Present Continuous & Simple

Pytania i wątpliwości dotyczące gramatyki angielskiej

Re: Present Continuous & Simple

Postautor: Visitor » 08 kwie 2006, 19:00

Proszę o wytłumaczenie, dlaczego w niektórych zdaniach uż…ywamy Present Continuous, a w innych Present Simple.

Oto zdania, w których popełniłam błędy:

1. Była rozsypanka i ja ułoż…yłam zdanie:
- This year we don’t spend holidays at the seaside.
A powinno być
- We aren’t spending our holidays at the seaside this year?
Hmm.. dlaczego tak ma być? Dlaczego ma być P. Continuous?

2. Our car is too old now and we are saving up / save up to buy a new one.
Ja zaznaczyłam “save up” a ma być „saving up”, dlaczego?

3 . A: I’ll meet you at the station.
B: No, this time we aren’t coming / don’t come by train.
Ja napisałam “don’t come”, dlaczego ma być „aren’t coming”?

4. What about you?
B: I am not doing / don’t do anything.
Dlaczego ma być “am not doing”, a dlaczego nie moż…e być „don’t do” ?

5. A: Is Jason here with you?
B: No he is looking / looks after Max.
Znowu ma być Continuous, dlaczego?

Dzieki za wszystkie wytłumaczenia :)
mam nadzieję, ze zrozumiem :)
pozdrawiam :)
Matka Chrzestna
Visitor
 


Re: Present Continuous & Simple

Postautor: morganx » 08 kwie 2006, 22:05

Present Continuos stosuje sie w przypadku czynnosci, ktora trwa (przyklad 2. oszczedzamy i ten proces trwa, wiec musi byc continous oraz przyklad 4 i 5) , jak rowniez do mowienia o przyszlosci.
morganx
junior fellow
 
Posty: 195
Rejestracja: 07 kwie 2004, 23:00

Re: Present Continuous & Simple

Postautor: xeo » 08 kwie 2006, 23:39

1. Zaplanowane czynności - zaplanowalas ze nie spedzasz wakacji nad morzem -tym razem (this year), nie mowisz tutaj o generalnej czynnosci, taki jest plan na ten rok

2. czynnosc chwilowa (temporary) - P. Continuous - wszystko się zgadza, przecież… nie zbierasz zawsze (generalnie) na nowy samochód, potrzeba chwili

3. czynnosc zaplanowana (tym razem nie jedziemy pociagiem - taki jest plan), nie mowisz o czynnosci generalnej

4. czynnosc w tym momencie (pytaja co z tobą teraz, nie zawsze), I don't do anything oznaczalo by ze nigdy nic nie robisz i tak wlasnie wyglada Twoje zycie

5. znow pytasz o czynnosc w chwili mowienia, czy Jason jest z tobą (teraz), nie ma go, bo on (teraz) szuka Maxa
xeo
Site Admin | Redakcja angielski.edu.pl
 
Posty: 3320
Rejestracja: 22 kwie 2003, 9:26



Re: Present Continuous & Simple

Postautor: vlord » 30 maja 2022, 5:59

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
инфоjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratorylargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkasultramaficrockultraviolettesting
vlord
The One Whose Name Cannot Be Spoken
 
Posty: 27945
Rejestracja: 08 kwie 2022, 5:32


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości