Stosowanie tabel w nauczaniu angielskich czasów gramatycznyc

Pytania i wątpliwości dotyczące gramatyki angielskiej

Stosowanie tabel w nauczaniu angielskich czasów gramatycznyc

Postautor: Janusz2004 » 01 cze 2008, 7:16

Jestem nauczycielem j. angielskiego i interesuję się stosowaniem tablic w nauczaniu angielskich czasów gramatycznych. Często uczniowie pytają się „Ile w końcu jest tych czasów”. W czasie dotychczasowej nauki słyszeli bowiem o róż…nej ich ilości. Nauczyciele z przekonaniem odpowiadają na pytanie o ilość czasów, podając jedynie „prawdziwą” liczbę, nie informując na czym opierają swój pogląd. Np. przyjmując, ż…e „czas” moż…e być określony za pomocą tylko jednego wyrazu, mamy dwa czasy Past Simple, Present Simple. Jeż…eli weźmiemy pod uwagę podejście wywodzące z się z gramatyki łacińskiej, mamy trzy czasy Past, Present, Future. (O tych dwóch pierwszych opcjach pisze Christal w swojej Encyklopedii). Czasem w podręczniku jest instrukcja, ż…e dane zdanie należ…y wypowiedzieć w czasie „Continuous”. Częściej, jednak, sami nauczyciele uż…ywają takich określeń (np. tego zdania nie moż…na zapisać w czasie Continuous lecz Simple). Jeż…eli więc uż…ywa się pojęcia aspektu na określenie czasu gramatycznego, mamy cztery czasy: Simple, Continuous, Perfect, Perfect Continuous, W rzeczywistości, jednak, każ…dy z tych aspektów moż…e być uszczegółowiony poprzez połączenie z elementem czasu „chronologicznego”. Tak, więc, „Simple” ma „wersje” Past Simple, Present Simple, Future Simple. W ten sposób mnoż…ąc liczbę form czasu “chronologicznego” (3) przez liczbę aspektów (4), mamy 12 czasów. W niektórych podręcznikach uwzględnia się formę Future-in-the Past jako dodatkowy czas. Teraz mamy 4 razy 4 czyli 16 czasów. Jeż…eli uwzględnić konstrukcje strony biernej jako oddzielne czasy, mamy już… ich 16 + 16 = 32. Z kolei, 6-ciu czasów strony biernej czyli Future Continuous i Future-in-the Past Continuous a takż…e wszystkie formy Perfect Continuous, prawie w się nie uż…ywa (np. It would have been being eaten – Future-in-the Past Perfect Continuous). Odejmując więc tych 6 form, wychodzi, ż…e w języku angielskim mamy 26 czasów.
Te wszystkie zagadnienia dobrze się tłumaczy posiłkując się tabelą. Obecnie moż…na znaleźć dość duż…o przykładów tabel w postaci osobnych materiałów pomocniczych jak np. książ…eczka p. Marka Marca ”Wszystkie czasy w jednej tabeli”. Wyd. Marek Marzec 1991. Są też… tabelki w róż…nych podręcznikach. Najczęściej są to tabele substytucji np. tabela substytucji dot. odmiany czasownika „work” w czasie Present Perfect Continuous w formach twierdzącej i przeczącej podana w podręczniku J. Soars, L. Soars: New Headway: Oxford 200, str. 142.
Miałbym prośbę, czy ktoś z Państwa moż…e widział aby w jakimś podręczniku przyjęto podejście tabelaryczne do nauczania czasów ? Jak dotąd spotkałem się z jednym takim przypadkiem. W podręczniku p. Marii Gorzelak „Step by Step” (WSiP, Warszawa 1996) w objaśnieniach gramatycznych mamy wiele tabel odnoszących się do zrealizowanego w części podstawowej materiału dotyczącego tabel. I tak, w tomie 2, na str. 300 mamy tabelkę odmiany czasownika „study” w odniesieniu do dotychczas poznanych czterech czasów. W tabelce jest 12 pól, cztery są zapełnione (ponieważ… cztery czasy zostały przerobione) reszta jest pusta. W miarę jak uczniowie poznają coraz to nowe czasy tabela wzbogacana jest o te nowe formy. Przykładowo, na str. 304 do podanych na str. 300 form odmiany czasownika „study” w odniesieniu do czasów Present Simple, Present Continuous, Past Simple i Present Perfect dodana jest forma Future Simple. Podane tabelki dotyczą budowy czasów. Jednak już… na str. 312 jest szczegółowa tabela dot. zasad stosowania czasów Simple wraz z przykładami.
W podejściu tym zwraca się uwagę na to, ż…e każ…dy przerobiony temat dotyczący czasów moż…e być zilustrowany stosowną tabelą. Nie wykracza się przy tym poza ramy przerobionego materiału. Na przykład, kiedy uczeń poznał tylko cztery czasy, tylko te cztery zapisane są w tabelce, mimo, ż…e tabela ma 12 pól. Pozostałych 8 pól, jest pustych (tabela w układzie trzy czasy „chronologiczne” i cztery aspekty). Chciałbym się spytać, czy ktoś z Państwa nie natrafił na inne podręczniki w których przyjęto podejście tabelaryczne. W podręczniku p. Gorzelak tabelki czasów podane są w „Objaśnieniach Gramatycznych” znajdujących się przy końcu książ…ki. Czy moż…e są takie podręczniki w których tabelki byłyby uwzględnione w materiale głównym a nie w objaśnieniach. Czy moż…e ktoś z państwa zna jakieś tytuły prac magisterskich doktorskich czy habilitacyjnych dot. stosowania tabel w nauczaniu angielskich czasów gramatycznych.
Z podziękowaniem Janusz
Janusz2004
 


Tabele

Postautor: espin » 16 sie 2008, 16:13

Ja wlasnie sie uczylem z takich tabel, szukam ich w googlach i tak tu trafilem. Cienka ksiazeczke (broszurke) oddalem znajomej, a teraz chcialbym sie temu znowu przyjzec. Nie zabardzo pamietam tytul "czasy angielskie w tabelach" dolaczone do niej tabele w postaci posterow, do dzis pamietam jeden z jej przykladow "What shall we do with a drunken sailor, early in the morning", Tabele bylo podzielone, jak wspomnia Janusz2004 na 4 aspekty i 4 czasy, osobno tabela na czynna, bierna, dokonana,... Dzis z biegiem lat (mieszkam w UK) bardzo doceniam sobie, nie nauki w szkole, gdzie nauczycile czerwonym flamastrem pisali nam po rekach niezapamietane formy gramatyczne, ale te tabelki w postaci posterow (ktore wisialy w mojej toalecie), wiec to co szukasz Janusz2004 istnieje i jest w/g mnie najlepszym rozwiazaniem na nauke j. angielskiego.
Cos podobnego znalazlem na http://angielski.bajo.pl/1391,czasy,wstep.html
espin
 

Re: Tabele

Postautor: Gość » 08 mar 2012, 15:23

Witam.
Ja nie spotkalam takich tabel jak te ktore tak znakomicie przedstawil Marek Marzec. Dzieki nim nauczylam sie "czasow" bez wiekszego wysilku i "paniki" ze tyle!! ich jest. A nauczyciele ( nie wiem czy
przez jakiś spisek czy niekompetencję) z uporem maniaka staraja sie w pierwszych latach nauki jezyka "oswiecic" ucznow kiedy sie jakiego czasu uzywa. Dodam,ze takowyz uczen operuje maksimum 20ma rzeczownikami typu cat, dog, pen. Zna kilka bezokolicznikow, bez zdawania sobie sprawy co to jest bezokolicznik. Itd itd itd. Przepraszam, ale pol roku temu kuzyn zwrocil sie do mnie o POMOC, bo jego synowie sa zagrozeni z ang.
Dzieciom uczyc sie nie chce, to fakt, ale czy to usprawiedliwa MEN od akceptowania tych- przepraszam! idiotycznych ksiazek, ktore sa dopuszczone do nauki ang. Do tego dochodzi nauczyciel, ktory goni przez taka ksiazke tepem sprintera. Jak mam cos z tych "cudownych" ksiazek znalesc tym chlopakom to sama zaczynam sie stresowac. Wiecej nie ma co pisac.
Pozdrawiam
Gość
 


Re: Stosowanie tabel w nauczaniu angielskich czasów gramatycznyc

Postautor: angielskiprzezskype » 21 lip 2020, 10:32

Tabele i plansze to rzeczywiście świetne uzupełnienie lekcji i pomoc dla uczniów, którzy przystępują do powtórek. Planszę dotyczącą Present Simple można pobrać pod tym linkiem:
https://naukaangielskiegoprzezskype.edu ... i-pytania/
angielskiprzezskype
newbie
 
Posty: 4
Rejestracja: 13 lip 2020, 19:59

Re: Stosowanie tabel w nauczaniu angielskich czasów gramatycznyc

Postautor: KevinNash » 15 kwie 2021, 12:31

Bardzo fajne teksty po angielsku. To jest naprawdę coś bardzo fajnego. Kocham z takich rzeczy!!!
_____________________________________
Praca licencjacka po angielsku - Kraków
Awatar użytkownika
KevinNash
junior fellow
 
Posty: 228
Rejestracja: 06 lut 2019, 11:44

Re: Stosowanie tabel w nauczaniu angielskich czasów gramatycznyc

Postautor: tomi22 » 25 kwie 2021, 0:34

Jeśli chodzi o naukę języka angielskiego to w przypadku czasów wiedza teoretyczna nie zawsze przekłada się na jej praktyczne zastosowanie. Nic nie daje nauka na pamięć, często nie wiem co powinnam powiedzieć. Jak powiedziałem o tym mojej znajomej to jeszcze tego samego dnia podesłała mi link z lekcją https://youtu.be/YRe-hR6QNjk o czasie Present Continuous. Powiem tylko tyle, że tą metodą to ja się mogę uczyć i uczyć i wszystko co tu było na lekcji to jest dla mnie zrozumiałe i wchodzi do głowy. Takich lekcji jest więcej i też na cały kurs można się zapisać.
tomi22
newbie
 
Posty: 45
Rejestracja: 02 sty 2021, 14:40

Re: Stosowanie tabel w nauczaniu angielskich czasów gramatycznyc

Postautor: JimKredo » 22 maja 2021, 20:16

Na pewno należy nauczyć się trzech form czasowników. To jest podstawa wszystkiego!
________________________________
Rodzinny psycholog w Poznaniu i okolicach
Awatar użytkownika
JimKredo
junior fellow
 
Posty: 165
Rejestracja: 30 paź 2020, 10:25


Re: Stosowanie tabel w nauczaniu angielskich czasów gramatycznyc

Postautor: vlord » 30 maja 2022, 9:37

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.rugangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.ru
geartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.rugeophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ruhalfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ru
hangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ruhartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.rujobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.ru
journallubricatorjuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.rukerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ruknowledgestate.ru
kondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.rulaissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.ru
languagelaboratory.rulargeheart.rulasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.rumailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.ru
nameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.runavelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ruonesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.ru
papercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ruquasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.rurecessioncone.rurecordedassignment.ru
rectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ruscarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.ru
stungun.rutacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkasultramaficrock.ruultraviolettesting.ru
vlord
The One Whose Name Cannot Be Spoken
 
Posty: 27945
Rejestracja: 08 kwie 2022, 5:32


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości