used to, would, be / get used to :)

Pytania i wątpliwości dotyczące gramatyki angielskiej

Re: used to, would, be / get used to :)

Postautor: Visitor » 12 mar 2006, 17:56

Czy wiecie coś, czego ja nie wiem o: used to, would, be / get used to :> ;)

Miałam takie zadanko i zrobiłam 3 błędy

1. Things have changed for better and now they use to be / are quite well-off.
Tu zaznaczyłam niestety “use to be” i to było źle. A czy moż…e w ogóle istnieć „use to be”?

2. At first I found it very difficult to get up so early, but gradually I used to / got used to it.
Tu zł jest “got used to” i ja to właśnie zaznaczyłam, w ogóle czy istnieje coś takiego jak „got used to” ;)

3. We used to have / have had this TV set for years and it still works all right.
Dlaczego nie moż…e być “used to have“, tylko ma być “have had”

Dlaczego w tych zdaniach ma być tak, a nie inaczej?

Dziękuje ;)
Pozdrawiam :)
Matka Chrzestna :)
Visitor
 


Re: used to, would, be / get used to :)

Postautor: sunday » 12 mar 2006, 19:07

1. Things have changed for better and now they use to be / are quite well-off.
Tu zaznaczyłam niestety “use to be” i to było źle. A czy moż…e w ogóle istnieć „use to be”?

"use to be" chyba mogloby byc uzyte w jakims kontekscie, ale na pewno nie w takim, jakie przedstawia to zdanie. w zdaniu jest jasno okreslone ze "now" cos jest takie [tu akurat mowa o "things", ktore sa "quite-well"] a skoro sa teraz to wystarczy proste ARE.

2. At first I found it very difficult to get up so early, but gradually I used to / got used to it.
Tu zł jest “got used to” i ja to właśnie zaznaczyłam, w ogóle czy istnieje coś takiego jak „got used to” ;)

tak, istnieje. "to get used to" to po prostu czasownik 'przyzwyczaic sie' lub 'narbac przyzwyczajenia'. a wracajac do poprawnej formy w tym zdaniu... szczerze prosilabym kogos o rade, bo sama jestem w potrzasku. znalazlam okreslenie, ze "used to" uzywamy do omowienia stanow rzeczy, ktore zmienily sie w niedalekiej przeszlosci... jednak forma "to get used to" rowniez jest pewnego rodzaju nabraniem przyzwyczajenia, zatem przykladam sie do prosby o szersze wyjasnienie tego zagadnienia :-)

3. We used to have / have had this TV set for years and it still works all right.
Dlaczego nie moż…e być “used to have“, tylko ma być “have had”

Dlaczego w tych zdaniach ma być tak, a nie inaczej?

widze ze znowu pojawia sie problem z Present Perfect ;-) otoz formy "used to" uzywamy do opisu stanow rzeczy z przeszlosci, ktore obecnie ulegly zmianie, a w przykladzie jest jasno okreslone, ze ten TV nadal dziala. zatem nalezy zaznaczyc "hace had".

w skrocie:
used to uzywamy:
#do wyrazenia czynnosci zwyczajowej lub czesto powtarzajacej sie w przeszlosci
#opisujac stan rzeczy z przeszlosci, ktory obecnie ulegl zmianie
#mowiac o stanach rzeczy jedynie z przeszlosci! [you cannot say: I use to...]

prosilabym jeszcze o pomoc innych osob, bo w koncu co dwie glowy, to nie jedna :-)
pozdrawiam
[/quote][/quote]
sunday
newbie
 
Posty: 37
Rejestracja: 03 mar 2006, 0:00



Re: used to, would, be / get used to :)

Postautor: vlord » 30 maja 2022, 5:51

инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
сайтинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинйоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоtuchkasинфоинфо
vlord
The One Whose Name Cannot Be Spoken
 
Posty: 27945
Rejestracja: 08 kwie 2022, 5:32


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości