Programy wspomagajace naukę angielskiego.

Oprogramowanie do nauki języka. Podziel się wiedzą o programach wspomagających naukę języka angielskiego

Re: Programy wspomagajace naukę angielskiego.

Postautor: bejotka » 14 lis 2003, 7:40

Niedawno zauważ…yłem, ż…e na naszym forum, pod adresem http://www.angielski.edu.pl/content.php ... multimedia, znajduje się przegląd programów wspomagających nauke jezyka angielskiego. Warto do niego zajrzeć przed przeczytaniem dalszej części mojej wypowiedzi.

W najnowszym numerze dwutygownika Komputer Świat wydrukowany jest "Test 16 programów do nauki angielskiego dla dorosłych i dla dzieci". Jak zwykle w testach tego pisma pierwsze miejsce zajął program "Tell Me More", który w naszej redakcji plasuje się na jednej z ostatnich pozycji. I kto tu ma rację?

Oczywiście racja jest po stronie tego wortalu. Tell Me More jest ciekawie pomyślanym, ale fatalnie zrealizowanym programem. Tzw "ekspert Komputer Świata" zachwyca się algorytmem rozpoznawanie i odtwarzania mowy w tym programie. Cóż… ten Pan nigdy nie musiał uczyć się wymowy przy pomocy Tell Me More. Algorytm Via Voice został w nim wyjątkowo nieumiejętnie zaadaptowany. W tego typu zastosowania niezbędnymi elementami są tzw czas oczekkiwania na odpowiedź i czas trwania wypowiedzi. Słysząc pytanie, student musi pomysleć nad odpowiedzia, co zajmuje mu w najlepszym wypadku ok. 1 sekundy. Mniej zdolni studenci moga zastanaiwać się nawet kilka minut. Tell Me More przeznacza na to o,o sek. Drugim elementem, jak juz wspomniałem jest czas wypowiedzi, który jest róż…ny w zależ…nosci od stopnia opanowania przez studentai języka angielskiego. Tu też… Tell Me More nie bierze tego pod uwagę, w wyniku czego ż…ąda by student udzielił odpowiedzi w czasie, w jakim odczytał ją native-speaker.

W ćwiczeniach tego programu znajduje się też… wiele błędów metodyczno merytorycznych. Podam jeden typowy przykład.

Na zdjęciu widzimy ołówek. Pytanie jest następujęce:

What's this

a pen?

a pencil?

a sellotape?

Niezależ…nie od tego, którą odpowież… wybierze student, jeśli wymówi ją poprawnie program zalicza mu odpowiedź. Moze to spowodować skojarzenie obrazu ołówka ze słowem sellotape. A zatem program Tell Me More źle uczy słówek angielskich.

Takich przykładów mozna znaleźć duż…o więcej. Jedyną prawdziwą informacją na temat tego programu jest stosunek Cena/jakość, który Redakcja Komputer Świata oceniła na niedostateczną. Podpisuję się pod ta oceną całkowicie. Program kosztuje 249 zł, to jest o 200 zł za duż…o.

Na drugim i trzecim miejscu w tym teście znalazły sie Profesor Henry Słownictwo i Konwersacje i Profesor Henry Gramatyka i Rozumienie ze słuchu. Ja, chociaż… byłem beta-testerem obu profesorów pierwsze miejsce dałbym pakietom SuperMemo. Dziwi mnie bardzo, ż…e English+, Angielski w pigułce i More Words zostały ocenione wyż…ej od SuperMemo. Są to programy raczej zachecające do nauki angielskiego niż… ja wspomagające.
BJK
bejotka
fellow
 
Posty: 697
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00


Re: Programy wspomagajace naukę angielskiego.

Postautor: bejotka » 19 lis 2003, 20:23

Program SuperMemo moze też… uczyć gramatyki np Baza Grammar English i EasyEnglish Plus. Podstawowe pakiety SM rzeczywiscie uczą głownie słówek w dość monotonny sposób, ale niestety taka jest nauka jezyków, w przeważ…ającej części monotonna.
BJK
bejotka
fellow
 
Posty: 697
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Re: Programy wspomagajace naukę angielskiego.

Postautor: bejotka » 20 lis 2003, 14:34

Byłem betatesterem Profesora Henryego i jego wszystkich wersji od 2001, dlatego bardzo go sobie cenie. Ale sa to programy trudnoporównywalne. Prof, Henry uczy tylko 9000 słowek, SuperMemo 40000, a nawet wiecej. Poza tym nie ma programu, który by tak łatwo pozwalał tworzyć własne prawie profesjonalne pliki z danymi do nauki, czego najlepszym przykładem jest baza First Steps in English, która znajduje się na płytce październikowego wydania PC World Komputera. Na płytach SuperMemo MIX znajduje się ponad 200 róż…nego rodzaju baz językowych stworzonych przez pierwszych uzytkownikiów SM. Pokaż… mi choć jeden inny taki program.
BJK
bejotka
fellow
 
Posty: 697
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Re: Programy wspomagajace naukę angielskiego.

Postautor: bejotka » 21 lis 2003, 7:30

Jednak uważ…am, ż…e zaletą Henry\'ego jest spora róż…norodność, co jest waż…ne przy ogólnej monotonii nauki słownictwa. Poza tym wolę mieć 9 tysięcy słów (to naprawdę duż…o!) i dodatkowe moduły, jak konwersacje, prezentacje itp., niż… \"gołe\" 40 tys. słówek. Dlatego stawiam wyż…ej Henry'ego. W sumie zależ…y to oczywiście od potrzeb.


Nie bardzo chciałbym toczyć spór, który z tych programów jest lepszy. Jestem fanem obu. W moim głębokim przekonaniu czołówkę programów wspomagających naukę języka angielskiego stanowią SuperMemo, Prof. Henry, Langmaster, EuroPlus+Reward i eTeacher.

Należ…y jednak pamiętać, ż…e prawie wszystkie te programy uczą niejako "obok" programu nauczania szkolnego. Jedynym wyjątkiem nył przez 3-4 lata Reward, który towarzyszył podręcznikowi obowiązujacemu w szkołach średnich, ale pewien minister zreformował szkoły i podręcznik wypadł z programu. Co gorsza jego producent nie zwraca uwagi na emaile mówiące, ż…e starsza wersja programu nie instaluje sie pod Windows XP.

Jedynie programy SuperMemo i EeTeacher pozwalają obecnie opracowaywać własne pliki z ćwiczeniami do obecnie obowiązujących podręczników. Kiedyś w sieci znalazłem dźwiękową wersję bazy do HEadwaya, jej autor zapowiadał opublikowanie baz do podręcznikó Cambridge English Course, ale nie zrealizował tego.

Nie oznacza to, ż…e ktoś inny takich baz nie posiada.

Profesor Henry też… pozwala na tworzenie własnych ćwiczeń, ale jest to na tyle skomplikowane, ż…e nie znajdzie się zbyt wielu anatorów, by to robić.
BJK
bejotka
fellow
 
Posty: 697
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Re: Programy wspomagajace naukę angielskiego.

Postautor: bejotka » 23 lis 2003, 6:49

Firma Edgard Multimedia wydała ostatnio nowy program Wspomagający naukę angielskiego English At Once. Moż…na go kupić wraz z magazynem Strefa CD. Więcej informacji na stronie http://www.edgard.com.pl/katalog_at_once.html

BJK
BJK
bejotka
fellow
 
Posty: 697
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Re: Programy wspomagajace naukę angielskiego.

Postautor: bejotka » 23 lis 2003, 10:09

Wydaje mi się, ż…e nasza dyskusja przekształciła się w rodzaj sporu, który z programów Supermemo czy Profesor Henry jest lepszy od drugiego. Nie o to mi chodziło. Pan Janusz pominął bądź nie zauważ…ył, ż…e w podstawowym pakiecie SuperMemo Basic English jest też… baza English Grammar, która pozwala powtórzyć cały materiał gramatyczny, nie zna też… Magazynu Easy English Plus, który daje przegląd wszystkich mozliwości Supermemo. Dla niego SM to tylko program do nauki słówek.

Ja bardzo wysoko cenię sobie zarówno SuperMemo, jak i Profesorów H.

W ostatnim Komputerświecie jest test programów wspomagających nauke angielskiego. Jak zwykle Redakcja pierwsze miejsce przyznała programom Tell Me More, biznesowemu i ogólnemu. Dla mnie błędy technologiczne i merytoryczne tych pakietów dyskwalifikują je całkowicie. Co ciekawe, Redakcja KŚ w swoim teście nie uwzględniła programu YDP "Rozmówki Angielskie", tłumacząc to tym, ż…e Rozmówki to nowe wydanie Reflexów, które już… były testowane. Tell Me More to też… program, który był już… conajmniej pieciokrotnie testowany, jego autorzy nie poprawili zawartych w nim błędów, gdyż… jego testy były drukowane tylko po to, ż…eby czytelnicy mieli wraż…enia, ż…e to dobry program. Cóż…, komercja, to komercja. Redakcja KŚ nie bierze pieniędzy, za wykazywanie błędó akurat w Tell Me More.

Trzecie i czwarte miejse w tym teście zajęły programy Profesor Henry i mimo, ż…e ja wyż…ej cenię SM, to zgadzam się z tak wysoką ocenę PH.

Istotna róż…nica pomiedzy tymi programami polega na tym czego i jak uczą oraz jakie dodatkowe moż…liwości potrzebne uż…ytkownikowi stwarzają.

PH uczy 9.000 słówek i nawet w ćwiczeniach, które jego autorzy nazywają "nauką zdań" uczy tylko słówek. Konwersacje są modułem duż…o słabszym i jakoś nie wciągnęły mnie. Są bardzo statyczne, konwersacje powinny byc dynamiczne. To powinien być dialog, w którym pytania i odpowiedzi padają szybko. Niełatwo takie roziązanie napisać. Ale tu bardziej odpowiadają mi ćwiczenia dialogowe w SM, dołączonym do podręcznika "Angielski w 3 miesiące dla początkujących" i "Angielski w 3 miesiące dla średniozaawansowanych" Wydawnictwa PONS.

Przyznaję też…, ż…e algorytmy nauki słówek w Profesorze Henrym mozna udać za suteczniejsze od allgorytmu nauki słówek zawartego w pakiecie SuperMemo Basic English. W programie PH każ…dy podzbiorek słowek poddawany jest 7 ćwiczeniom w SM tylko jednemu. Ale to wszystko.

W pakietach SuperMemo Advanced English SPEEDUP! i Proficiency słówka prezentowane są w inny sposób i w innym celu. Tu pytaniem jest angielska definicja słowa, moż…na odczytać jej polskie tłumaczenie. Odpwiedzie jest słowo angielski, ktrego polskie znaczenie też… moż…na odczytać wskazując angielski wyraz myszką. Dzięki takiemu rozwiązaniu program uczy nie tylko słowek, ale przede wszystkim myślenia po angielsku, czego nie robi ż…aden inny program edukacyjny.

Poza tym wszystkim zaletą programu SM jest oprogramowanie tworzenia własnych baz ćwiczeń. Dla osoby, która zna obsługę MS Worda stworzenie profesjonalnej bazy SM jest banalnie proste. Ja np mam dźwiękową bazę opartą na kursie SMS-owym tego Wortalu. Niestety nie jest to baza do rozpowszechniania, gdyż… dźwięk wprowadzam bez zgody autorów i ich upoważ…nienia ze słowników na płytach CD Longmana i Oxfordu. Mam również… bazę gramatyczna stworzoną na podstawie podręczników Stanisława P. Kaczmarskiego. Każ…dy z uż…ytkowników SM moż…e sobie takie bazy dla własnych potrzeb tworzyć.

Kilka miesięcy temu popularny był na tym forum wątek "Wymienię się bazami SM', jakoś trudno mi sobie wyobrazić podobne wątki dotyczące innych programów.

Klasyfikacja programów wspomagających naukę języków mpowinna wyglądać mniej więcej tak:

1. Ex Equo - Profesor Henry i SuperMemo
...
długo długo nic
...
3. Langmaster
4. EuroPlus+ Reward
5. EuroPlus+ Flying Colours
6. eTeacher
7. More Words
...
długo długo nic
...
Tell Me More
BJK
bejotka
fellow
 
Posty: 697
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Re: Programy wspomagajace naukę angielskiego.

Postautor: bejotka » 26 lis 2003, 19:11

I ja dziękuję za tę dyskusje. Mam nadzieję, ze ona nakłoni młodszych sympatyków angielskiego do wypróbowania programów Edgarda (Profesor Henry, Klaus i Pierre, At Once i Pigułki) oraz SuperMemo.

Pozdrawiam
Bogdan
BJK
bejotka
fellow
 
Posty: 697
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Re: Programy wspomagajace naukę angielskiego.

Postautor: bejotka » 13 gru 2003, 4:56

Dzisiaj otrzymałem emaila o nowej wersji programu wspomagająego naukę słówek ERNIE 2.0. Moż…na go pobrać ze strony http://ernie.codefarm.org/. .Autor programu opracował kilka baz danych ze słowkami, które mozna ściągnąć z tej strony po zarejestrowaniu się - włączył do programu moż…liwość tworzenia własnych baz.

Moż…na spróbować.
BJK
bejotka
fellow
 
Posty: 697
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00

Re: Programy wspomagajace naukę angielskiego.

Postautor: Hanso » 21 lip 2014, 13:40

Angielskie w 2 miesiące z tym pogramem to pestka - polecam sprawdzić http://hepika.pl/szybka-i-skuteczna-nauka-jezyka-obcego
Hanso
greenhorn
 
Posty: 57
Rejestracja: 09 wrz 2013, 9:51

Re: Programy wspomagajace naukę angielskiego.

Postautor: ExtraBruno83 » 29 wrz 2014, 16:20

Przetestowałem większość programów do nauki angielskiego i jedyny który przypadł mi do gustu, to: EuroPlus+ Angielski z Cambridge. Moim zdaniem zdecydowanie najlepszy. Podoba mi się ten styl nauki. Jest tutaj wszystko, od gramatyki, po słownictwo i wymowę.
ExtraBruno83
newbie
 
Posty: 18
Rejestracja: 26 sie 2014, 18:47

Re: Programy wspomagajace naukę angielskiego.

Postautor: Buli885 » 24 wrz 2015, 10:09

Ja uczę się z kursów 17 Minute Languages. Ich metoda wykorzystuje pamięć długoterminowa i oprócz programu codziennych ćwiczeń mogę robić dodatkowe zadania, w zależności co mi przypadnie do gustu. Dużo plików audio i wszystko można sobie wydrukować.
Buli885
newbie
 
Posty: 2
Rejestracja: 24 wrz 2015, 9:55

Re: Programy wspomagajace naukę angielskiego.

Postautor: Wpitek » 02 lis 2016, 18:00

Ororo, google translate i nic więcej nie trzeba
Wpitek
newbie
 
Posty: 1
Rejestracja: 02 lis 2016, 17:58

Re: Programy wspomagajace naukę angielskiego.

Postautor: artmuz4211 » 13 gru 2016, 14:15

Dziękuję za dużą liczbę linków! Bardzo przydatne informacje
artmuz4211
newbie
 
Posty: 21
Rejestracja: 13 gru 2016, 13:06

Re: Programy wspomagajace naukę angielskiego.

Postautor: MajakPOL » 05 maja 2018, 11:24

Ja przerobiłem sporo programów do nauki angielskiego i moim zdaniem najlepszy jest Profesor Henry. Co prawda interfejs wygląda archaicznie, ale skuteczność jest najlepsza.
MajakPOL
newbie
 
Posty: 12
Rejestracja: 16 paź 2016, 17:56

Re: Programy wspomagajace naukę angielskiego.

Postautor: PewnaKaska » 12 kwie 2019, 9:45

Najlepiej jest samemu ćwiczyć głośno wymowę przed lustrem.
PewnaKaska
newbie
 
Posty: 11
Rejestracja: 29 sty 2019, 16:49

Re: Programy wspomagajace naukę angielskiego.

Postautor: instamama » 20 paź 2019, 21:01

Ja też uważam, że profesor henry jest najlepszy. Jeśli chodzi o początki nauki dla dzieci, to polecam na początek coś takiego:
https://www.babymama.pl/whiz-kidz-canca-p2660 Dziecko może szybko opanować 140 słów.
instamama
newbie
 
Posty: 2
Rejestracja: 20 paź 2019, 20:49

Re: Programy wspomagajace naukę angielskiego.

Postautor: Megatester » 03 gru 2019, 15:45

Dzisiaj otrzymałem maila o nowej wersji programu wspomagającego naukę słówek ERNIE 2.0. Można go pobrać ze strony ernie.codefarm.org. .Autor programu opracował kilka baz danych ze słówkami, które można ściągnąć z tej strony po zarejestrowaniu się - włączył do programu możliwość tworzenia własnych baz.

Można spróbować.
Polecicie mi jakieś aktualne programy?

_____________________
BISE - opinie o Lendon
Megatester
greenhorn
 
Posty: 72
Rejestracja: 24 sty 2017, 22:11


Re: Programy wspomagajace naukę angielskiego.

Postautor: tomeh » 30 gru 2019, 1:22

Bardzo fajnie działa ling ling czy BE - różne rodzaje są tego BE ze pszczołą na androida do pobrania bezpłatnie.
tomeh
greenhorn
 
Posty: 82
Rejestracja: 30 gru 2019, 0:50


Re: Programy wspomagajace naukę angielskiego.

Postautor: Ciastko81 » 31 sie 2021, 17:37

Dla dzieci polecić mogę aplikację duolingo
Ciastko81
greenhorn
 
Posty: 51
Rejestracja: 31 sie 2021, 17:07


Re: Programy wspomagajace naukę angielskiego.

Postautor: vlord » 05 cze 2022, 10:53

сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
http://journallubricator.ruсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтtuchkasсайтсайт
vlord
The One Whose Name Cannot Be Spoken
 
Posty: 27945
Rejestracja: 08 kwie 2022, 5:32


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości