proszę o pomoc- kilka pytań...

słówka, kolokacje, phrasal verbs, idiomy, slang, przysłowia

proszę o pomoc- kilka pytań...

Postautor: vvvvvvvv » 02 lis 2008, 18:01

Witam wszystkim serdecznie, sprowadzają mnie tutaj pewne wątpliwości dotyczące języka angielskiego. Bardzo byłabym wdzięczna za udzielenie mi odpowiedzi na poniż…sze pytania..

1. Chcąc powiedzieć np. Zostało mi około 5 pokoi powiemy “Stay me around/about 5 rooms”?
Do tego punktu mam 2 pytania, pierwsze czy czasownik został dobrze dobrany?czy jest jakaś róż…nica pomiędzy around/about -skoro oba wyrazy oznaczają około?
2. Jeśli z kimś rozmawiam i mówię,ż…e lubię czytać ksiązki ,a po chwili chce spytać o to czy też… lubi czytać książ…ki (chodzi mi tylko o zwrot “a Ty?” ) mogę uż…yć zwrotu: and you?
3. Czy oba wyrazy: return i come back oznaczają to samo- wracać?
4. Kwestia have i have got- chodzi mi o czasownik mieć- czy błędem będzie jeśli mówiąc o tym,ż…e sie coś ma ominie się słowo got?
5.Jeśli kogoś przepraszamy,bo chcemy przejść czy poprawne jest uż…ycie zwrotu “Excuse me“?
Z góry przepraszam za mój angelskin i taką ilość pytań ale jestem na początkowej fazie nauki. Jeśli ktoś mógłby mi pomóc będe bardzo zobowiązana, pozdrawiam!
vvvvvvvv
 


Re: proszę o pomoc- kilka pytań...

Postautor: vvvvvvvv » 02 lis 2008, 18:56

w pierwszym punkcie zrobiłam błąd chodziło mi o to,ż…e zostało mi "około" 5 pokoi, przepraszam ;)
vvvvvvvv
 

re vvvvvvvv

Postautor: zyvinho » 03 lis 2008, 10:24

"zostało mi jeszcze 5 wolnych pokoi"-ja bym powiedział tak"i have 5rooms left"albo "I have five free rooms yet" czasownik stay wogóle w tym przypadku nie pasuje, lepiej uzyć "leave"-zostawić, stay do takich rzeczy się nie odnosi, poprostu do wyraż…eń typu zostało mi...trzeba uż…ywać leave(w 2 i 3 formie left), tyle ode mnie;)
zyvinho
 

re vvvvvvvv

Postautor: zyvinho » 03 lis 2008, 10:37

aha w tym przypadku uż…ywasz about "i have about 5 rooms left" jak mówisz o ilosciach czegoś, w przybliż…eniu coś to uzywasz "about" around znaczy "na około, w kółko"
2)moż…esz
3)to samo, moż…esz powiedzieć "we've just returned from South America"albo we've just come back from Sout Africa"
4)nie jest błędem, moż…esz mówić na dwa sposoby jak ci poprostu lepiej
5)jak najbardziej;)
zyvinho
 

Re: proszę o pomoc- kilka pytań...

Postautor: vvvvvvvv » 07 lis 2008, 22:43

bardzo dziękuję za pomoc ,jestem ogromnie wdzięczna :papa:
vvvvvvvv
 



Re: proszę o pomoc- kilka pytań...

Postautor: vlord » 12 cze 2022, 0:09

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.rugangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.ru
geartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.rugeophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ruhalfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ru
hangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ruhartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.rujobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.ru
journallubricatorjuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.rukerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ruknowledgestate.ru
kondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.rulaissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.ru
languagelaboratory.rulargeheart.rulasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.rumailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.ru
nameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.runavelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ruonesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.ru
papercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ruquasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.rurecessioncone.rurecordedassignment.ru
rectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ruscarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.ru
stungun.rutacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkasultramaficrock.ruultraviolettesting.ru
vlord
The One Whose Name Cannot Be Spoken
 
Posty: 27945
Rejestracja: 08 kwie 2022, 5:32


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości