czas przyszły po "if"??

Pytania i wątpliwości dotyczące gramatyki angielskiej

czas przyszły po "if"??

Postautor: EM84 » 06 maja 2009, 3:42

Mam następujące pytanie: wiem ż…e generalnie po słowie "if" nie stosuje się czasu przyszłego. Jest tak np w First Conditional tzn. mówimy:
If you tell anything, she will tell everybody in the office.

Chciałem jednak zapytać co w sytuacji, kiedy słówko "if" stosuję w rozumieniu "czy" np. w mowie zależ…nej. Jak przetłumaczyć zdanie:

Chcielibyśmy wiedzieć czy zostanie podpisany nowy kontrakt.
1.We would like to know if the new contract will be signed.
2.We would like to know if the new contract is signed.

W drugim przypadku nie stosuję czasu przyszłego po "if". Jednak czy to jest słuszne? Czy moż…e prawidłowa jest wersja pierwsza. A co jeśli zamiast "if" uż…yłbym "whether".
Proszę o pomoc i z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi.
EM84
newbie
 
Posty: 5
Rejestracja: 06 maja 2009, 3:34


Re: czas przyszły po "if"??

Postautor: xeo » 06 maja 2009, 3:54

Generalnie ta zasada dotyczy tylko okresu warunkowego choć takż…e tam jest moż…liwe uż…ycie czasu przyszłego po if (o czym się po prostu nie mówi na niż…szych poziomach, ż…eby nikomu nie mieszać w głowach). Tak więc poprawne tłumaczenie to tutaj nr 1. Moż…na tutaj też… uż…yć słowa "whether".
xeo
Site Admin | Redakcja angielski.edu.pl
 
Posty: 3320
Rejestracja: 22 kwie 2003, 9:26

Re: czas przyszły po "if"??

Postautor: EM84 » 09 maja 2009, 4:53

Serdecznie dziękuję za pomoc :)

Chciałbym kliknąć "Pomógł" albo "Przyznaj soge'a" ale nie mogę nic takiego znaleźć...
EM84
newbie
 
Posty: 5
Rejestracja: 06 maja 2009, 3:34



Re: czas przyszły po "if"??

Postautor: vlord » 30 maja 2022, 11:56

инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
сайтинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинйоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоtuchkasинфоинфо
vlord
The One Whose Name Cannot Be Spoken
 
Posty: 27945
Rejestracja: 08 kwie 2022, 5:32


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości