cope with/deal with róż…nica??

słówka, kolokacje, phrasal verbs, idiomy, slang, przysłowia

Re: cope with/deal with róż…nica??

Postautor: makary » 03 lut 2007, 13:27

kiedy uż…ywać cope a kiedy deal. czy moż…na zawsze sobie je wymieniać?
makary
newbie
 
Posty: 1
Rejestracja: 20 maja 2006, 23:00


Re: cope with/deal with róż…nica??

Postautor: Visitor » 03 lut 2007, 20:27

wg mnie jest drobna róż…nica. uż…yłabym 'to cope with' gdybym chciała podkreślić, ż…e poradzenie sobie z czymś było/jest trudne dla mnie, a 'to deal with' gdybym sprawę załatwiła i już….

to cope with sb's death

to deal with a computer problem

przy czym to jest bardzo intuicyjne rozróż…nienie, więc mogę się mylić :-)
Visitor
 

Re: cope with/deal with róż…nica??

Postautor: Krzysztof B » 03 lut 2007, 21:14

Cześć. Moż…na je często wymieniać, ale nie zawsze. Jak się mówi 'cope with' albo 'deal with' w sensie dawania sobie rady z jakimś problemem albo nieszczęściem, to te wyraż…enia właściwie mają takie same znaczenie i moż…na je wymieniać. Myślę, ż…e czasami ludzie bardziej uż…ywają 'cope' jak chodzi o coś bardziej poważ…nego/trudnego jak wspomniane powyż…ej, ale nie koniecznie.

Trzeba jednak uważ…ać bo 'deal' ma też… sporo innych znaczeń i wtedy wiadomo, ż…e nie moż…na te słowa wymieniać. ('Cope' ma też… inne znaczenia ale mało znane i prawie nigdy nie uż…ywane).

I gdy się uż…ywa 'deal' w sensie dawania sobie rady, to musi następować 'with,'
ale jak się uż…ywa 'cope' to niekiedy nie musi.

np. nie moż…na powiedzieć "If you had no running water, how would you deal?" ale moż…na powiedzieć "If you had no running water, how would you cope?"

Po za tym to nie trzeba się martwić o tym które słowo uż…yć. :)
Krzysztof B
greenhorn
 
Posty: 92
Rejestracja: 13 kwie 2006, 23:00




Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości