Past simple i Past Perfect- proste pytanie

Pytania i wątpliwości dotyczące gramatyki angielskiej

Past simple i Past Perfect- proste pytanie

Postautor: exercreo » 21 gru 2009, 0:31

Powiedzmy ż…e chcemy zapytać kogoś gdzie coś schował.
Jaka jest róż…nica między where did you hide it a Where had you hidden it ?

Pierwsze zdanie to past simple, drugie past perfect, ale w tłumaczeniu na język polski często są tłumaczone tak samo- gdzie to schowałeś

A czy nie powinno być ze piersze zdanie tłumaczy się ,, gdzie to chowałeś " a drugie ,, [...] s chowałeś "
?

Zawsze mi się mylą te perfekty, więc powiedzcie mi ,,po chłopsku" (a nie jakies definicje porąbane czasów zapszeszłych) kiedy powinnismy uzyc where did you hide it a kiedy Where had you hidden it


Jak powiedzieć ż…e ja coś zrobiłem, a nie ż…e robiłem ?
Jak wyrazić czynność dokonaną ?
exercreo
newbie
 
Posty: 4
Rejestracja: 03 lis 2009, 1:27


czast

Postautor: bbgg » 21 gru 2009, 16:18

Czynnośc dokonana wyrazimy w past simple. Jeż…eli została ona dokonana w przeszłości np wczoraj i nie ma powiązania z teraźniejszością bo czynność się zakończyła efekt już… był.
Czasy perfect maa są powiązane z teraźniejszością. np. Present perfect mówi o czynności dokonanej tak jak past simple tylko ż…e porównaj:
1) I have written 10 letters.
2) I wrote ten letters.
oba tłumaczymy mówiąc ż…e napisaliśmy 10 listów, tylko róż…nica jest w czasie kiedy wypowiadamy to zdanie
Pierwsze zostało wypowiedziane przed końcem dnia np w południe więc do końca dnia ja jeszcze sobie napiszę ze dwa listy,
Drugie zdanie wypowiedziane np na drugi dzień bądź pod koniec dnia gdzie na wiemy ż…e więcej listów nie napiszemy nie ma powiązania z teraźniejszością (czynosć w przeszłości)
Jak powiedzieć zrobiłeś a robiłeś
1)I have made cookies
2)I have been making cookies
Zdania w perfect, mamy popołudnie
Pierwsze zrobiłem ciastka są one gotowe (efekt)
drugie, kładziemy nacisk na czynność nie na efekt, robiłem ciastka ten kto to wypowiada nie ma na myśli efektów swojej pracy a jedynie czynność czyli ż…e on robił ciastko a ż…e z tego nic nie wyszło to już… inna sprawa.

I made cookies.(kiedyś zrobiłem)
I was making cookies.(kiedyś tam robiłem)


A teraz co do twojego pytania:
Where did you hide it? - Gdzie je schowałeś?
Where had you hidden it ? czas gdzie jakaś czynność nastąpiła po drugiej tutaj nie moż…e być past perfect
I had already left home when the telephone rang. (Wyszłam już… z domu kiedy zadzwonił telefon)
jak już… to tu powinno być:
where have you hidden it ? gdzie to schowałeś
Pamiętaj ż…e róż…nica nie jest w tłumaczeniu tylko w wytłumaczeniu sobie w jakich ramach czasowych dana czynnosc ma miejsce po południu przed południem od...do
Amerykanie zamiast present perf wolą uż…yć past simple.
bbgg
 

Re: Past simple i Past Perfect- proste pytanie

Postautor: exercreo » 22 gru 2009, 2:06

dzięki, teraz jeszcze bardziej się utwierdziłem w przekonaniu ż…e perfekty to chyba najmniej potrzebne czasy, w ż…adnym filmie z USA (nie z UK) nie słyszałem nigdy by ktoś ich uż…ywał.
exercreo
newbie
 
Posty: 4
Rejestracja: 03 lis 2009, 1:27



Re: Past simple i Past Perfect- proste pytanie

Postautor: vlord » 30 maja 2022, 13:03

инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
сайтинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинйоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоtuchkasинфоинфо
vlord
The One Whose Name Cannot Be Spoken
 
Posty: 27945
Rejestracja: 08 kwie 2022, 5:32


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości