proszę o sprawdzenie tekstu po ang

Krótkie teksty bądź pojedyncze zdania, które nie są zadaniem domowym.

Re: proszę o sprawdzenie tekstu po ang

Postautor: Visitor » 04 gru 2005, 17:33

Witam! bardzo prosze sprawdzcie, czy dobrze jest napisany ten wywiadzik. Szczególenie chodzi mi o uż…ycie czasów.

Here is an interview made with a film director – Eric Feldman.

Interviewer: How long have you been a director?
Eric Feldman: I was a film director since I have 21 years old.
I: When did you make your first film?
EF: I made my first film in High Film School when I had 21 years old. That was “Silence”.
I: How many films did you make so far?
EF: I made 23 films.
I: Have you ever wanted to do something else than directing?
EF: When I was in Film School I wanted to be an actor, but Steven Spielberg encourage me to became a director.
I: How many international awards did you get so far?
EF: I got one Silver Bear in 1998.
I: Have you ever got an Oscar?
EF: I have never got an Oscar, but I was nominated two times.
I: Have you finished the last film yet?
EF: No. I hope we will end shooting the film in spring.
I: When and where have you started shooting the last film?
EF: My last film “The Golden Gate” I have started shooting in last July in Italy.
I: Anything has changed in your personal life lately?
EF: Two years ago I divorced and married again with Francesca. We was together from year.
I: Thank you very much.
EF: Thank you.
Visitor
 


Re: proszę o sprawdzenie tekstu po ang

Postautor: Visitor » 04 gru 2005, 17:47

Oj, oj, naprawdę trzeba by go poprawić.... No więc przede wszystkim nie mówi się have .... years tylko be.... years old!!!! Radziłabym to poprawić bo kłuje w oczy. Dalej, I have been a director since... Jeśli uż…ywa się so far, to najczęściej z czasem Present Perfect, np. How many films have you made so far? W 4. wersie od końca powinno raczej być: Has anything changed in your personal life lately? No a z resztą to już… się sama pomęcz bo ja nie mam czasu...
Visitor
 

Re: proszę o sprawdzenie tekstu po ang

Postautor: Visitor » 04 gru 2005, 18:25

mimo wszystko dzięki za pomoc:) jak znajdziesz jeszcze troszkę czasu, to moż…e sprawdzisz resztę. byłabym ogromnie wdzięczna, bo jak samam zauważ…yłaś mam mały problem z tymi czasmi...:(
Visitor
 

Re: proszę o sprawdzenie tekstu po ang

Postautor: Visitor » 04 gru 2005, 21:54

No dobrze, dobrze :) powinno być jeszcze encouraged. Dalej When and where did you start....i I started...Potem wystarczy powiedieć married Francesca, bez tego with i We have been together for a year. To by było na tyle.
Visitor
 

Re: proszę o sprawdzenie tekstu po ang

Postautor: Visitor » 04 gru 2005, 22:11

dzięki:D!! bardzo mi pomogłaś:)
jakby ktoś znalazł jakiś błąd niech sie nie krępuje i pisze ;)
Visitor
 



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości