jakie metody nauki słówek

słówka, kolokacje, phrasal verbs, idiomy, slang, przysłowia

Re: jakie metody nauki słówek

Postautor: MTR » 06 lis 2004, 22:54

WItam
Moje pytanie jest dość proste. Otóż… jakie macie metody nauki słówek => to jest jak się uczycie aby "zostało" na długo.
Pochwalcie się ;)
MTR
newbie
 
Posty: 7
Rejestracja: 24 sty 2004, 0:00


Re: jakie metody nauki słówek

Postautor: bejotka » 07 lis 2004, 5:04

Ten temat był już… kilka razy poruszany, ale moż…e warto jeszcze raz o tym napisać.
Otóż… nie ma jednej, jedynie słusznej metody uczenia się słówek, ani czegokolwiek innego. Każ…dy z uczących się musi wypracować, bądź wypróbować najbardziej skuteczna i odpowiadająca mu metodę.

Generalnie mówiąc mamy dwie metody nauki słówek - tradycyjną i wspomaganą komputerowo. Metoda tradycyjna polega na prowadzeniu zeszytu słówek, robieniu fiszek, tj małych dwustronnych karteczek, na których z jednej strony mamy słówko lub zwrot, którego chcemy sie nauczyć, z drugiej jego znaczenie lub przykład uż…ycia; moż…na też… robić takie karteczki jednostronne i wieszać je w róż…nych miejscach mieszkania, by powtarzać przy każ…dej nadarzającej się okazji.

Metoda wspomagana komputerowo polega na korzystaniu ze specjalnie przygotowanych programów komputerowych, które najpierw prezentują listę nowych słowek, a później sprawdzają ich znajomość. Do najlepszych takich programów należ…ą SuperMemo, eTeacher, Prof. Henry Słownictwo. Bardzo ciekawy sposób nauki słówek zawiera program "Travel broadens the mind" opracowany na podstawie podręćznika Leona Leszka Szkutnika pod tym samych tytułem. Ta metoda ma przewagę nad metodami tradycyjnymi polegającą na tym, ż…e pozwala słyszeć poprawnie czytany przez lektora, często native-speakera dźwięk.

Do nauki słówek moż…na też… wykorzystać słowniki z płytami CD. Moż…e to być najskuteczniejsza z metod. Korzystając z niej uczymy się słówek, których nie znamy, a które są nam potrzebne do czytanej lektury (książ…ki lub czasopisma).

Niektóre z takich słowników posiadają specjalne moduły do sprawdzania znajomości słówek. Są nimi np. słownik leksykonia i wydany przez firmę Young Digital Multimedia sŁownik Collinsa.

Pewną odmianą "komputerowego" wspomagania nauki słówek jest "internetowe" wspomaganie tej nauki. Prezentowane na tej stronie. Zachęcam do korzystania z niego.
BJK
bejotka
fellow
 
Posty: 697
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Re: jakie metody nauki słówek

Postautor: cranny » 07 lis 2004, 10:18

Dobra metoda nauki slowek jest tez czytanie tekstow w oryginale. Najpierw probujemy domyslic sie z kontekstu, dopiero jak nie wiemy to sprawdzamy slowko w slowniku. Tak slowka lepiej sie utrwalaja.
cranny
newbie
 
Posty: 3
Rejestracja: 23 maja 2006, 23:00

Re: jakie metody nauki słówek

Postautor: przemo666-84 » 06 sie 2005, 21:06

Moją najlepszą metodą na naukę i zapamiętanie słówek są gry anglojęzyczne, w szczególności RPG, ale nie tylko.
Np. dzięki "Civilization" poznałem takie słówka, jak superconductor, granary, pottery itd.
Grając w RPG, takie jak "Neverwinter Nights" nauczyłem się wielu słówek formalnych, takich jak: stature, cobbles, tread, patron, unscathed, affiliation, wrath, prevail i wiele innych.
Dzięki "Final Fantasy", "Resident Evil" poznałem wiele 'codziennych' słówek.
Dla mnie najlepszą metodą jest gra, gra i jeszcze raz gra.
Szczególnie chcę znać te słówka, bo potrafię grać w jedną i tą samą grę kilka razy - dzięki czemu zapamiętuję owe nowopoznane słówka. :)
przemo666-84
junior fellow
 
Posty: 145
Rejestracja: 21 sie 2005, 23:00




Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości