czasy po ,,if''

Pytania i wątpliwości dotyczące gramatyki angielskiej

czasy po ,,if''

Postautor: saneta88 » 18 sie 2009, 23:35

W mojej ksiazce gramatyki jez. angielskiego jest nastepujacy przyklad:
,, I've applied for a job at the factory. I don't know if I will get it''.
Prosze mi powiedziec kiedy po if uzywamy will a kiedy czas present Simple? czy jak bym powiedziala zamiast powyzszego:I don't know if I get it. - to zrobilabym błąd?
dzieki za pomoc.
saneta88
 


Re: czasy po ,,if''

Postautor: xeo » 18 sie 2009, 23:40

Zdanie "I don't know if I will get it" nie jest okresem warunkowym (bo nie ma tutaj ż…adnego warunku) tylko zwykłym zdaniem oznajmiającym.
xeo
Site Admin | Redakcja angielski.edu.pl
 
Posty: 3320
Rejestracja: 22 kwie 2003, 9:26

Re: czasy po ,,if''

Postautor: szymonwoj1a » 12 paź 2009, 21:52

saneta88 pisze:W mojej ksiazce gramatyki jez. angielskiego jest nastepujacy przyklad:
,, I've applied for a job at the factory. I don't know if I will get it''.
Prosze mi powiedziec kiedy po if uzywamy will a kiedy czas present Simple? czy jak bym powiedziala zamiast powyzszego:I don't know if I get it. - to zrobilabym błąd?
dzieki za pomoc.




ktos kiedys stwierdzil, ze angielski jest prosty, stad te wszystkie niedomowienia dotyczace gramatyki, ktora jest zazwyczaj opisana po lebkach, no wiec tak:

musisz wiedziec, ze w angielskim jest kilka czasow-trybow (nie wiem jak to nazwac) przyszlych, spojrz na zdania ponizej:

rozmowa przez telefon
a) I will tell you when she comes
b) I will tell you when she will come

zdanie a) oznacza: powiem ci to (co sie stalo, zdradze ci sekret itd) w momencie, kiedy przyjdziesz=jak juz bedziesz u mnie w domu

zdanie b) oznacza: powiem ci kiedy przyjdzie, a dokladnie tlumaczac oznacza to: podam ci date/godzine itd jej przybycia do mnie

tak wiec widzisz, zdania tlumaczone na polski sa takie same, i my je rozumiemy poprawnie w kontekscie, a anglicy nie potrzebuja kontekstu, zeby je poprawnie rozumiec, bo pomaga im w tym inny czas, bo zauwaz, ze w zdaniach tych po ang masz 2 czasy dotyczace przyszlosci, tylko ze dotycza one roznych przyszlosci.

Twoja wersja I dont know if I get it jest gramatycznie poprawna wg mnie ale nie w tym kontekscie, bo mozesz powiedziec:

kontekst: jestes juz pare lat zagranica i mowisz
I dont know if I get my mail (it) to my mail box or if my mother collects it from the post office personally - czesc 'if I get it' jest wyrazona w czasie present simple, ktory MIEDZY INNYMI sugeruje powtarzalnosc czynnosci w dluzszym okresie czasu (I receive my salary in PLN) wiec wg mnie nie mozesz tego czasu zastosowac do jednorazowej sytuacji otrzymania pracy, uzycie if I will get wydaje sie naturalne, poza tym, po wyrazeniach takich jak I think, hope, suppose uzywa sie will jesli chcemy powiedziec ze cos moze lub nie sie stac
szymonwoj1a
 



Re: czasy po ,,if''

Postautor: vlord » 30 maja 2022, 12:28

инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
сайтинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинйоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоtuchkasинфоинфо
vlord
The One Whose Name Cannot Be Spoken
 
Posty: 27945
Rejestracja: 08 kwie 2022, 5:32


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości