Moje hobby-opis

Ty odrabiasz, my sprawdzamy.

Moje hobby-opis

Postautor: Miguel2991 » 10 sty 2011, 2:24

Witam, proszę was o sprawdzenie poprawności opisu mojego hobby.

Kod: Zaznacz cały

My favourite hobby is running. J have practised this for more than two years.In the beginning I was running amateurishly. Since october 2009 J have run in sports club CKS Budowlani Częstochowa. I'm practising every day with the exception of Easter and Christmas. Trainings are very diverse. It depends on day, coach idea's and part of season, for example: in march and april we are training harder because in may season will start. My favourite training is 'special endurance'- I run 5 times for example  500 meters very fast. It is very helpful in preparations to competitions. Thanks to running J have improved my condition, I met new friends and I organised my free time. But from the other hand running contact with a big stress on trainings and especially competitions. In pair with stress it goes tiredness which sometimes eliminate me for all day.
Miguel2991

Re: Moje hobby-opis

Postautor: madziora211 » 13 sty 2011, 19:32

My favourite hobby is running. I have been practising it for more than two years. In the beginning, I was running amateurishly. Since October 2009 I have run in sports club CKS Budowlani Częstochowa. I practise every day with the exception of Easter and Christmas. Trainings are very diverse. It depends on day, coach ideas and part of season, for example: in March and April we train harder because season starts in May . My favourite training is 'special endurance'- I run 5 times for example 500 meters very fast. It is very helpful in preparations to competitions. Thanks to running I have improved my condition, I met new friends and organised my free time. But from the other hand running contacts with a big stress on trainings and especially competitions. In pair with stress it goes tiredness which sometimes eliminate me for all day.

*Ogólnie w porządku. Nie zapominaj jednak o tym, ż…e miesiące piszemy z duż…ych liter, a pierwsza osoba liczby pojedynczej to "I" a nie "J". I wszystko będzie ok :)
madziora211

Postautor: Szczecinianin » 27 gru 2013, 9:51

hobby jak u foresta gumpa
Szczecinianin
newbie

Postautor: Mariyaphilip » 14 maja 2016, 8:15

My favorite hobby is reading, writing and editing. I am working at essay writing service uk. And I am specialized in research proposal writing service. When I free, I do some research work also. I developed more sites with the aim of help students who struggle for their academic writing.
Mariyaphilip
newbie

Postautor: paula78 » 30 cze 2016, 6:45

:papa: :hura:
paula78
newbie

Postautor: dawitymk » 29 wrz 2016, 17:00

Mariyaphilip pisze:My favorite hobby is reading, writing and editing. I am working at essay writing service uk. And I am specialized in research proposal writing service. When I free, I do some research work also. I developed more sites with the aim of help students who struggle for their academic writing.

Very good! Bardzo dobrze! Krótko i zwięźle opisałaś swoje zainteresowania i wykonywaną przez siebie pracę :P
dawitymk
newbie

Postautor: Adamila021 » 18 wrz 2017, 19:19

A moje hobby to przede wszystkim fotografia. Strasznie sie przy tym bawie, relaksuje i przede wszystkim spełniam :) Wejdzie sobie na bloga http://blog.empikfoto.pl/2016/09/8-inspirujacych-rad-na-to-jak-znalezc-w-sobie-pasje-do-fotografowania/ moze tez sie zarazicie tym bakcylem :)
Adamila021
greenhorn