biurokracja w Anglii

Kultura i historia krajów anglojęzycznych. Praca zagranicą. Edukacja zagranicą.

biurokracja w Anglii

Postautor: Gość » 19 lis 2008, 19:46

Jak wygląda sprawa załatwiania róż…nego rodzaju spraw urzędowych w Anglii ? Gdzie należ…y się udać po przyjeździe na wyspy ?
Gość
 


Re: biurokracja w Anglii

Postautor: arturolczykowski » 20 lis 2008, 15:11

Zalezy co chcesz zalatwiac. Biurokracja jest o niebo mniejsza niz w Polsce. Przynajmniej mozesz tu prawie wszystko zalatwic przez telefon.....
arturolczykowski
junior fellow
 
Posty: 229
Rejestracja: 10 sty 2007, 0:00

Re: biurokracja w Anglii

Postautor: Gość » 21 gru 2008, 17:10

Chodzi mi o to gdzie należ…y się udać w pierwszej kolejności (co należ…y załatwić) po przyjeździe tak, aby nie mieć problemów prawnych.
Gość
 

Re: biurokracja w Anglii

Postautor: arturolczykowski » 21 gru 2008, 19:00

Nigdzie. Jedyne co musisz zalatwic to WRS (Working Registration Scheme) czyli zarejestrowac sie w Home Office zeby miec pozwolenie na prace, ale tylko w przypadku podjecia pracy po raz pierwszy na wyspach. Poczytaj sobie o tym. Druga sprawa jest zalatwienie sobie NIN (National Insurance Number) ktory ci jest potrzebny w celach podatkowych i ubezpieczenia zdowotnego.
arturolczykowski
junior fellow
 
Posty: 229
Rejestracja: 10 sty 2007, 0:00

Re: biurokracja w Anglii

Postautor: Gość » 22 gru 2008, 19:34

A jak jest z rozliczaniem podatku (nasze PITy) ? Da się to jakoś ogarnąć w języku angielskim ?
Gość
 

Re: biurokracja w Anglii

Postautor: arturolczykowski » 22 gru 2008, 20:22

Jezeli od poczatku masz przyznany prawidlowy kod podatkowy i nie starasz sie o zwrot podatku to nie musisz sie rozliczac wogole. Jesli jednak nie pracowales pelen rok albo miales zly kod (to czesta sytuacja, ludzie np maja kod BR i wtedy maja pobierane max taxy) to mozesz zglosic sie do Inland Revenue pobrac aplikacje i domagac sie zwrotu podatku nadplaconego. Procedura nie jest trudna i jak znasz srednio angielski poradzisz sobie. Mozesz sie tez przeciez popytac innych albo skorzystac z firm sie tym zajmujacych.
arturolczykowski
junior fellow
 
Posty: 229
Rejestracja: 10 sty 2007, 0:00

Re: biurokracja w Anglii

Postautor: Klaudyna85 » 26 cze 2012, 10:57

Ja preferuję rozliczać się przez firmę, nie ze względu,ż…e nie znam angielskiego, ale po prostu nie lubię biurokracji i spraw urzędowych, z resztą po powrocie do Polski, złoż…yłam tylko odpowiednie dokumenty i reszta już… mnie nie interesowała, zwrot podatku z Wielkiej Brytanii otrzymałam szybko i odzyskałam cały nadpłacony podatek :)
Klaudyna85
newbie
 
Posty: 1
Rejestracja: 26 cze 2012, 10:43

Re: biurokracja w Anglii

Postautor: Jamila » 18 maja 2019, 13:44

Mam pytanie odnośnie pracy za granicą, czy ktoś z was może pisał podanie o zwrot nadpłaconego podatku? Mam namiary na fajną firmę https://all-tax.pl/obsluga-kilenta/ , która załatwiłaby to za mnie, ale i tam interesuje mnie jak wygląda taka biurokracja.
Nie powiem, troszkę nadprogramowej kasy by się przydało, prawda?
Jamila
junior fellow
 
Posty: 175
Rejestracja: 28 mar 2016, 15:52

Re: biurokracja w Anglii

Postautor: JagienkaK » 02 lip 2019, 14:47

Warto pytać ludzi, którzy mieszkają na miejscu już kilka lat. Wtedy masz największe szanse, że mieli wiele okazji do załatwiania spraw urzędowych :)
JagienkaK
greenhorn
 
Posty: 69
Rejestracja: 02 lip 2019, 14:40

Re: biurokracja w Anglii

Postautor: dinkafra » 23 sie 2019, 10:20

Super, dobrze wiedzieć :)
dinkafra
newbie
 
Posty: 44
Rejestracja: 18 lip 2019, 13:49


Re: biurokracja w Anglii

Postautor: Kazikdobry » 13 paź 2021, 9:52

Warto pytać ludzi, którzy mieszkają na miejscu już kilka lat. Wtedy masz największe szanse, że mieli wiele okazji do załatwiania spraw urzędowych :)
Jak rozliczać podatki inne biurowe sprawy , dokładnie warto zaciągnąć języka u tych co na miejscu lub w biurze co obsługuje i doradza również rozliczenia z zagranicy. Warto pytać.

-----------------

https://rachunkowebiuro.szczecin.pl

Obrazek
Kazikdobry
fellow
 
Posty: 549
Rejestracja: 21 mar 2019, 10:19


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości