Present Perfect

Pytania i wątpliwości dotyczące gramatyki angielskiej

Re: Present Perfect

Postautor: Visitor » 11 mar 2006, 21:49

Present Simple & Present Continuous już… trochę jaśniejsze :D
Niestety Present Perfect Simple & Present Perfect Continuous chyba wciąż… nie bardzo :(
Dlatego proszę teraz o wyjaśnienie tych czasów na kilku moich błędach, które popełniłam rozwiązując zadania.

1. Recently we’ve thought / been thinking of hiring a babysitter.
Dlaczego nie moż…e być „have thought”, tylko musi być „have been thinking” ?

2. You look awful! Have you fought / been fighting again?
I tutaj niespodzinka, myślałam, ż…e będzie „fought”, zaglądam do odpowiedzi, a tu co się okazuje?, okazuje się, ż…e poprawna odpowiedź to „been fighting” dlaczego? :|

3. We’re spending a lot of money nowadays.
We have taken / been taking steps to modernize the assembly line.
Tu zaznaczyłam “have taken” a musi być “have been taking” ;(

4. I have to admire she has showed / been showing signs of improvement recently.
Tu ma być poprawne “has been showing”

5. Dobra to już… niech będzie ostatni przykład, chociaż… mam tu więcej takich błędnych, których nie rozumiem, ale mam nadzieję, ż…e jak zrozumiem tych pięć , to reszta też… stanie się jaśniejsza ;)
-Something odd has showed / been showing here lately.
Oczywiście poprawny jest P.P. Continuous , a ja znowu zaznaczyłam P.P. Simple
-We have been seeing / seen some strange lorries moving in and out of the premises.
A tutaj jest poprawne “seen” ;|.

?
Proszę o porady :)
Dziekuje ;)
Pozdrawiam :)
Matka Chrzestna :D
Visitor
 


Re: Present Perfect

Postautor: sunday » 11 mar 2006, 23:17

1. Recently we’ve thought / been thinking of hiring a babysitter.
Dlaczego nie moż…e być „have thought”, tylko musi być „have been thinking” ?

czasu Present Perfect Continuous uzywamy do opisania czynnosci, ktore trwaly przez jakis czas w przeszlosci, niedawno sie zakonczyly, a ich skutki sa widoczne w chwili mowienia, czyli w terazniejszosci. Najwyrazniej w przedstawionej sytuacji w w/w zdaniu osoby wypowiadajace sie mogly np tydzien temu myslec o zatrudnieniu nianki, a w chwili obecnej wlasnie zatrudnily nianie, czyli jest to skutek ich rozmowy sprzed tygodnia, ktora trwala tez przez pewien czas w tej przeszlosci...zreszta zwykle kiedy rozmyslasz przed podjeciem decyzji, trwa to pewien okres czasu prawda? :-) zatem np te osoby mogly tydzien temu przez pare dni z rzedu myslec o zatrudnieniu niani, az w koncu ja zatrudnily.

2. You look awful! Have you fought / been fighting again?
I tutaj niespodzinka, myślałam, ż…e będzie „fought”, zaglądam do odpowiedzi, a tu co się okazuje?, okazuje się, ż…e poprawna odpowiedź to „been fighting” dlaczego? :|

kolejny przyklad na zastosowanie czasu Present Perfect Continuous - cos sie dzialo [wg podejrzen pytajacego], a teraz widac tego skutki: biles sie w niedalekiej przeszlosci, a dzis widac po twojej kondycji ze taka rzecz sie wydarzyla, bo np. masz siniaki albo zlamana reke. zapamietaj, ze czasy Perfect uzywane sa do opisywania sytuacji z przeszlosci, ktore wplywaja na terazniejszosc, bo w chwili mowienia wystepuja skutki tych czynnosci juz wykonanych!

3. We’re spending a lot of money nowadays.
We have taken / been taking steps to modernize the assembly line.
Tu zaznaczyłam “have taken” a musi być “have been taking” ;(

podjeto w przeszlosci kroki ku udoskonaleniu linii montazowej, a zeby dzis byl widoczny efekt tej modernizacji, to dzialania w przeszlosci musialy trwac pewien okres czasu prawda? dlatego jest czas ciagly, bo rzecz nie wydarzyla sie w jednej sekundzie.

4. I have to admire she has showed / been showing signs of improvement recently.
Tu ma być poprawne “has been showing”

po pierwsze w zdaniach, w ktorych wystepuje recently, yet, already, just, for, since, zawsze wstawiamy/zaznaczamy czas Perfect!!! poza tym osoba, ktora wskazywala te oznaki poprawy robila to przez pewien okres czasu w przeszlosci, azeby np przekonac do siebie szefa albo pracownikow innych. czyli po prostu pokazywala siebie z jak najlepszej strony przez ostatni okres czasu, a teraz widac tego efekty, bo ktos to zauwazyl.

5.
-Something odd has showed / been showing here lately.
Oczywiście poprawny jest P.P. Continuous , a ja znowu zaznaczyłam P.P. Simple

znowu zasada, ze ze slowkiem lately, zaznaczamy Perfect. no ale ze mialas dwa rodzaje tego czasu do wyboru to oczywiscie PPC jest poprawny, bo kolejny raz cos dziwnego sie pokazywalo przez ostatni okres czasu. czyli np. przez ostatni tydzien codziennie przylatywalo UFO. czyli jest podkreslony okres czasu, a nie jedynie jego jednostka w przeszlosci.

-We have been seeing / seen some strange lorries moving in and out of the premises.
A tutaj jest poprawne “seen” ;|.

tutaj nie ma okreslonego dokladnie okresu czasu, a jedynie czynnosci, ktora najwyrazniej wplynela na terazniejszosc. a skoro nie ma okresu czasu, to czynnosci sie po prostu stala w przeszlosci w jakiejs zaledwie JEDNOSTCE czasu, a teraz widac jej efekty.

w zdaniach typu Perfect wazne jest zwracanie uwagi na slowka, ktore okreslaja umiejscowienie sytuacji w przeszlosci.

natomiast czasu Present Perfect uzywamy, gdy:
*zdarzenie bylo niedawne, a jego skutki nadal trwaja
*w zdaniu sa okreslenia typu already, yet, just, etc
*niewazne, kiedy zdarzene nastapilo (wazne sa skutki).


pomoglam? hope so :-)
jakby co, to napisz nastepne pytania, postaram sie odpowiedziec :-)
cya

[/quote][/quote]
sunday
newbie
 
Posty: 37
Rejestracja: 03 mar 2006, 0:00

Re: Present Perfect

Postautor: Visitor » 12 mar 2006, 1:02

Dzieki za wykłady :) mam nadzieje, ż…e wkońcu zrozumiałam

We have been seen some strange lorries moving in and out of the premises.

A to nie jest przypadkiem strona bierna? :)
o co chodzi w stronie biernej?

Pozdrawiam :)
Matka Chrzestna
Visitor
 

Re: Present Perfect

Postautor: Visitor » 12 mar 2006, 10:28

Zjadłam to ciastko - I've eaten that cake
- strona czynna

To ciastko zostało zjedzone (przeze mnie) - That cake has been eaten (by me)
- strona bierna


już… bardziej łopatologicznie nie moż…na tego wytłumaczyć ;)
Visitor
 



Re: Present Perfect

Postautor: vlord » 30 maja 2022, 5:47

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.rugangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.ru
geartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.rugeophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ruhalfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ru
hangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ruhartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.rujobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.ru
journallubricatorjuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.rukerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ruknowledgestate.ru
kondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.rulaissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.ru
languagelaboratory.rulargeheart.rulasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.rumailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.ru
nameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.runavelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ruonesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.ru
papercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ruquasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.rurecessioncone.rurecordedassignment.ru
rectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ruscarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.ru
stungun.rutacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkasultramaficrock.ruultraviolettesting.ru
vlord
The One Whose Name Cannot Be Spoken
 
Posty: 27945
Rejestracja: 08 kwie 2022, 5:32


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości