"not" 'no" "don't"

Pytania i wątpliwości dotyczące gramatyki angielskiej

"not" 'no" "don't"

Postautor: freesamen » 22 sty 2011, 1:10

Witam

Moim problemem w jezyku angielskim jest to ze nigdy nie wiem jak zaprzeczyc nie wiem czy powiedziec "not" "no" czy "don't", glupio mi to mowic, ale strzelam, kiedy co powinienem powiedziec, i raz mowiac z kims po angielsku powiem np poprzedzajac cos slowem "no", innym razem w tym samym uzyje np "don't" lub "not"

Jest jakas zasada jak to mozna rozrozniac?
freesamen
newbie
 
Posty: 30
Rejestracja: 29 paź 2008, 10:32


Re: "not" 'no" "don't"

Postautor: Dutch » 02 lut 2011, 2:27

Zasada jest taka, ż…e musisz się nauczyć czasów - każ…dy z nich kolejno opowiado jak dla niego uż…yć twierdzenia, pytania, przeczenia. Pozdro
Dutch
newbie
 
Posty: 6
Rejestracja: 02 lut 2011, 1:55

Re: "not" 'no" "don't"

Postautor: freesamen » 03 lut 2011, 1:41

czasy umiem,
ale slowo "no" tez w niektorych sytuacjach przeczy, a nie jest skladnikiem zadnego z czasow
freesamen
newbie
 
Posty: 30
Rejestracja: 29 paź 2008, 10:32

Re: "not" 'no" "don't"

Postautor: Dutch » 03 lut 2011, 6:43

jest składnikiem(występuje we wielu czasach), np. w present simple

Do I have to go there?
No, You don't.


Don't występuje w Present Simple, a nie występuje w czasach Perfect.

Have you seen the doctor?
No, I haven't


Tak jak Ci napisałem, powtórz sobie czasy z dobrej książ…ki.
Dutch
newbie
 
Posty: 6
Rejestracja: 02 lut 2011, 1:55

przeczenia

Postautor: msafiri » 09 lut 2011, 7:45

no - jako przeczenie samodzielne, przy odpowiedziach typu yes or no
not - przed zaprzeczanym rzeczownikiem, przymiotnikiem, zaimkiem i praktycznie kazda czescia mowy poza czasownikiem, np.
No, it's not a movie, it's a book.
No, I'm not hungry.
No, it's not her.
No, not in here, in the other room.

don't, haven't, won't etc. (zaleznie od czasu) zaprzeczaja czasownik, jest to polaczenie czasownika posilkowego z not sluzace zaprzeczaniu orzeczenia (czasownika glownego), np.
I don't like smoking.
You haven't been there.
She won't go to China.
msafiri
 

Re: "not" 'no" "don't"

Postautor: msafiri » 09 lut 2011, 7:51

jeszcze jedno uzycie "no" - w znaczeniu zaden, np.
There are no teachers here, only students.
No institution will accept that.

Dodam, ze jestem lektorka angielskiego, wiec czuje sie kompetentna.

Pozdrawiam
msafiri
 



Re: "not" 'no" "don't"

Postautor: vlord » 30 maja 2022, 14:30

сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
http://journallubricator.ruсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтtuchkasсайтсайт
vlord
The One Whose Name Cannot Be Spoken
 
Posty: 27945
Rejestracja: 08 kwie 2022, 5:32


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości