do you mind / would you mind / could you

Pytania i wątpliwości dotyczące gramatyki angielskiej

do you mind / would you mind / could you

Postautor: Visitor » 14 sie 2004, 19:33

To akurat z testu FCE...

Czy dobrze rozróż…niam 'do' i 'would' tłumacząc te zdania:

1) Czy zechce pan zamknąć drzwi? - Do you mind closing the door?
2) Czy nie ma pan nic przeciwko zamknięciu drzwi? - Would you mind closing the door?
3) Czy nie ma pan nic przeciwko jeśli zamknę drzwi (temu, ż…e zamknę drzwi)? - Would you mind me/my closing the door?

Czy w gre mogą wchodzić tu takie hybrydy jak: 'Could you close... ?' albo 'Would you close...?'

Thank's in advance for your (proper) answers.
Visitor
 


Re: do you mind / would you mind / could you

Postautor: darkness » 14 sie 2004, 21:27

mi sie nie podoba to 'closing'. co to za slowo?? 'could/can You close...' mysle ze byloby poprawne. a 'would...' nie mam pojecia;)
"The greatest pleasure in life is doing what people say you cannot do." - Walter Bagehot:))
darkness
junior fellow
 
Posty: 186
Rejestracja: 15 maja 2004, 23:00

Re: do you mind / would you mind / could you

Postautor: mag28 » 16 sie 2004, 22:30

(Autor pytania):

No mi też… dokładnie tak samo się wydawało, ale tam skąd to wziałem jest właśnie inaczej, dziwnie. Sam zobacz ż…e dają poprawną odpowiedź 3 w pytaniu 1) test 15:
http://www.angielski.edu.pl/content.php ... d=z1_tst15
I co z tym fantem zrobić?
mag28
newbie
 
Posty: 2
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Re: do you mind / would you mind / could you

Postautor: mag28 » 16 sie 2004, 22:31

(Autor pytania):

No mi też… dokładnie tak samo się wydawało, ale tam skąd to wziałem jest właśnie inaczej, dziwnie. Sam zobacz ż…e dają poprawną odpowiedź 3 w pytaniu 1) test 15:
http://www.angielski.edu.pl/content.php ... d=z1_tst15
I co z tym fantem zrobić?
mag28
newbie
 
Posty: 2
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Re: do you mind / would you mind / could you

Postautor: xeo » 26 sie 2004, 20:07

albo bardziej bezczelnie...
I will close the door,OK ? No ? what does it mean NO !? it's my house and my door !!! :D
albo bardziej z klasą :P
I'm gonna close the door and you can do nothing about it :P

a tak na poważ…nie, to konstrukcja wygląda tak:

would you mind/do you mind CLOSING the door

ta konstrukcja sugeruje ze to MY prosimy tego kogoś ż…eby zamknął te drzwi bo wieje jak... czy byłby Pan łaskaw zamknąć te wrota bo mnie tu zaraz wywieje...

podobnie jest z:

I don't mind smoking in my house - mówie o czynności wykonywanej przez kogoś INNEGO...

would you mind my(me) CLOSING the door
would you mind if I CLOSED the door

to natomiast znaczy: czy miałBYŚ coś przeciwko ż…ebym to JA trzasnął tym drzwiczkami bo skrzypią

do you mind my/me CLOSING the door
do you mind if I CLOSE the door

to znowy znaczy: czy maSZ (nie miałBYŚ, czyli mniej grzecznie) coś przeciwko ż…ebym (ż…e JA) zamknął te drzwi...

no i tak to wygląda... a uż…ycie Could you... itp. jest jak najbardziej poprawne, moż…na nawet powiedziec do znajmomych poprostu "Close the door/window/your mouth, will you ?" a nawet bez question tag.
te wszystkie wyraż…enia które tak wiele przysparzają kłopotów są poprostu typowo książ…kowo-testowe...

I hope you got my drift.

Greetings.
xeo
Site Admin | Redakcja angielski.edu.pl
 
Posty: 3320
Rejestracja: 22 kwie 2003, 9:26



Re: do you mind / would you mind / could you

Postautor: vlord » 30 maja 2022, 18:56

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
инфоjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratorylargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkasultramaficrockultraviolettesting
vlord
The One Whose Name Cannot Be Spoken
 
Posty: 27945
Rejestracja: 08 kwie 2022, 5:32


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości