Mykoplazma i Ureaplazma
Bakterie Ureaplasma urealyticum i Mykoplasma hominis należą do rodziny mykoplazm, wysoce zaraźliwej i często występującej choroby przenoszonej drogą płciową . Do zakażenia ureaplasmą lub mykoplazmą dochodzi w większości przypadków poprzez stosunek seksualny bez zabezpieczenia, ale możliwe są również zakażenia przez krew, ślinę, a nawet oddychanie. Ureaplasma i mykoplazma mogą występować zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Szacuje się, że około 70 procent populacji aktywnej seksualnie zostanie zarażonych tymi bakteriami przynajmniej raz w życiu.
Infekcja ureaplazmą lub mykoplazmą często na początku nie powoduje żadnych objawów, dlatego może pozostać niezauważona i nieleczona przez długi czas. Jeśli pojawią się objawy (poczynając od 10 dni po zakażeniu), ujawniają się one u mężczyzn z klinicznym obrazem zapalenia cewki moczowej (zapalenie cewki moczowej). Skutkiem jest pieczenie podczas oddawania moczu, ból brzucha i wydzielina z cewki moczowej. Zapalenie cewki moczowej może rozprzestrzeniać się na pęcherz moczowy (zapalenie pęcherza), prostatę (zapalenie gruczołu krokowego), jądra (zapalenie najądrza i nerki) i nerki (odmiedniczkowe zapalenie nerek), a w najgorszym przypadku prowadzić do bezpłodności.
Infekcja ureaplazmą lub mykoplazmą u kobiet często przebiega bezobjawowo i dlatego często pozostaje niezauważona i nieleczona przez długi czas. Jeśli wystąpią objawy, są to zwykle zaczerwienienie i stan zapalny w okolicy narządów płciowych, ból podczas oddawania moczu oraz w jamie brzusznej, taki jak zapalenie pęcherza moczowego z ciągłym parciem na mocz oraz nietypowe upławy. Jeśli infekcja pozostaje nieleczona, bakterie mogą rozprzestrzeniać się w drogach rodnych, aw najgorszym przypadku prowadzić do bezpłodności. Ponadto ureaplasma i mykoplazma mogą powodować komplikacje, takie jak przedwczesny lub martwy poród u kobiet w ciąży.
https://gentaur.pl/c/mycoplasma_removal_detection