Jak pozbyć się akcentu ?

Pytania i wątpliwości nt. wymowy angielskiej, akcentów, fonetyki itp.

Jak pozbyć się akcentu ?

Postautor: Visitor » 12 kwie 2008, 20:54

Czy jest w ogóle moż…liwe pozbycie się (polskiego) akcentu ?
Visitor
 


powietrze w pluca

Postautor: Age » 24 kwie 2008, 19:12

Wydaje mi sie ze ciezko jest sie pozbyc polskiego akcentu ja mieszkam w Londynie juz prawie dwa lata i dalej mi sie wydaje ze oprocz szybkosci i latwosci w mowieniu niewiele sie u mnie zmienilo ;p

Wskazowki jakie mi pomagaja, to mow z przepony tak jak sie spiewa. Nabierz powietrze w pluca i staraj sie mowic z duza sila. Bo polski jezyk ma to do siebie ze jest taki plytki w brzmieniu tak jakby glos wydobywal sie z gardla nie z pluc etc Wymawiaj r jak Anglicy nie jak Amerykanie - moge ci powiedziec ze jezeli ktos probuje wymowic to wyraznie jak Amerykanie to podkresla jeszcze bardziej polski akcent. Otwieraj buzie szeroko jak mowisz can't ;p a jak chcesz brzmiec jak cockney (East Londoner) to mozesz omijac t w wymowie jak (be'a - better, bo'ul - bottle, wa'eva - whatever and so on ;p)

wymowa jest bardzo wazna bo czasami ludzie moga cie nie zrozumiec ale tak naprawde najwazniejsze jest zeby szybko mowic i nie przejmowac sie. Moi anglojezyczni znajomi mowia ze oni nie slysza bledow gramatycznych - ze jest tyle roznych ang akcentow niektore sa bardziej wyraznie niektore mniej. Ale wierz mi jezeli ktos mowi po ang z perfekcyjna wymowa i gramatyka ale za to bardzo wolno i zaraz wszyscy zaczynaja przewracac oczami ;p Takze moja rada to wybrac taki akcent ktory sprawia ze ci sie najkomfortowiej rozmawia.

Pozdrawiam
Ag
Age
 

Re: Jak pozbyć się akcentu ?

Postautor: nit-picker » 28 kwie 2008, 13:44

Wydaje mi sie ze ciezko jest sie pozbyc polskiego akcentu ja mieszkam w Londynie juz prawie dwa lata i dalej mi sie wydaje ze oprocz szybkosci i latwosci w mowieniu niewiele sie u mnie zmienilo ;p


LOL. No bo akcent to trzeba cwiczyc, nie ma tak ze sam przyjdzie.

Wskazowki jakie mi pomagaja, to mow z przepony tak jak sie spiewa. Nabierz powietrze w pluca i staraj sie mowic z duza sila. Bo polski jezyk ma to do siebie ze jest taki plytki w brzmieniu tak jakby glos wydobywal sie z gardla nie z pluc etc

Wymawiaj r jak Anglicy nie jak Amerykanie - moge ci powiedziec ze jezeli ktos probuje wymowic to wyraznie jak Amerykanie to podkresla jeszcze bardziej polski akcent.


LOL x2 i x3. Sam te brednie wymysliles (-as) czy jakis Anglik ci podpowiedzial?

Otwieraj buzie szeroko jak mowisz can't ;p

LOL x4. Mowimy caly czas o BrE?

a jak chcesz brzmiec jak cockney (East Londoner) to mozesz omijac t w wymowie jak (be'a - better, bo'ul - bottle, wa'eva - whatever and so on ;p)

LOL x5. To twoje 'omijanie' to sie zwie glottal stop (albo zwarcie krtaniowe).

najkomfortowiej

Stopniowania przymiotnikow w jezyku polskim przez 2 lata zapomnielismy?
nit-picker
 

Re: Jak pozbyć się akcentu ?

Postautor: Age » 28 kwie 2008, 15:07

Bosz... Jak mi nie chcesz wierzyc to nie. Widze ze siedzac w Polsce, zapewne studiujac anglistyke wie sie wiecej niz kazy inny Polak, Niemiec czy Anglik za granica. Skoro uwazasz ze wiesz lepiej to moze rzeczywiscie jest tak jak mowisz. Ja sie tylko poge podzielic tym czego doswiadczam tu na codzien.

Ja mimo najwiekszych swoich staran moge oszukac jedynie obcokrajowcow co do mojego akcentu ale Anglik wylapie od razu ze jestem EE. Moge Ci powiedziec ze nie spotkalam ani jednego Polaka tutaj, ktory by mnie zachwycil swoim angielskim Ci po anglistyce niczym sie nie roznia od samoukow. Szybkosc mowienia to chyba najwiekszy problem - i ja sama niczym sie w tym nie roznie - i jak slysze teksty w stylu: ja mowie z Amerykanskim akcentem to mysle ze to troche smutne bo wiesz mi nie spotalam ani jednego Polaka ktory by nie mowil z silnym polskim akcentem. Zamiast udawac kogos kim nie jestesmy moze czas zeby przestac byc alfa i omega i przyznac ze Polacy maja silny akcent i powinni przestac miec z tego powodu kompleksy.

W przeciwnym razie jedyne okreslenie i popraw mnie jezeli popelniam bledy stylistyczne czy gramatycznie ale niektorzy ludzie nie rodza sie tak utalentowani jak ty (BTW bardzo bym chciala uslyszec jak mowisz po angielsku - jestem pewna ze wszyscy bylibysmy z Ciebie dumni). Slowo ktorego szukam to cos pomiedzy smieszny a zenujacy. Jezeli mi nie wierzysz zapraszam do Londynu napewno staniesz sie dusza towarzystwa . I wtedy tez wytlumaczysz cockney'om fachowa terminologie ich akcentu ;p


Ag
xx
Age
 

Re: Jak pozbyć się akcentu ?

Postautor: Gość » 28 kwie 2008, 15:14

Moż…e kolega nit-picker i koleż…anka Age zamieszczą próbki swojego akcentu tutaj http://www.angielski.edu.pl/angielska_wymowa.html, chętnie posłuchamy.
Gość
 

Re: Jak pozbyć się akcentu ?

Postautor: xeo » 28 kwie 2008, 15:34

Ostatnio zmieniony 28 kwie 2008, 16:28 przez xeo, łącznie zmieniany 1 raz.
xeo
Site Admin | Redakcja angielski.edu.pl
 
Posty: 3320
Rejestracja: 22 kwie 2003, 9:26

Re: Jak pozbyć się akcentu ?

Postautor: Age » 28 kwie 2008, 16:10

Pyszny pomysl! ;p Mysle ze powinnismy to zrobic na takim samym tekscie i moze w ogole jezeli ktos sie chce przylaczyc to jeszcze lepiej!
Age
 

Re: Jak pozbyć się akcentu ?

Postautor: Visitor » 30 kwie 2008, 22:10

No to kto zaczyna ?
Visitor
 

Re: Jak pozbyć się akcentu ?

Postautor: kicikocia111 » 03 cze 2008, 20:37

Visitor pisze:Czy jest w ogóle moż…liwe pozbycie się (polskiego) akcentu ?



Jest moż…liwe, ale nie każ…dy moż…e.
kicikocia111
 

Re: Jak pozbyć się akcentu ?

Postautor: Ivycreeepr » 08 cze 2008, 18:15

Age pisze:
Moge Ci powiedziec ze nie spotkalam ani jednego Polaka tutaj, ktory by mnie zachwycil swoim angielskim Ci po anglistyce niczym sie nie roznia od samoukow. Szybkosc mowienia to chyba najwiekszy problem - i ja sama niczym sie w tym nie roznie - i jak slysze teksty w stylu: ja mowie z Amerykanskim akcentem to mysle ze to troche smutne bo wiesz mi nie spotalam ani jednego Polaka ktory by nie mowil z silnym polskim akcentem.


Ag
xx


1No to chyba nie wiele miałaś okazję spotkać osób po filologii angielskiej, albo byli to kiepscy studenci.
2kolejny raz to samo, zapraszam na jakiekolwiek studia filologiczne i posłuchanie wymowy wykładowców zwłaszcza tych od fonetyki
3btw. czy korzystając z internetu i wypowiadając się na forach nie trzeba już… zwracać uwagi na czystość językową (w ogóle jak moż…na sie wypowiadać o obcym języku i sprawach z nim związanych jeż…eli nie uż…ywa się poprawnie własnego?)
Ivycreeepr
 

Re: Jak pozbyć się akcentu ?

Postautor: Osiołek Porfirion » 09 cze 2008, 1:08

Age pisze:...Ci po anglistyce niczym sie nie roznia od samoukow...
Ag
xx



No to zależ…y po jakiej anglistyce... Są róż…ne... Nawet ograniczając sie tylko do Warszawy mamy anglistykę na UW (ul. Nowy Świat), i z tuzin innych anglistyk na róż…nych prywatnych uczelniach...

Anglistyki rosną teraz jak grzyby po deszczu...

Ilość nie idzie w parze z jakością... jak pewnie wiesz...
Osiołek Porfirion
 

Re: Jak pozbyć się akcentu ?

Postautor: sylwiaclarke » 10 cze 2008, 12:06

Szanowny/a Ivycreeepr, wypowiadasz sie na temat czystosci jezyka, a sam/a robisz bledy? "Niewiele" pisze sie razem, poza tym mowi sie "niewiele mialas okazji" a nie "okazje". Pozdrawiam
sylwiaclarke
 

Re: Jak pozbyć się akcentu ?

Postautor: nit-picker » 10 cze 2008, 17:09

Ivycreeepr: j/w sam najpierw popraw swoj polski, a dopiero potem zwracaj uwage innym. Poza tym radze poczytac netykiete, a dokladniej punkt odnosnie do wytykania innym bledow jezykowych.

Ad rem: wiekszosc dobrych absolwentow filologii dobrych uczelni mowi nadal z polskim akcentem (dla Polaka niekoniecznie silnym). Niewielu wykladowcow mowi bez 'akcentu'. Oceniac powinien native, a nie sami (byli) polscy studenci.
nit-picker
 

Re: Jak pozbyć się akcentu ?

Postautor: Ivycreeper » 10 cze 2008, 22:04

sylwiaclarke pisze:Szanowny/a Ivycreeepr, wypowiadasz sie na temat czystosci jezyka, a sam/a robisz bledy? "Niewiele" pisze sie razem, poza tym mowi sie "niewiele mialas okazji" a nie "okazje". Pozdrawiam


ojej przepraszam ze źle postawioną spację i z rozpędu źle napisany wyraz :ups:
btw.kobieta
Ivycreeper
 

Re: Jak pozbyć się akcentu ?

Postautor: nit-picker » 11 cze 2008, 13:39

z rozpędu źle napisany wyraz

Przynajmniej 1 przecinek za duż…o, 2 za mało i "Internet" małą literą też… z rozpędu?
nit-picker
 

Re: Jak pozbyć się akcentu ?

Postautor: Kazikdobry » 13 paź 2021, 10:52

Czy jest w ogóle moż…liwe pozbycie się (polskiego) akcentu ?
Myślę że polski akcent ma swój urok!!

-----------
stopy

http://www.spondylus-podologia.pl/o-nas/

Obrazek
Kazikdobry
fellow
 
Posty: 549
Rejestracja: 21 mar 2019, 10:19

Re: Jak pozbyć się akcentu ?

Postautor: CDAHD » 27 gru 2021, 14:33

Akcent to podstawowa kwestia jeśli chodzi o zdolność uczenia się i zrozumienia pomiędzy ludźmi. Żeby otrzymać realną szansę na spotkanie kobiet zainteresowanych nami należy wiedzieć, że ssaki leśne też porozumiewają się z akcentem. Z resztą opisaliśmy to na stronie wielokrotnie gdzie stoją.
CDAHD
newbie
 
Posty: 5
Rejestracja: 21 paź 2021, 18:49

Re: Jak pozbyć się akcentu ?

Postautor: renatarey » 03 sty 2022, 15:28

trzeba dużo ćwiczyć aż dojdziesz do perfekcji - powodzenia :)
renatarey
newbie
 
Posty: 4
Rejestracja: 03 sty 2022, 14:58

Re: Jak pozbyć się akcentu ?

Postautor: anli » 07 mar 2022, 11:17

Ćwiczenia, ćwiczenia i ćwiczenia. Są niestety osoby, u których to nie przejdzie.
anli
junior fellow
 
Posty: 324
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:37



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości