powtaż…naie podmiotu w zdaniach - j. angielsi

Krótkie teksty bądź pojedyncze zdania, które nie są zadaniem domowym.

Re: powtaż…naie podmiotu w zdaniach - j. angielsi

Postautor: Visitor » 29 gru 2005, 20:13

Witam,
Zwykle uczono mnie ż…e w j. anglielskim należ…y powtarzać podmiot przed czasownikiem np I drink tea and I eat banana every morning.
Tymczasem już… nie raz spotkałam sie ze zdaniami, w których nie powtarza sie pomiotu: I put the kettle on the gas ring and then went away and forgot about it. Przed "went" and "forgot" nie ma "I".
Czy ktoś wie dlaczego? Kiedy powtarzać podmiot a kiedy nie? Czy w ten sposób zawsze moż…na budować zdania? Czy to sie dotyczy tylko wybranych osób (gr.)?
Bardzo prosze o pomoc w zrozumieniu tej niejasności.
Pozdrawiam;
Visitor
 


Re: powtaż…naie podmiotu w zdaniach - j. angielsi

Postautor: Visitor » 29 gru 2005, 20:19

"powtarzanie" powinno być - sorry
Visitor
 

Re: powtaż…naie podmiotu w zdaniach - j. angielsi

Postautor: Visitor » 29 gru 2005, 20:53

Mnie zawsze uczono ż…e nigdy się nie powtarza, ale moż…e ktoś zna dokładne zasady? Też… jestem ciekawa.
Visitor
 

Re: powtaż…naie podmiotu w zdaniach - j. angielsi

Postautor: Visitor » 30 gru 2005, 15:31

główna zasada: moż…na nie powtarzać podmiotu wtedy, gdy druga część zdania jest pisana w tym samym czasie co pierwsza

w podanym przez ciebie zdaniu zauważ…, ż…e uż…yty jest czas Past Simple - tu moż…emy darować sobie powtarzanie podmiotu po raz drugi i trzeci

a oto przykładowe proste zdanie z róż…nymi czasami: I was blind but now I see. - mamy tu 2 czasy ( Past Simple i Present Simple) i tu nie moż…na ominąć podmiotu
Visitor
 

Re: powtaż…naie podmiotu w zdaniach - j. angielsi

Postautor: Visitor » 30 gru 2005, 21:41

dziękuje za odpowiedź;
czy jednak powtarzanie podomiotu, kiedy w zdaniu uż…yty jest ten sam czas, jest błędem?
CZyli np. "Every Monday I go to work, clean my house, meet my friends and swim in the pool." jest poprawne (?)
"Every Monday I go to work, I clean my house, I meet my friends and I swim in the pool." również…?
pozdrawiam
Visitor
 

Re: powtaż…naie podmiotu w zdaniach - j. angielsi

Postautor: Visitor » 30 gru 2005, 23:42

pierwsze i drugie zdanie jest prawidłowe!!! oczywiście przy dłuż…szym wymienianiu po kolei czynności lepiej jest ominąć ten podmiot, ale to tak tylko dla estetyki;) obydwa zdania są dobrze napisane!!!
Visitor
 

Re: powtaż…naie podmiotu w zdaniach - j. angielsi

Postautor: Visitor » 31 gru 2005, 10:43

dziękuję bardzo uprzejmie
Visitor
 



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości