stronie www.gutenberg.org znajdują się tysiące bezpłatnych ebooków i nagrań mp3 do znanych powieści. Szczególnie przydatne są odpowiedniki podręczników opracowanych przez Prof. Jemielniaka i jego współpracowników ("Trzech panów w łódce", "Wojna Światów", "Przygody Hucka", "Pies Baskervillów" i "Przygody Sherlocka Holmesa".

Oczywiście nagrania te moż…na wykorzystywać również… na smartfonach i zwykłych mp-trójkach, ale ja wolę robić to na Tablecie.
BJK
bejotka
fellow
 
Posty: 697
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00


Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: KamilKuczynski » 12 lis 2012, 22:22

Korzystam z strony gutenberg. Bardzo fajna stronka. Minusem jest brak podziału na kategorie trudności. Z drugiej strony to nie portal do nauki języków. :)

Teraz czytam książ…ki z "serii" Alice. I chce dać na swój blog tekst z lepszą jakościowo nagraniem + przetłumaczeniem trudniejszych słówek. Jak wam się podoba taka moż…liwość. Czytalibyście takie książ…ki?
"7 zasad szybkiej nauki angielskiej wymowy"-Dowiedz się jak swobodnie komunikować się po angielsku.
Kurs angielskiego na mp3"
KamilKuczynski
junior fellow
 
Posty: 129
Rejestracja: 30 sty 2012, 17:56

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: bejotka » 13 lis 2012, 7:14

KamilKuczynski pisze:... Teraz czytam książ…ki z "serii" Alice. I chce dać na swój blog tekst z lepszą jakościowo nagraniem + przetłumaczeniem trudniejszych słówek. Jak wam się podoba taka moż…liwość. Czytalibyście takie książ…ki?


To będzie wielka rzecz. Bardzo podoba mi się ten projekt!
BJK
bejotka
fellow
 
Posty: 697
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: lament » 13 lis 2012, 17:35

Jakiś czas temu uczyłem się na aplikacji na androidzie. Nawet fajnie szło, szkoda, ż…e nie pamiętam już… nazwy aplikacji :/
lament
newbie
 
Posty: 3
Rejestracja: 13 lis 2012, 17:31

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: english... » 13 lis 2012, 19:20

Tablety to jedno, podobnie jak opanowujące rynek telefonów "smartfony".
Dzięki nim otrzymujemy moż…liwość nauki w każ…dym momencie i to nie tylko przez gotowe aplikacje, oraz odsłuchiwanie nagrań i kursów mp3, ale również… wykorzystując je do nauki bardzo popularnych już… teraz kursów angielskiego przez Internet.

Na plus zasługują twórcy Portalu eTutor, za uruchomienie wersji mobilnej serwisu na tablety i smartfony z dostępem do internetu, dla wszystkich zarejestrowanych i korzystających z kursu osób. Każ…da osoba ucząca się na tym portalu powinna wypróbować tą funkcjonalność na swoim telefonie. Dane do logowania oczywiście takie same jak w przypadku standardowej wersji strony).

Mobilna odsłona umoż…liwia min. wykonywanie ćwiczeń, testów, zaplanowanych powtórek oraz naukę nowych słówek nie wspominając już… o dostępie do multimedialnego słownika diki. A wszystko to przy uż…yciu minimalnego transferu danych.

Takie posunięcia ze strony autorów kursów i materiałów do nauki świadczy wyraźnie o tym w jakim kierunku idzie nauka języków obcych. Coraz częściej uczymy się sięgając po ż…e multimedialne gadż…ety (smartfony i tablety) i według mnie odgrywają one coraz większą role w obecnej i edukacji.
Awatar użytkownika
english...
junior fellow
 
Posty: 262
Rejestracja: 01 lip 2010, 18:15

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: cabson » 14 lis 2012, 16:57

bejotka pisze:Jednym z najlepszych programów na Androida (jest również… wersja na Iphone'a) jest SuperMemo. Mam bardzo krytyczny stosunek do Windowsowej wersji tego programu (SuperMemo UX), ale bazy Extreme English na Androida są bardzo dobre. Trochę słabsze są bazy "No problem", ale też… godne uwagi.


Trochę OT, ale odnośnie baz na windowsa i androida, to czy nie są one takie same (na androida EXTREME mam podzielone na więcej kursów, No problem wydaja sie być identyczne). Istnieje też… moż…liwość synchronizacji pomiędzy windą i androidem poprzez supermemo.net (na androida zakupiłem kursy hurtowo miesiąc temu, no problem angielski i rosyjski oraz extreme, na windę posiadałem je wcześniej). Uzywam programu na zwykłym smartfonie i problem pojawia się tylko z rosyjskim, bo nie mam klawiatury rosyjskiej zainstalowanej. W wolnym czasie poza domem korzystam z kursu na smartfonie, po powrocie do domu synchronizuje z kursem na PC i jeśli coś jeszcze zostało, kontynuuję na Windowsie.

Jeśli chodzi o nauke słownictwa, w zupełności wystarcza smartfon z 3.5" lub większym ekranem.

pozdrawiam
cabson
 

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: bejotka » 17 lis 2012, 5:23

Oczywiście bazy są i muszą być bardzo podobne. Podział bazy Extreme English jest jak najbardziej uzasadniony. Jej uż…ytkownik moż…e wybierać dzięki temu poziom, który mu odpowiada. Zaawansowany nie musi uczyć się słówek typu mother, father, sister, brother ...

Bazy "No problem" są identyczne, ale mnie osobiście bardziej podoba się sam program na androida, bez tych podskakujących baloników i przesuwających się przycisków. Są one dobre dla starszaków w przedszkolu i najmłodszych uczniów podstawówki. Tylko czy oni uż…ywają SM? - Wątpię.

Synchronizacja między Windows i Androidem być moż…e jest poż…yteczna, ale ja wolę pracować z samym tabletem, albo samym PC.

Zabawa z synchronizacją "w te i we wte" przypomina mi nieprzyzwoity dowcip, którego tu nie zacytuję.
BJK
bejotka
fellow
 
Posty: 697
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: Gość » 03 sty 2013, 20:34

ja uż…ywałam jakiejś aplikacji na androidzie ale chyba była z wirusem bo wszystko mi padło. i nawet nie pamiętam jak się nazywała ;/
Gość
 

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: gieniastus » 03 sty 2013, 21:30

a ja jakoś nie mogę się przyzwyczaić do tableta, wcale go nie uż…ywam choć wiem, ż…e mam tam zainstalowane coś z językiem :D
gieniastus
newbie
 
Posty: 20
Rejestracja: 03 sty 2013, 20:20

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: baarteek » 28 paź 2013, 23:18

bejotka pisze:W najnowszym numerze magazynu Komputer Świat znajduje się test tabletów. Ciekawy artykuł. Prezentowane w nim tablety kosztują od 700 do 2.500 zł.

Moż…na jednak w sklepach komputerowych dostać duż…o tańsze, nawet w cenie niewiele ponad 200 zł.

Wydaje mi się, ż…e nawet te najtańsze moż…na z powodzeniem wykorzystać w nauce języków. W sklepie google play znajduje się kilka ciekawych bezpłatnych oraz niewiele płatnych aplikacji wspomagających tę naukę.

Jednym z najlepszych programów na Androida (jest również… wersja na Iphone'a) jest SuperMemo. Mam bardzo krytyczny stosunek do Windowsowej wersji tego programu (SuperMemo UX), ale bazy Extreme English na Androida są bardzo dobre. Trochę słabsze są bazy "No problem", ale też… godne uwagi.

Aplikacji darmowych nie testowałem, ciekaw jednak jestem opinii innych uczestników tego forum.

Profesjonalne aplikacje są tylko marginesem zastosowania tabletów.

Moż…na z ich pomocą korzystać nagrań plików MP3 przeformatowanych z płyt dołączanych do podręczników szkolnych i kusowych, moż…na też… ściągać Ebooki i audiobooki.

Na stronie www.gutenberg.org znajdują się tysiące bezpłatnych ebooków i nagrań mp3 do znanych powieści. Szczególnie przydatne są odpowiedniki podręczników opracowanych przez Prof. Jemielniaka i jego współpracowników ("Trzech panów w łódce", "Wojna Światów", "Przygody Hucka", "Pies Baskervillów" i "Przygody Sherlocka Holmesa".

Oczywiście nagrania te moż…na wykorzystywać również… na smartfonach i zwykłych mp-trójkach, ale ja wolę robić to na Tablecie.



Słyszałem, ż…e są już… podręczniki na tabletach do nauki języków. Jakas firma z wrocławia je robi chyba multiedukacja czy jakoś tak.
baarteek
newbie
 
Posty: 1
Rejestracja: 28 paź 2013, 23:12

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: bejotka » 29 paź 2013, 6:16

baarteek pisze:... Słyszałem, ż…e są już… podręczniki na tabletach do nauki języków. Jakas firma z wrocławia je robi chyba multiedukacja czy jakoś tak.

"czy jakoś tak" = http://multiedukacja.pl/
BJK
bejotka
fellow
 
Posty: 697
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: english... » 30 paź 2013, 0:24

Wszytko wskazuje na to, ż…e za niedługo tablety z e-podręcznikami na pokładzie zastąpią standardowe podręczniki w szkołach. Dziecko będzie nosiło zamiast tornistra pełnego podręczników taki właśnie tablet i nie dość ż…e przy jego pomocy będzie się uczyło to jeszcze w gry na przerwie zagra...
___________________
Szybka nauka angielskiego - czyli jak skutecznie uczyć się angielskiego przez Internet.
Awatar użytkownika
english...
junior fellow
 
Posty: 262
Rejestracja: 01 lip 2010, 18:15

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: KamilKuczynski » 30 paź 2013, 4:35

english... pisze:Wszytko wskazuje na to, ż…e za niedługo tablety z e-podręcznikami na pokładzie zastąpią standardowe podręczniki w szkołach. Dziecko będzie nosiło zamiast tornistra pełnego podręczników taki właśnie tablet i nie dość ż…e przy jego pomocy będzie się uczyło to jeszcze w gry na przerwie zagra...

Albo i na lekcji :)
"7 zasad szybkiej nauki angielskiej wymowy"-Dowiedz się jak swobodnie komunikować się po angielsku.
Kurs angielskiego na mp3"
KamilKuczynski
junior fellow
 
Posty: 129
Rejestracja: 30 sty 2012, 17:56

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: bejotka » 30 paź 2013, 6:29

Pomysł, ż…eby wydać tablety z kompletem podręczników dla choćby jednej klasy mógł się zrodzić jedynie w głowie szaleńca, albo cwanego oszusta.
Byłby dobry, gdyby producenci tabletów zapewnili każ…dej klasie, w każ…dej szkole po 30 takich zestawów (tablet + podręczniki), ż…eby uczniowie nie musieli swoich prywatnych nosić w tornistrach.

Przecież… już… smartfony młodszych uczniów są masowo kradzione.

Poza tym w przypadku rodzin wielodzietnych wydatki na naukę rosłyby ogromnie. I w takim przypadku po pójściu do szkoły drugiego i każ…dego następnego dziecka rodzina powinna dostać gratis taki tablet.

Nie są to puste słowa, juz teraz banki oferują rodzicom powakacyjne "preferencyjne" kredyty.
BJK
bejotka
fellow
 
Posty: 697
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: KamilKuczynski » 30 paź 2013, 6:58

Poza tym w przypadku rodzin wielodzietnych wydatki na naukę rosłyby ogromnie. I w takim przypadku po pójściu do szkoły drugiego i ...

Niekoniecznie. Zauważ…, ż…e odchodzą koszty transportu, pakowania, wypakowania, wynajmu pomieszczenia itd.

Jednym kliknięciem ściągasz taki podręcznik na tablet i po sprawie. Dlatego cena ebooków na amazonie zaczyna się już… od 1$, a większośc kosztuje w granicach 5-15$. I 15$ to już… naprawdę duż…o.

... każ…dego następnego dziecka rodzina powinna dostać gratis taki tablet.

Za darmo nie dostałaby, bo i tak ktoś musiałby za to zapłacić. Nie ma czegoś takiego jak za darmo od państwa.
"7 zasad szybkiej nauki angielskiej wymowy"-Dowiedz się jak swobodnie komunikować się po angielsku.
Kurs angielskiego na mp3"
KamilKuczynski
junior fellow
 
Posty: 129
Rejestracja: 30 sty 2012, 17:56

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: bejotka » 31 paź 2013, 7:02

Mnie nie chodziło o to, ż…eby rozdawać darmowe tablety, tylko ż…eby pookazać bezsens takiego roziwązania (tablet za 700 zł z wszystkimi podręcznikami do jednej klasy).

Jeśli dzieciakowi starszy kolega rąbnie tablet to rodzice nie ściągna go z amazona, tylko będą musieli kupić nowy (znów za 700 zł).

Dlatego twierdzę, ż…e jest to taka forma podręczników jest raczej kiepskim rozwiązaniem. Poza tym nie ma jak drukowany podręcznik czy drukowana książ…ka.

Żeby nie było wątpliwości, to ja zacząłem ten wątek. Tablety uważ…am za bardzo dobre urządzenia wspomagające naukę czegokolwiek, ale jeszcze długo nie mogą zastąpić tradycyjnych podręczników.
BJK
bejotka
fellow
 
Posty: 697
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: wojtek_tyb » 30 lis 2014, 22:01

widziałem kursy w sklepie androida na pewno nie zaszkodzą w nauce języków. osobiście często czytam na tablecie i mam sporo książek po angielsku na nim. zdecydowanie wygodniej niż na komputerze
wojtek_tyb
newbie
 
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2014, 21:34

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: samsonik » 01 gru 2014, 21:44

Do mnie jakoś tabletki nie przemawiają nie potrafiłbym się z niego uczyć .. zdecydowanie wolę tradycyjne książki i papier :P
samsonik
newbie
 
Posty: 6
Rejestracja: 01 gru 2014, 21:25

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: Lingualand » 10 gru 2014, 11:01

ja wolę komputery choć w długiej podróży tablet też się przydaje
Lingualand
newbie
 
Posty: 10
Rejestracja: 02 paź 2014, 10:39

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: karoltylecki » 10 gru 2014, 12:51

Ja bardzo często korzystam ze smartfonów i aplikacji. Głównie uczę się słówek i idiomów. Myślę, że jest to fajne narzędzie do nauki języka obcego.
Wiarygodne firmy językowe.
Awatar użytkownika
karoltylecki
newbie
 
Posty: 1
Rejestracja: 10 gru 2014, 12:27

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: ProTerry1759 » 11 gru 2014, 14:26

Z tableta korzystam zdecydowanie rzadziej, ale już z aplikacji na smartphone dość często. Uczę się dzięki temu idiomów i słówek. Polecam każdemu, to wygodna metoda.
ProTerry1759
newbie
 
Posty: 11
Rejestracja: 21 wrz 2014, 22:16

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: Withir » 18 gru 2014, 11:50

Nie uważam tabletu/telefon za dobre narzędzie do nauki języka. Może jako dodatek gdy jesteśmy w trasie.
http://www.lektoruciebie.pl - Mobilna Szkoła Językowa Oświęcim i Lekcje Angielskiego Online
Awatar użytkownika
Withir
newbie
 
Posty: 32
Rejestracja: 09 gru 2014, 16:48

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: Karol84 » 18 gru 2014, 12:54

dobry pomysł
Awatar użytkownika
Karol84
newbie
 
Posty: 13
Rejestracja: 18 gru 2014, 12:46

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: kate22 » 19 gru 2014, 9:27

na pewno są przydatne
Awatar użytkownika
kate22
newbie
 
Posty: 12
Rejestracja: 19 gru 2014, 9:24

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: kiepur » 26 kwie 2015, 18:46

tablety, ale raczej z e-papierem a nie klasyczne, które w praktyce służyłby do grania czy zabaw online :)
kiepur
newbie
 
Posty: 6
Rejestracja: 17 kwie 2015, 18:23

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: anli » 27 maja 2015, 21:08

Ja wolałabym jednak porządnego laptopa. Aktualnie zastanawiam się nad HP Pavilionem DV6000 i myślę, że to bardzo dobry wybór.
anli
junior fellow
 
Posty: 324
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:37

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: piotrek5467 » 25 lis 2015, 15:03

Moim zdaniem laptop również jest lepszy do nauki, ale w domu. Jak jesteś w podróży, to tablet jest bardziej poręczny, ale z drugiej strony laptop to większy wydatek. tutaj jest podanych kilka z cenami http://www.morele.net/wiadomosc/ranking ... ptopy/1164
piotrek5467
junior fellow
 
Posty: 196
Rejestracja: 12 cze 2013, 17:00

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: Kassia340 » 05 gru 2017, 17:52

Doby tablet powinien działać bezawaryjnie przez długi czas. Jeśli szukasz nowego, sprawdzonego modelu, warto zajrzeć do zestawienia https://najlepszyranking.pl/ranking-tablety. Na podstawie opisów i parametrów technicznych łatwiej Tobie będzie wybrać konkretny, wymarzony model.
Kassia340
junior fellow
 
Posty: 199
Rejestracja: 26 paź 2016, 13:11

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: Laura_682 » 21 lut 2018, 11:47

Pewnie nauka języków na takim urządzeniu jest bardzo szybka i przyjemna. Tablet to prawie taki mały laptop, wiele osób ma co do tego wątpliwości, dlatego zobacz tutaj, przeczytasz do czego jeszcze możesz wykorzystać tablet.
Laura_682
junior fellow
 
Posty: 126
Rejestracja: 17 cze 2016, 8:59

Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: eska1 » 31 maja 2019, 17:12

Nowoczesne tablety dostaniecie na bestcena.pl. Ja tam na Apple akurat patrzyłam. Powiem wam, że fajny sklep. Duży wybór, na zwrot lub wymianę 90 dni. Chyba się zdecyduję tam na zakup, kwestia tylko żeby konkretny model wybrać. Jak na czas dostarczenia patrzyłam to też szybciutko.
eska1
junior fellow
 
Posty: 153
Rejestracja: 12 lut 2019, 20:08


Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: monika082 » 20 paź 2020, 21:09

Wszelkie produkty Mac'a polecam - technologicznie chyba najwyżej a jak coś to u nich https://www.macforce.pl/serwis/naprawa- ... iana-dysku można wymienić dysk na wydajniejszy, bardziej nowoczesny prawie po kosztach
monika082
junior fellow
 
Posty: 365
Rejestracja: 24 paź 2016, 12:56


Re: Tablety, jako urządzenia wspomagające naukę języków.

Postautor: vlord » 03 cze 2022, 22:44

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.rugangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.ru
geartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.rugeophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ruhalfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ru
hangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ruhartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.rujobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.ru
journallubricatorjuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.rukerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ruknowledgestate.ru
kondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.rulaissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.ru
languagelaboratory.rulargeheart.rulasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.rumailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.ru
nameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.runavelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ruonesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.ru
papercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ruquasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.rurecessioncone.rurecordedassignment.ru
rectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ruscarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.ru
stungun.rutacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkasultramaficrock.ruultraviolettesting.ru
vlord
The One Whose Name Cannot Be Spoken
 
Posty: 27945
Rejestracja: 08 kwie 2022, 5:32


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości