W jaki sposób zdobyć uprawnienia tłumacza?

anglistyka, lingwistyka, NKJO, prace magisterskie, prace licencjackie, uczelnie

W jaki sposób zdobyć uprawnienia tłumacza?

Postautor: yuki91 » 28 maja 2015, 21:43

Mam nadzieję, że na tym forum uzyskam konkretne informacje w jaki sposób zrobić uprawnienia do bycia tłumaczem przysięgłym? Jak wygląda ścieżka edukacji? Za rok mam maturę i nie wiem w jaki sposób powinnam się przygotowywać do przyszłych studiów. Co oprócz skończenia studiów magisterskich trzeba zrobić, żeby być tłumaczem i robić tłumaczenia pisemne dla urzędów, sądów itp? Jest może ktoś tutaj, kto właśnie robi takie uprawnienia, albo już je zdobył? Chętnie poczytam jakieś opinie na ten temat. :)
yuki91
newbie
 
Posty: 12
Rejestracja: 20 cze 2014, 8:52


Re: W jaki sposób zdobyć uprawnienia tłumacza?

Postautor: intersee79 » 28 maja 2015, 22:17

Sprawy te reguluje wprost Ustawa o zawodzie tłumacza przysięgłego (Ustawa z dnia 25 listopada 2004). Najlepiej przeczytaj i zapoznaj się z ta ustawą i zobacz jakie kryteria trzeba spełnić (m.in niekaralność, obywatelstwo polskie, nieposzlakowana opinia). Co do wykształcenia... Najpierw skończ studia :) % lat to długi czas i może Ci się jeszcze odmienić.
intersee79
newbie
 
Posty: 18
Rejestracja: 28 sie 2014, 21:38

Re: W jaki sposób zdobyć uprawnienia tłumacza?

Postautor: anli » 28 maja 2015, 23:42

Trzeba zdać odpowiedni egzamin, który jest niestety dosyć trudny.
anli
junior fellow
 
Posty: 324
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:37

Re: W jaki sposób zdobyć uprawnienia tłumacza?

Postautor: Sheilaeu1576 » 29 maja 2015, 18:36

Ja mogę jeszcze dodać z takiego bardziej praktycznego punktu widzenia, żeby jak najszybciej zdobyć jakieś doświadczenie zawodowe związane z tematyką studiów. Jakieś praktyki albo staż w biurze tłumaczeń mogą się okazać bardzo cennymi punktami w twoim CV. Na samym starcie takie doświadczenie bardzo się liczy, więc warto o tym pomyśleć jak najwcześniej.
Sheilaeu1576
newbie
 
Posty: 9
Rejestracja: 28 sie 2014, 11:44

Re: W jaki sposób zdobyć uprawnienia tłumacza?

Postautor: yuki91 » 29 maja 2015, 19:16

anli pisze:Trzeba zdać odpowiedni egzamin, który jest niestety dosyć trudny.

Domyślam się, że łatwo nie jest, w końcu to bardzo poważna funkcja i jak by nie było jest to zawód publicznego zaufania. Ale ja lubię wyzwania i dlatego będę się starać, żeby ten zawód zdobyć. Poza tym jak już skończę studia, to chyba do tego egzaminu mogę podchodzić wielokrotnie? Więc to chyba nie jest problem, bo może za którymś razem w końcu się uda.
yuki91
newbie
 
Posty: 12
Rejestracja: 20 cze 2014, 8:52

Re: W jaki sposób zdobyć uprawnienia tłumacza?

Postautor: Merle2128 » 30 maja 2015, 9:20

Witaj, podobnie jak przedmówca zachęcam do przeczytania informacji z tym związanych w internecie. Na pewno to Ci rozjaśni drogę edukacji oraz co poklei zrobić. Z tego co się orientuje nie będzie to łatwe.
Merle2128
newbie
 
Posty: 10
Rejestracja: 11 lut 2014, 15:15


Re: W jaki sposób zdobyć uprawnienia tłumacza?

Postautor: KevinNash » 27 maja 2020, 15:52

Najlepiej iść z tym do jakiegoś eksperta. Wówczas jest szansa na sukces. Dobry tłumacz musi kosztować!
_______________________________
Historia - pisanie prac w Krakowie
Awatar użytkownika
KevinNash
junior fellow
 
Posty: 228
Rejestracja: 06 lut 2019, 11:44

Re: W jaki sposób zdobyć uprawnienia tłumacza?

Postautor: aniajarnicka » 25 paź 2020, 1:26

Aby zostać zawodowym tłumaczem przysięgłym zacząć warto od studiów filologicznych. Moja przyjaciółka kończy właśnie filologię obcą na Akademii Humanistyczno Ekonomicznej w Łodzi. Przygotowuje się do egzaminu na tłumacza przysięgłego. Dopiero gdy zda egzamin będzie mogła pracować jako tłumacz przysięgły za na prawdę godne pieniądze.
aniajarnicka
newbie
 
Posty: 24
Rejestracja: 05 lip 2013, 19:56



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości