Poszukuję stronki z przykładowa pracą licencjacką.

anglistyka, lingwistyka, NKJO, prace magisterskie, prace licencjackie, uczelnie

Re: Poszukuję stronki z przykładowa pracą licencjacką.

Postautor: Gosia# » 22 paź 2005, 8:41

Narazie muszę napisać wstęp, ale chciałabym zobaczyć jak to moż…e wyglądać, a nigdzie nie mogę znaleźć przykładów.
Gosia#
newbie
 
Posty: 6
Rejestracja: 25 sie 2005, 23:00


Re: Poszukuję stronki z przykładowa pracą licencjacką.

Postautor: malina » 27 lis 2005, 1:25

Praca magisterska, z grubsza rzecz biorąc, powinna mieć formę duż…ego artykułu naukowego. Nie jest to forma zbyt sztywno określona, co oznacza, ż…e artykuły dość znacznie róż…nią się między sobą układem i sposobem wyraż…ania treści poznawczych. Rozsądne jest jednak kierowanie się najprostszą, klasyczną formułą tego typu pracy, a zresztą oczekują tego od nas nauczyciele. Tak jak nie należ…y zbyt szeroko zakreślać tematu pracy i podejmować zadań zbyt ambitnych, tak i również… strona formalna pracy nie powinna odbiegać od standardu. Wygórowane wyobraż…enia o własnej swadzie i elokwencji mogą nasz kosztować obniż…enie oceny z pracy!
Orientacyjnie wstęp nie powinien zabierać więcej niż… 10% całości pracy . Powinien więc liczyć kilka stron. Powinien rzetelnie informować, o czym jest praca i czego moż…na oczekiwać po jej lekturze, ale nie powinien przejmować funkcji zakończenia ani "podkradać” treści podsumowaniom kolejnych rozdziałów.
Klasyczny wstęp do pracy magisterskiej zawiera następujące elementy:
- Wyjaśnienie znaczenia tytułu pracy. Inaczej mówiąc, najpierw, jakby tytułem rozwinięcia tytułu (który nie moż…e być zbyt długi i szczegółowy), tłumaczy się jasno i dokładnie, czego konkretnie będzie dotyczyć nasza praca.
- Następnie należ…y temat uzasadnić, to znaczy podać racje, dla których podejmujemy się jego opracowania. Musimy przekonać czytelnika, ż…e temat ten jest jakoś waż…ny albo interesujący, a być moż…e nawet nowy (oryginalny), jakkolwiek to ostatnie zdarza się w pracach magisterskich rzadko.
- Teraz wypada podać ogólne informacje o stanie badań w interesującym nas zakresie: co, kiedy i przez kogo zostało zrobione; co wiadomo, co jest przedmiotem kontrowersji, a czego w ogóle nie wiadomo. Uwaga: moż…e zachodzić konieczność szerszego omówienia stanu badań w pierwszym rozdziale pracy - jest tak w przypadku zagadnień trudnych i kontrowersyjnych, np. na gruncie nauk historycznych.
- Następnie należ…y poinformować czytelnika i okolicznościach przeprowadzenia naszych badań, ich zakresie i metodzie. Zwykle (choć nie zawsze) sprawom metodologicznym będziemy musieli poświęcić jeszcze podrozdziały, a moż…e i cały rozdział naszej pracy. Wstęp jest więc miejscem na przedstawienie tylko podstawowej informacji o metodyce naszych badań, chyba ż…e jest ona tak prosta, ż…e na jednej czy dwóch stronach moż…emy załatwić tę sprawę "raz na całą pracę”.
- Dalej podajemy krótką charakterystykę struktury pracy , a więc piszemy, co zostanie zrobione w kolejnych rozdziałach. Należ…y uważ…ać, ż…eby nie wyszło z tego przepisanie spisu treści!
- Na koniec informujemy krótko o osiągniętych wynikach i wnioskach. Ale nie tak, ż…eby już… nic nie zostało dla "Zakończenia”, a więc bez szczegółów!
Wstęp będzie jedną z tych partii pracy, które zostaną przez opiekuna i recenzenta przeczytane ze szczególną uwagą. Lektura "Wstępu” moż…e wręcz "nastroić” ich do całości. Dlatego jest tak waż…ne, ż…eby ten początek naszej pracy był dobrze i interesująco napisany. Musi być jednocześnie rzeczowy i lapidarny, oszczędny w środkach wyrazu i ładny. To duż…a sztuka. Poświęćmy więc "Wstępowi” więcej wysiłku i "czułości” niż… innym częściom pracy.
malina
newbie
 
Posty: 4
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Re: Poszukuję stronki z przykładowa pracą licencjacką.

Postautor: malina » 27 lis 2005, 1:35

ja rowniez nie mam pojecia jak ma wygladac wstep a za dwa dni musze go oddac pisze prace z metodyki i bylabym wdzieczna za przeslanie mi jakiegos przykladu :julia.@neostrada.pl
malina
newbie
 
Posty: 4
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Re: Poszukuję stronki z przykładowa pracą licencjacką.

Postautor: adusiaw » 16 gru 2006, 9:57

Ja tez bym byla wdziecznagdyby ktos mi podeslal wstep do jakiejs pracy pisanej po angielsku. Pisze po raz pierwszy i jestem "zielona". bardzo prosze oto moj mail adusiaw@o2.pl z gory serdecznie dziekuje
adusiaw
newbie
 
Posty: 1
Rejestracja: 16 gru 2006, 0:00




Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości