you've done czy you did

Pytania i wątpliwości dotyczące gramatyki angielskiej

you've done czy you did

Postautor: mnich » 07 lis 2013, 7:48

cześć, uczę się już… trochę angielskiego, ale mam mały problem z czasami.

nie wiem czy dobrze rozróż…niam kiedy uż…ywać you have 3 forma, a kiedy czas past simple czyli np. did

przykładowo
pierwsza sytuacja:
szef podchodzi do pracownika, który właśnie skończył jakąś powierzoną czynność.

chcąc go pochwalić powie:
you have done really good ?

czy po prostu you did good ? - ale tu mi się wydaje, ż…e to powie nie w chwili skończenia, ale po jakimś czasie (np. yesterday)
dobrze kombinuję, czy całkiem wszystko pomieszałem ? :wstydnis:
mnich
 


Re: you've done czy you did

Postautor: MoPi » 07 lis 2013, 13:58

Hej!

Poniekąd sam sobie odpowiedziałeś na pytanie :)
Sytuacje, które właśnie się zakończyły tak jak w przypadku Twojego przykładu, to jak najbardziej Present Perfect.
To wynika właśnie z zastosowania tego czasu (sytuacje dopiero co zakończone i do tego widać ich efekt.)

I jeśli wykorzystałbyś zdanie z "did", to faktycznie będzie to miało miejsce po jakimś czasie od zakończenia danej czynności.

Pozdrawiam,
MoPi
MoPi
 

Re: you've done czy you did

Postautor: agabak87 » 15 wrz 2019, 17:44

raczej - great job or well done
te zdania powyżej brzmią nieco nienaturalnie
you have done a great job
agabak87
newbie
 
Posty: 24
Rejestracja: 15 wrz 2019, 17:02

Re: you've done czy you did

Postautor: agabak87 » 15 wrz 2019, 17:45

agabak87
newbie
 
Posty: 24
Rejestracja: 15 wrz 2019, 17:02



Re: you've done czy you did

Postautor: vlord » 30 maja 2022, 16:42

инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
сайтинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинйоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоtuchkasинфоинфо
vlord
The One Whose Name Cannot Be Spoken
 
Posty: 27945
Rejestracja: 08 kwie 2022, 5:32


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości