Opowiadanie o planie dnia...

Ty odrabiasz, my sprawdzamy.

Opowiadanie o planie dnia...

Postautor: ja29 » 14 lut 2011, 16:45

Prosze o sprawdzenie tego opowiadania.

TOM IS A CHEF. HE LOVES HIS JOB. AT 6. A.M. TOM GO TO MARKET AND BUY FRESH PRODUCT TO HIS RESTAURANT. NEXT WHEN HE BACK TO RESTAURANT HE START PREPARE AND CLEANING HIS KITCHEN.
AT 11 A.M. HE START PREPARE COLD DISHES. ON EVNING IN HIS RESTAURANT WILL BE A LOT OF GUEST.
AT THE EVNING TOM HAVE A LOT OF WORK.
AT 18 PM. TO HIS RESTAURANT COME HIS FIRST GUEST.
HE MUST MAKE DISHES VERY FAST BECAUSE CLIENTS DOESN’T LIKE WAITING FOR THEIR ORDER. TOM ENDS HIS WORK LATE IN NIGHT. HE IS TIRED BUT HE DON’T FEEL TIREDNES BECAUSE HE LOVE COOKING AND HIS JOB.
ja29
 


TREŚCI;-)

Postautor: Cavallino » 15 lut 2011, 0:56

TOM IS A CHiEF. HE LOVES HIS JOB. AT 6. A.M. TOM GOes TO the MARKET to BUY some FRESH PRODUCTs TO HIS RESTAURANT. WHEN HE gets BACK TO his RESTAURANT HE STARTs PREPARing AND CLEANING the KITCHEN.
AT 11 A.M. HE STARTs PREPARing COLD DISHES. In the EVeNING there usually come lots of guests INto HIS RESTAURANT.
In the THE EVeNING TOM HAs much WORK.
AT 18 P.M. the first guest comes TO HIS RESTAURANT.
HE MUST MAKE DISHES VERY FAST BECAUSE CLIENTS don't LIKE WAITING FOR THEIR ORDERs. TOM finishes HIS WORK LATE at NIGHT. HE IS TIRED, BUT HE DOesn't FEEL bad BECAUSE HE LOVEs his job.

poprawki pisane są małą literą:-))) polecam się na przyszłość w takich kwestiach i nie tylko. Magda - germanistka. Moja strona www.germaniac.pl
Cavallino
 

Re: Opowiadanie o planie dnia...

Postautor: Gość » 16 lut 2011, 0:29

Ja bym to zmienił w poprzednim “post” jest kilka błędów.

TOM IS A CHEF. HE LOVES HIS JOB. AT 6 am TOM goes TO the MARKET AND Buys FRESH Products for HIS RESTAURANT. WHEN HE gets BACK TO the RESTAURANT, HE START to PREPARE AND CLEAN HIS KITCHEN.
AT 11 A.M. HE START ( start jest dobrze ale ja bym zmienił na “begins”) to PREPARE COLD DISHES. The evenings are very busy at his RESTAURANT and a lot of guests will be coming in.
AT THE EVNING ,TOM Has a LOT OF WORK. (to jest dobrze napisane, nie zmieniaj )
FIRST GUEST comes at 6 pm. (czas jest albo 1-12 am albo 1-12pm, jeż…eli chcesz to moż…esz uż…yć inny czas “ Military time” czyli tak jak się mówi w Polsce ale nie mieszaj obydwu)
HE MUST MAKE DISHES VERY FAST (ja bym zmienił Fast na Quick) His CLIENTS DO not LIKE to WAIT FOR THEIR Orders. TOM ENDS HIS WORK LATE at NIGHT. HE IS TIRED BUT HE does not FEEL tiredness, HE LOVEs COOKING AND HIS JOB. (zamiast “he loves cooking and his job” moż…esz powiedzieć “he loves what he does”) I jedno I drugie jest dobrze.

Chef jest dobrze napisane,Chief to jest wódz indianski .
Gość
 



Re: Opowiadanie o planie dnia...

Postautor: vlord » 07 cze 2022, 4:49

инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
сайтинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинйоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоtuchkasинфоинфо
vlord
The One Whose Name Cannot Be Spoken
 
Posty: 27945
Rejestracja: 08 kwie 2022, 5:32


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości