Supermemo speed up - pytanko

Oprogramowanie do nauki języka. Podziel się wiedzą o programach wspomagających naukę języka angielskiego

Supermemo speed up - pytanko

Postautor: przemek4net » 06 sty 2009, 13:45

Witam
Najpierw uwaga moja: generalnie idea takiej nauki slowek z wymowa, tlumaczeniem i systemem powtorek to rewelacja. Uzywalem SM do j.niemieckiego, przerobilem basic e. i FSE (niestety poziom tylko z nazwy chyba fce)
i teraz wzialem sie za speedup'a
Nowy (kolorowy) engine to jakies nieporozumienie, w BE zdecydowanie za malo jest przykladow do slowek
...ale swiat nie jest doskonaly

Czego mi brakuje (moze nie umiem tego wlaczyc?)
Sytuacja: ucze sie gesto np po 1-2h dziennie, przerabiam po setce slowek nowych dziennie (tylko ja, supermemo i gesta walka), wypadaja mi 2 dni (bo nie mialem kiedy...)... i nagle supermemo przechodzi do kontrofensywy - wychodzi 400slowek do powtorki - pelne zalamanie-)
Przydalaby sie f.cja przesluchiwania slowek - na zaszadzie "play" (wyraz po polsku/zdanie opisujace.. pausa 2- 3 sekundy odpowiedz itp) i moge robic inna rzecz a slowka niech leca jak z kasety.. oslucham sie np robiac cos w domu, cos w glowie zostanie i jak siade do kompa to powtorka przyjdzie latwiej
Moze jest jakis inny alternatywny program gdzie taka fcja jest?
Pozdrawiam,
Przemek
przemek4net
newbie
 
Posty: 7
Rejestracja: 06 sty 2009, 13:27


Re: Supermemo speed up - pytanko

Postautor: bejotka » 07 sty 2009, 12:09

Przykro mi to pisać, nie chcę nikogo obraż…ać, ale po 100 i więcej nowych słówek dziennie moż…e się uczyć tylko geniusz albo idiota. W programie SuperMemo i jemu podobnych optymalną (ale wysoką) ilością jest 20-30.

Ucząc się 30 nowych słówek dziennie zawartość bazy SPEEDUP przerobisz w 2 lata, następne 5 zajmą powtórki.

Moja rada rzuć w diabły Speedup, kup "No problem". Bedziesz miał to o co Ci chodzi. Wraz z bazą w pakiecie znajdują się pliki mp3. Pdsłuchuj je na playerze, dopiero potem przejdź do SM. Nie wprowadzaj więcej nowych słówek niż… 30. Jeśli chcesz się uczyć więcej niz 2 godziny, czytaj teksty na głos, odrabiaj pisemne ćwiczenia z gramatyki, oglądaj filmy wersji oryginalnej lub z napisami itd, itp.
bejotka
fellow
 
Posty: 697
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Re: Supermemo speed up - pytanko

Postautor: przemek4net » 07 sty 2009, 12:56

Witam,
Przyjmijmy, ze mam "pewne" doswiadczenie w przyswajaniu slowek z SM
Najpierw byla do niemieckiego jakas bazka SM (ze 4tys slowek? - nazwy nie pamietam...) - po niemiecku mowie bardzo dobrze (pracowalem pare lat w DE) wiec to byla "bulka z maslem"
Baze FSE.KNO przerobilem (okolo 2600 slowek), Basic English Pol.Kno ze 2 razy (okolo 3000) ... oczywiscie zawsze przez pare miesiecy po przerobieniu codziennie powtorki - wlasnie je "zlalem" bo przesiadam sie na speed.up
To czy mnie uwazasz za sciemniacza, geniusza czy oszusta to jakby "poza tematem"
Brak mi/jej znalezc nie umiem/potrzebuje jakiegos nowszego enginu??? w SM trybu biernego odsluchiwania materialu do powtorek - na zasadzie odlsuchujesz "bez punktowania" (cos jak rozgrzewka do powtorki czy zapelniacz czas przed zasnieciem...)Sama baza speed up w stosunku do BE czy FSE to naprawde jak skok w nadprzestrzen (kawal dobrej roboty)

Ta opcja w dobie gdy SM jest tez na windows mobile (czyli telefony komorkow z zestawami sluchawkowymi - mobilny player!!!!) wydaje sie naturalna
Pozdrawiam,
Przemek
przemek4net
newbie
 
Posty: 7
Rejestracja: 06 sty 2009, 13:27

Re: Supermemo speed up - pytanko

Postautor: bejotka » 07 sty 2009, 14:09

przemek4net pisze:Brak mi/jej znalezc nie umiem/potrzebuje jakiegos nowszego enginu??? w SM trybu biernego odsluchiwania materialu do powtorek - na zasadzie odlsuchujesz "bez punktowania" (cos jak rozgrzewka do powtorki czy zapelniacz czas przed zasnieciem...)Sama baza speed up w stosunku do BE czy FSE to naprawde jak skok w nadprzestrzen (kawal dobrej roboty.


Tu się zgadzamy. Speedup, to "kawał dobrej roboty". Nie mniej jednak nie znam programu z opcją, jakiej pragniesz. Jak napisałem w poprzednim poście, pakiety z serii "No problem" zawierają oprócz bazy SM również… pliki SM, które moż…na odsłuchiwać biernie przy uż…yciu MP3-playera ze słuchawkami w metrze, autobusie, tramwaju i parku. Moż…na też… odsłuchiwać je w domu przy uż…yciu większego odtwarzacza mp3.

Swego czasu tworzyłem też… pliki dźwiękowe z baz Speedup i Proficiency. Wymagało to trochę większego nakładu pracy, ale skutek był niezły.

Spróbuj!
bejotka
fellow
 
Posty: 697
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Re: Supermemo speed up - pytanko

Postautor: przemek4net » 07 sty 2009, 15:29

bejotka pisze:Swego czasu tworzyłem też… pliki dźwiękowe z baz Speedup i Proficiency. Wymagało to trochę większego nakładu pracy, ale skutek był niezły.
Spróbuj!


jaka jest logika tej bazy (w sensie "od kuchni"?) Jak znalezc pare wave-ow pasujaca? (zdanie-definicja + przyczytane slowko odp?)
Jak przypisany jest katalog + nazwa pliku wave do numerku slowka z SM?
Pozdrawiam,
Przemek
przemek4net
newbie
 
Posty: 7
Rejestracja: 06 sty 2009, 13:27

Re: Supermemo speed up - pytanko

Postautor: bejotka » 08 sty 2009, 6:02

To nie była baza, tylko zbiór plików dźwiękowych w formacie wav. Później nauczyłem się przeformatowywać je na mp3.

Ja jestem raczej wzrokowcem, łatwiej mi nauczyć się znaczenia wyraż…enia, które czytam niż… zrozumieć to samo słowo usłyszane. Program SM uczy bardziej zrozumienia pisanego tekstu niż… wymowy i rozumienia ze słuchu. Dlatego podjąłem się próby innego rozwiązania tego problemu. Skłoniła mnie do tego również… metoda Małkiewicza, o której pisałem kilka lat temu. Moż…na ją również… nazwać metodą "na walkmana".

Pliki dźwiękowe w formacie wav przygotowywałem w trybie przeglądania bazy SM przy uż…yciu procesora dźwięku CoolEdit 96 (moż…na do tego wykorzystać również… Goldwave lub audacity).

Przed przystąpieniem do pracy ustawiałem sobie tryb nagrywania na "nagrywaj z głównego rejestratora" (moż…e to się inaczej nazywać w innych wersjach windowsów). Później przeglądałem kolejne pozycje bazy nagrywając najpierw dźwięk pytania, potem odpowiedzi. Starałem się tak dobrać odstępy miedzy nagraniami, by później w czasie nauki zdąż…yć przynajmniej dwa razy powtórzyć na głos każ…de wyraż…enie.

Po nagraniu 30 elementów zapisywałem plik i przechodziłem do odsłuchiwania i powtarzania bez czytania. Próbowałem też… nagrywać dźwięk z tych olików na kasety audio, ale z mikrofonu dźwięk nagrywał się raczej słabo. Sytuacja poprawiła się, gdy znalazłem sposób na przeformatowywanie formatu wav do mp3. Od tej pory była to "bułka z masłem".

Pozornie łatwiejsze wydaje się wykorzystanie oryginalnych plików dźwiękowych z pakietu SM, ale praktycznie jest to bardziej pracochłonne.

Po przygotowaniu takich plików nalezy wybrać sposób ich wykorzystania. Są dwie metody:

1. Wprowadzić do cyklu nauki wyraż…enia, których dźwięk mamy przygotowany w formacie mp3 i później przesłuchiwać x razy mp3.

2. Przesłuchać x razy plik dźwiękowy, a później wprowadzać dane wyraż…enia do cyklu nauki.

Wybór należ…y do Ciebie, ale niezależ…nie od niego przygtowanie lekcji i jej opanowanie (przypominam 30 elementów) zajmie Ci 1-2 godzin. Jednak skuteczność tej metody bedzi mniej wiecej 10 razy większa od klikania 100-200 elementów dziennie.
bejotka
fellow
 
Posty: 697
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Re: Supermemo speed up - pytanko

Postautor: przemek4net » 08 sty 2009, 10:59

bejotka pisze:To nie była baza, tylko zbiór plików dźwiękowych w formacie wav.

To jest baza w formie plikow wave + strukuta katalogow. Z konwersja sobie jakos poradze
jest plik: ELEMENTS\15\16\1\139816.WAV
Czy Informacje "15" "16" "1" "139816" dadza sie przelozyc na "numerek slowka" i jak?
Pozdrawiam,
Przemek
przemek4net
newbie
 
Posty: 7
Rejestracja: 06 sty 2009, 13:27

Re: Supermemo speed up - pytanko

Postautor: bejotka » 08 sty 2009, 17:50

przemek4net pisze:Lest plik: ELEMENTS\15\16\1\139816.WAV
Czy Informacje "15" "16" "1" "139816" dadza sie przelozyc na "numerek slowka" i jak?


Wystarczy sam numer 139816. Jest to numer (nazwa) pliku dźwiękowego, który jest dźwiekiem pytania lub odpowiedzi.
"15" "16" "1" są numerami podfolderów. Ta struktura ma na celu zoptymalizować czas dostępu do pliku. Niestety nie mogę Ci dokładnie powiedzieć dlaczego to jest tak zorganizowane.

W bazie Audio-advanced English dla Windowsów 3.11 było to bardziej skomplikowane.

Pozdrawiam Bogdan
bejotka
fellow
 
Posty: 697
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Re: Supermemo speed up - pytanko

Postautor: przemek4net » 08 sty 2009, 18:24

bejotka pisze:
przemek4net pisze:Lest plik: ELEMENTS\15\16\1\139816.WAV
Czy Informacje "15" "16" "1" "139816" dadza sie przelozyc na "numerek slowka" i jak?

Wystarczy sam numer 139816. Jest to numer (nazwa) pliku dźwiękowego, który jest dźwiekiem pytania lub odpowiedzi.

krotko mowiac nie wiesz jak znalezc pary wavow (pytanie+odp) i jak rozkodowac po nazwie numerek "slowka", ktory widzi uczacy sie w programie?
Pozdrawiam,
Przemek
przemek4net
newbie
 
Posty: 7
Rejestracja: 06 sty 2009, 13:27

Re: Supermemo speed up - pytanko

Postautor: bejotka » 09 sty 2009, 6:46

przemek4net pisze:krotko mowiac nie wiesz jak znalezc pary wavow (pytanie+odp) i jak rozkodowac po nazwie numerek "slowka", ktory widzi uczacy sie w programie?


Czytaj ze zrozumieniem. Nie moż…na "rozkodować' numerku po nazwie. Jeśli chcesz znaleźć parę dźwięków Pytanie-Odpowiedź dla danego elementu, musisz sam odnaleźć je w bazie, skopiować i nadać im swoje nazwy.
Jest to skomplikowane i pracochłonne, ale moż…liwe. Potrafię to zrobić, ale szkoda mi na to czasu. Wole algorytm, który Ci wcześniej opisałem.
bejotka
fellow
 
Posty: 697
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Re: Supermemo speed up - pytanko

Postautor: przemek4net » 09 sty 2009, 20:41

bejotka pisze:
Przykro mi to pisać, nie chcę nikogo obraż…ać...
Czytaj ze zrozumieniem...

Dobra, nie sprawdzielem wczesniej kto mi udziela rad - jak po Twoich "radczych" postach widze Pan Dobra Rada radzacy wszystkim... taki fachowiec od wszystkiego
Nie wiesz kto jaki ma poziom jezyka, zdolnosc przyswajania i czas na nauke, czlowieka na oczy nie widzialem ale wiesz ile ma slowek przerabiac, przepowiadac przyszlosc umiesz pewie tez
bejotka pisze:Wystarczy sam numer 139816. Jest to numer (nazwa) pliku dźwiękowego, który jest dźwiekiem pytania lub odpowiedzi.

dzieki! Ja sie tak glowilem co moze byc w takim wave z programu do nauki jezyka obcego - juz myslalem, ze to przepis na gofry z dzemem a to dzwiek pytania lub odpowiedzi
bejotka pisze:To nie była baza, tylko zbiór plików dźwiękowych w formacie wav. Później nauczyłem się przeformatowywać je na mp3.

Samemu sobie poradziles z konwersja wava do mp3, super!... uprzedzam porade: nie musisz mi radzic jak to zrobic
Przemek
przemek4net
newbie
 
Posty: 7
Rejestracja: 06 sty 2009, 13:27

Re: Supermemo speed up - pytanko

Postautor: Kicikocia » 10 sty 2009, 0:04

Ależ… Przemku - BJK potrafi być radczy-władczy, ale wiele z tego, co mówi ma wbrew pozorom sens (nie wszystko, to prawda, ale jeśli chodzi o ilośc powtrórek to ma akurat rację...).

Kicikocia
Kicikocia
 

Re: Supermemo speed up - pytanko

Postautor: przemek4net » 12 sty 2009, 17:43

Kicikocia pisze:(nie wszystko, to prawda, ale jeśli chodzi o ilośc powtrórek to ma akurat rację...).

w praktyce jezeli masz pewien juz poziom (np mocne B1/slabe B2) i startujesz z BE (gdzie material startuje od slowek typu yes, no, one, two itp - A1) a konczy na slowkach, ktore posiadacza FCE zaskocza to pierwsze kilkaset slowek jak ma sie czas to w jeden dzien moza lyknac odpowiadajac "dobrze"/"b. dobrze" na 90% z nich - koncowka to bedzie juz oczywiscie dramatyczny powolny finisz
Przerabianie dla tej samej osoby speed-up'a dla zaawansowanych z tempem 30/dziennie to bylby wyczyn roku
jednego zadowoli fonetyczna znajomosc slowka a inny jak nie przeliteruje slowka bezblednie nie czuje sie spelniony wiec kazdy dobiera sobie sam predkosc dostosowujac ja do wlasnego poziomu/poziomu materialu, czasu, celu nauki itp
Przemek
przemek4net
newbie
 
Posty: 7
Rejestracja: 06 sty 2009, 13:27

Re: Supermemo speed up - pytanko

Postautor: bejotka » 13 sty 2009, 5:53

przemek4net pisze:
Kicikocia pisze:(nie wszystko, to prawda, ale jeśli chodzi o ilośc powtrórek to ma akurat rację...).

w praktyce jezeli masz pewien juz poziom (np mocne B1/slabe B2) i startujesz z BE (gdzie material startuje od slowek typu yes, no, one, two itp - A1) a konczy na slowkach, ktore posiadacza FCE zaskocza to pierwsze kilkaset slowek jak ma sie czas to w jeden dzien moza lyknac odpowiadajac "dobrze"/"b. dobrze" na 90% z nich - koncowka to bedzie juz oczywiscie dramatyczny powolny finisz
Przerabianie dla tej samej osoby speed-up'a dla zaawansowanych z tempem 30/dziennie to bylby wyczyn roku
jednego zadowoli fonetyczna znajomosc slowka a inny jak nie przeliteruje slowka bezblednie nie czuje sie spelniony wiec kazdy dobiera sobie sam predkosc dostosowujac ja do wlasnego poziomu/poziomu materialu, czasu, celu nauki itp
Przemek


Pozornie masz rację, ale nie do końca. Programy z algorytmem optymalizacji powtórek (nie tylko SuperMemo) mają te właściwość, ż…e kumulują powtórki, z każ…dym dniem podają ich więcej. Po pewnym czasie na określony dzień podadzą uż…ytkownikowi słówka powtarzane po raz pierwszy, drugi, ... i 99-ty. Po miesiącu, dwóch lub trzech przy tempie 100 nowych słówek dziennie otrzymasz 200 powtórek na każ…dy dzień, po roku 500. A Ty byłeś zrozpaczony, ż…e po dwóch dniach przerwy otrzymałeś 400. Mnie zdarzyła się podobna sprawa kilka lat temu. Pracowałem w tempie 50 nowych wyraż…eń dziennie, nagle jednego dnia otrzymałem 260 powtórek, a do końca bazy zostało ok. 30.000 elementów (pracowałem z Advanced English, która liczyła ok. 39.000 elementów).

Dokonałem dokładnej analizy , z której wynikało, ż…e do przerobienia całości w 4 lata (w przypadku bazy Speedup - 2) wystarczy uczyć się po 30 nowych wyraż…eń dziennie. Po pewnym czasie ilość powtórek ustabilizuje się na wielkości 100 - 150, co jest moż…liwe do przerobienia.

Jeśli ktoś uważ…a, ż…e poziom jego znajomości języka jest wyż…szy niż… B1, to powinien zacząć trenować inne sprawności językowe. W przeciwnym razie nawet przy znajomości 100.000 słówek nie osiągnie poziomu B2.

Każ…dy uczy się inaczej, nie mniej jednak uważ…am, ż…e nauka słówek nie powinna przekraczać 20% czasu przeznaczonego na naukę języka. Oczywiście mogę nie mieć racji.
bejotka
fellow
 
Posty: 697
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00


Re: Supermemo speed up - pytanko

Postautor: vlord » 05 cze 2022, 7:30

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.rugangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.ru
geartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.rugeophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ruhalfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ru
hangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ruhartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.rujobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.ru
journallubricatorjuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.rukerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ruknowledgestate.ru
kondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.rulaissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.ru
languagelaboratory.rulargeheart.rulasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.rumailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.ru
nameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.runavelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ruonesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.ru
papercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ruquasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.rurecessioncone.rurecordedassignment.ru
rectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ruscarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.ru
stungun.rutacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkasultramaficrock.ruultraviolettesting.ru
vlord
The One Whose Name Cannot Be Spoken
 
Posty: 27945
Rejestracja: 08 kwie 2022, 5:32


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości