czasowniki nieregularne

Pytania i wątpliwości dotyczące gramatyki angielskiej

Re: czasowniki nieregularne

Postautor: fog30 » 22 mar 2006, 13:31

czy moż…e ktoś mi powiedzieć kiedy uż…ywamy czasownika nieregularnego w czasie przeszłym a kiedy uż…ywamy imiesłów czasu przeszłego?
wokółe nierozumiem tego tematu nie mam pojęcia w jakim celu jest imiesłów czasu przeszłego wykółem wszystkie czasowniki na pamięć ale nie mam pojęcia kiedy uż…yć imiesłów akiedy normalnie czasownika w czasie przeszłym
proszę o pomoc
fog30
newbie
 
Posty: 2
Rejestracja: 12 mar 2006, 0:00


Re: czasowniki nieregularne

Postautor: xeo » 23 mar 2006, 18:24

Najprościej mówiąć trzeba się nauczyć, z którymi czasami uż…ywa się tego imiesłowu.

Mając zdanie w języku polskim "Oni zjedli jabłko" musisz wiedzieć jakiego czasu uż…yć, a co za tym idzie czy z danym czasem uż…ywa się imiesłowu biernego (III kolumny - np. Present Perfect) czy też… nie (II kolumny - np. Past Simple)

Przy czasownikach regularnych problem masz z głowy, bo wszędzie będzie z końcówką -ed / -d
xeo
Site Admin | Redakcja angielski.edu.pl
 
Posty: 3320
Rejestracja: 22 kwie 2003, 9:26

Re: czasowniki nieregularne

Postautor: Visitor » 24 mar 2006, 20:31

dzięki ale dalej mam mętlik w głowie moż…esz mi wytłumaczyć na przykładzie np. oni zjedli jabłko to skąd ja mam wiedzieć czy to będzie they ate apple czy they eaten apple?
Visitor
 

Re: czasowniki nieregularne

Postautor: xeo » 25 mar 2006, 14:10

Przed wszystkim musisz się nauczyć kiedy uż…ywamy danego czasu i jak się ten czas tworzy np.

Czasu Past Simple uż…ywamy gdy podana jest dokładna data zdarzenia (to jest dopiero jedno z kilku uzyc Past Simple)

Schemat zdania w Past Simple:

Zdanie twierdzące:

Podmiot + czasownik (z koncowka -ed/d lub II kolumna) + reszta zdania

Pytania:

Did + podmiot + czasownik + reszta zdania

Przeczenia:

Podmiot + did not + czasownik

Jesli masz zdanie Oni zjedli jabłko wczoraj i wiesz ze Past Simple uż…ywamy gdy jest podana dokladna data kiedy cos sie stalo (wczoraj) to od razu wiesz w jakiej formie ma byc czasownik w czasie Past Simple

Czyli They ate (II kolumna, bo to jest nieregularny czasownik) an apple yesterday

Did they eat an apple yesteday ?
They did not eat an apple yesterday.

jesli bylo by:

Oni ogladali telewizje 2 dni temu (znow dokladna data podana)

They watched TV 2 days ago (watched z koncowka -ed bo to jest regularny czasownik)
Did they watch TV 2 days ago ?
They didn't watch TV 2 days ago.

W pytaniach i przeczeniach czasownik juz nie jest w czasie przeszlym.

Po prostu zapamiętujesz z którym czasem uż…ywamy której kolumny czasowników nieregularnych

np. W czasie Present Perfect druga kolumna odpada zupełnie bo uż…ywa się tylko III jesli czasownik jest nieregularny

They have eaten 20 apples, they don't feel very well at the moment.
Podmiot + have/has + III kolumna cz. niereg. lub koncowka ed/d cz. regul. + reszta zdania

3maj się :)
xeo
Site Admin | Redakcja angielski.edu.pl
 
Posty: 3320
Rejestracja: 22 kwie 2003, 9:26

Re: czasowniki nieregularne

Postautor: fog30 » 25 mar 2006, 18:11

Wielkie dzięki xeo! Teraz załapałem sory ż…e byłem taki dociekliwy ale uczę się sam angielskiego i niektórych spraw nie rozumię a wszędzie gdzie szukałem jest to opisane zbyt ogólnikowo. mam jeszcze prośbę czy mogłabyś mi podać jakieś linki gdzie miałbym to wszystko opisane w jakiś sensowny sposób? bardzo Ci dziękuję za pomoc! pozdrawiam!
fog30
newbie
 
Posty: 2
Rejestracja: 12 mar 2006, 0:00

Re: czasowniki nieregularne

Postautor: xeo » 27 mar 2006, 17:27

xeo
Site Admin | Redakcja angielski.edu.pl
 
Posty: 3320
Rejestracja: 22 kwie 2003, 9:26

Re: czasowniki nieregularne

Postautor: Masterix » 30 mar 2006, 21:08

Kto pyta nie błądzi! :)
Masterix
newbie
 
Posty: 48
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00



Re: czasowniki nieregularne

Postautor: vlord » 30 maja 2022, 5:53

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
инфоjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratorylargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkasultramaficrockultraviolettesting
vlord
The One Whose Name Cannot Be Spoken
 
Posty: 27945
Rejestracja: 08 kwie 2022, 5:32


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości