phrasal verbs - matura

Informacje, pytania i wątpliwości dotyczące matury z języka angielskiego

Re: phrasal verbs - matura

Postautor: Bednar87 » 09 lut 2006, 19:15

Witam wszystkich :)

W tym roku zdaje maturke z angielskiego na poziomie rozszerzonym i chciałbym wiedziec czy ktos sie orientuje gdzie moge znalesc liste phrasal verbs ktorych moge sie spodziewac na egzaminie. Zakupiłem słownik phrasali i jest ich tam duuuuuuuuuuuzoo i naprawde nie wiem ktorych mam sie uczyc ;).
Drugie pytanko : jak wytlumaczyc anglikowi/amerykaninowi ze zdaje mature na poziomie rozszerzonym , tak zeby zajarzył ? thx cya
Bednar87
newbie
 
Posty: 6
Rejestracja: 16 gru 2005, 0:00


Re: phrasal verbs - matura

Postautor: bejotka » 11 lut 2006, 8:29

Takiej listy z pewnością nie znajdziesz, musisz przejrzeć podręczniki, z których się uczyłaś do tej pory. Poczytać słownik, który kupiłaś. Powinnaś też… sprawdzić informacje na tej stronie.

Przecież… właśnie tu pod adresem http://www.angielski.edu.pl/angielski_p ... verbs.html
masz prawie 700 frazali z przykładami.

Też… tutaj moż…esz znaleźć podobną listę idiomów.

Autor tej strony, Pundit, pomagał też… edukacyjnej podstronie portalu Gazety Wyborczej, sprawdź tam.

Listy idiomów i frazali mozna znaleźć również… na kilku innych portalach edukacyjnych, nie będę jednak podawał ich adresów ponieważ… wygladałoby to na wspieranie konkurencji ;)))
BJK
bejotka
fellow
 
Posty: 697
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Re: phrasal verbs - matura

Postautor: Bednar87 » 11 lut 2006, 14:48

Dzięki za odpowiedz :)

Zgadzam sięm ż…e listy frazali moge znalesc w internecie, mam ponad 4500 haseł w słowniku, problem polega na tym ż…e nie wiem które kwalifikują się na mature a które nie. Uczenie się wszystkich mnie pzerasta ;)
z których się uczyłaś do tej pory


ehmm -eś , jestem samcem :))
Bednar87
newbie
 
Posty: 6
Rejestracja: 16 gru 2005, 0:00

Re: phrasal verbs - matura

Postautor: xeo » 11 lut 2006, 15:00

Postaraj się uczyć tych najpopularniejszych z put, bring, get, go, take, pull, make, pass, call, turn, fall itp. - i tylko najpopularniejszych znaczeń jak np. put up, poza tym ucz się tych frazali w zdaniach, nie osobno, bo to syzyfowa praca.
xeo
Site Admin | Redakcja angielski.edu.pl
 
Posty: 3320
Rejestracja: 22 kwie 2003, 9:26

Re: phrasal verbs - matura

Postautor: xeo » 11 lut 2006, 15:07

Na bank musisz wiedzieć frazale typu wsiąść/wysiąść z autobusu/samochodu/pociągu/samolotu, odkręcic/zakręcić kran, zapalić światło, gas, podgłośnić muzykę/radio, włączyć/wyłączyć coś itp.
xeo
Site Admin | Redakcja angielski.edu.pl
 
Posty: 3320
Rejestracja: 22 kwie 2003, 9:26

Re: phrasal verbs - matura

Postautor: bejotka » 11 lut 2006, 17:06

Przepraszam za pomyłkę, nie była zamierzona. Odpowiadałem kiedyś na podobne pytanie, którego autorką była dziewczyna.

Tak naprawdę frazali niekoniecznie trzeba się uczyć. Wystarczy zrozumieć ideę ich powstawania. W pewnym stopniu ilustruje ją dowcip z brzydkimi wyrazami, które częściowo wykropkuje.

Do pakamery majstra na budowie w czasie śniadania wpada inż…ynier i drze się:

Kowalski Wy tu sobie wpier..., a tam wam się robotnicy opier... .
Na to majster:
Co robotnicy się opier...., zaraz im wpier..,, to będą zapier..., panie inż…ynierze.

Język angielski nie ma tych wszystkich przedrosków, przyrostków itd. dlatego biedni Anglicy musieli dodawać te wszystkie offy, outy itp ...

Jeśli uważ…nie przeczytasz pierwsze 100 frazali ze swojego słownika, to intuicyjnie będziesz czuł jak ułoż…yć następne 3000 (trzy tysiące).

Ilustruje to już… przyzwoity przykład, który podał Broniarek w jednym ze swoich felietonów albo w swojej książ…ce Jak nauczyłem się 8 języków.

Otóż… tłumacząc na bież…ąco przemówienie jakiegoś partyjnego działacza usłyszał "od 20 lat wykuwamy w Polsce socjalizm". Do tej pry nie spotkał się z potrzebą tłumaczenia czasownika "wykuwać", trzeba było improwizować. Uż…ył "hammer out" i to było właśnie to.
BJK
bejotka
fellow
 
Posty: 697
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Re: phrasal verbs - matura

Postautor: xeo » 11 lut 2006, 17:51

Zgadza się np. "up" w frazalach przeważ…nie znaczy, ż…e coś zostaje zrobione do końca (np. open up) Moż…na się nauczyć intuicyjnie, ale nie zawsze się to sprawdza i moż…a się nieźle walnąć :P A ten dowcip bejotki przypomniał mi o pewnym tekście napisanym przez nativów odnośnie przedrostków, przyrostków itp. z polskim słowem "pierd..", napisali, ż…e to słowo ma super-semantic flexibility, czego oni nie mogą zrobić z ich słowem "fu**"

ps. link do tego artykułu w Cactusie
xeo
Site Admin | Redakcja angielski.edu.pl
 
Posty: 3320
Rejestracja: 22 kwie 2003, 9:26


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości