Błąd gramatyczny w tegorocznej maturze rozszerzonej z ang.

Informacje, pytania i wątpliwości dotyczące matury z języka angielskiego

Błąd gramatyczny w tegorocznej maturze rozszerzonej z ang.

Postautor: S.B. » 17 maja 2012, 17:20

W części STOSOWANIE STRUKTUR LEKSYKALNO-GRAMATYCZNYCH, zdanie 2.4 "Michael would do anything not to speak in public." [Michael zrobiłby wszystko, ż…eby nie przemawiać publicznie.] jest błędne pod względem gramatycznym.

Do wyraż…enia celu moż…na stosować sam bezokolicznik [to speak], w przeczeniu jednak jest to niedozwolone - spójnikiem "ż…eby nie" nie moż…e być samo "not to", w takim wypadku trzeba zastosować "so as not to" lub "in order not to", bez tego zdanie jest raż…ąco niepoprawne [Michael Swan w podręczniku "Practical English Usage" [OUP] taki błąd określa jako TYPICAL MISTAKE]. Zdanie 2.4 powinno brzmieć "Michael would do anything so as not to speak in public." lub "Michael would do anything in order not to speak in public."

Być moż…e ta konstrukcja bezokolicznikowa [w twierdzeniu] jest tak prosta, ż…e mało kto jest na tyle dociekliwy, ż…eby doczytać, iż… nie moż…na jej przełoż…yć mechanicznie na przeczenia, jak ma to miejsce w prośbach / rozkazach / poleceniach: I asked him to call me. [ż…eby zadzwonił] I asked him not to call me. [ż…eby nie dzwonił]
S.B.
 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość