Czy istnieje zasadznicza róż…nica między rent i hire?

słówka, kolokacje, phrasal verbs, idiomy, slang, przysłowia

Czy istnieje zasadznicza róż…nica między rent i hire?

Postautor: tristan1983o » 17 sie 2010, 16:05

Czy istnieje zasadznicza róż…nica między rent i hire?
tristan1983o
 


Re: Czy istnieje zasadznicza róż…nica między rent i hire?

Postautor: monimmi » 17 sie 2010, 23:15

tristan1983o pisze:Czy istnieje zasadznicza róż…nica między rent i hire?


Tak, "rent" to wynajac, "hire" to zatrudnic. Mozesz "rent a car", "rent a house", "rent an apartment", "rent furniture", "rent a movie", albo "hire an electrician", "hire an employee", itp, ale nie odwrotnie.
monimmi
junior fellow
 
Posty: 205
Rejestracja: 13 kwie 2010, 4:24

do tematu

Postautor: tomekMIASTKO » 24 sie 2010, 21:10

nie masz racji, ponieważ… hire funkcjonuje również… i to chyba najczęściej jako wynająć, np. hire a boat .
To głupota co monimmi napisała, gdyż… nie moż…emy sztywno określać słówka w języku angielskim, ż…e np. HIRE znaczy tylko ZATRUDNIĆ i koniec kropka. Nie jest to napisane wprost, ale tak to moż…na zrozumieć.
A według mnie (chociaż… ja nie jestem po studiach anglistycznych), obydwu czasowników moż…na uż…ywać zamiennie, ale np. w niektórych przypadkach jak np. z flat, bardziej utarte jest to i przyjęte z rent - rent a flat, albo w ogłoszeniu for rent.

To tyle ;) :spoko:
tomekMIASTKO
 

Re: do tematu

Postautor: monimmi » 24 sie 2010, 21:38

tomekMIASTKO pisze:nie masz racji, ponieważ… hire funkcjonuje również… i to chyba najczęściej jako wynająć, np. hire a boat .
To głupota co monimmi napisała, gdyż… nie moż…emy sztywno określać słówka w języku angielskim, ż…e np. HIRE znaczy tylko ZATRUDNIĆ i koniec kropka. Nie jest to napisane wprost, ale tak to moż…na zrozumieć.
A według mnie (chociaż… ja nie jestem po studiach anglistycznych), obydwu czasowników moż…na uż…ywać zamiennie, ale np. w niektórych przypadkach jak np. z flat, bardziej utarte jest to i przyjęte z rent - rent a flat, albo w ogłoszeniu for rent.

To tyle ;) :spoko:


Chcialam grzecznie zauwazyc, ze odpowiadajac na czyjes posty nigdy nikomu nie pisze, ze to co napisali, to glupota, choc moge sie z nimi nie zgadzac. Ale widocznie mamy inne podejscie.

Nie okreslam sztywno definicji, podaje roznice w uzyciu slow, ktore sie najczesciej spotyka, tak, zeby osoby, ktore na codzien nie mowia po angielsku mogly zrozumiec o co chodzi. Pamietaj, ze sa rowniez roznice w uzyciu w angielskim w UK i US. Z tego co widze, "hire" uzywa sie czesto w UK czesto jako "rent", a w Stanach raczej nie.

Po za tym nie zawsze mozna uzywac zmiennie. Nie powiesz "I'm going to rent an electrician", tylko "I'm going to hire an electrician", nie "I'm going to hire a house", tylko "I'm going to rent a house".

And just on a side note, I do happen to have a degree, but far be it from me to question your apparently vast knowledge of the English language.

Pozdrawiam.
monimmi
junior fellow
 
Posty: 205
Rejestracja: 13 kwie 2010, 4:24

cd

Postautor: tomaszzz » 24 sie 2010, 23:37

oczywiście nie powinienem pisać, ż…e to głupota i trochę przesadziłem więc przepraszam.

a co do angielskiego.
nie uważ…am się za eksperta, bo też… takim nie jestem. Nawet mając za sobą toefl robię często błedy i mam prawo do pomyłek, bo ogromnej wiedzy nie posiadam, ale codziennie staram się ją poszerzać.;] Być moż…e ty studiowałaś/eś anglistykę, masz kilka certyfikatów z ang - nie wiem. Nikt nie zna poziomu ang swojego rozmówcy na forum.

I chciałem się zapytać, czy w twoim słowniku pod hasłem hire
jest tłumaczenie "zatrudnić"?
http://slowniki.pwn.pl/angielski/en/hire - tutaj i w moim książ…kowym takiego tłumaczenie nie znalazłem, ale jeż…eli w twoim jest to chętnie bym zobaczył skan lub zdjęcie albo gdybyś mi podał/a tytuł i wydawnictwo to bym zajrzał do księgarni językowej i przekonał się na własne oczy.

Napisałaś/eś, ż…e nie podajesz sztywno definicji - ale tak to było
napisałaś/eś rent - wynająć hire - zatrudnić. Gdybym ja, dopiero zaczynał naukę i bym to zobaczył i bym przeczytał to podpierając się Twoimi przykładami, które podałeś do każ…dego czasownika wywnioskował bym właśnie dwa sztywne tłumaczenia słowa.

I napisałem wcześniej, ż…e moż…na uż…ywać zamiennie, lecz nie zawsze, ponieważ… po prostu jakaś fraza jest utarta w danym kraju i z danym rzeczownikiem i mówi się "rent a hause", lecz myślę, ż…e gdyby ktoś powiedział hire a hause to i tak został by zrozumiany, lecz pewnie na twarzy rozmówcy pojawił by sie uśmiech ;)
tomaszzz
 

Re: Czy istnieje zasadznicza róż…nica między rent i hire?

Postautor: Gość » 02 wrz 2010, 18:06

No JA TO się zgadzam z Wami po trochu z każ…dym. Koleż…anka zauważ…yła "ogólną" róż…nicą, taką na początek. I gdyby przejrzeć słownik, przeglądnąć przykłady, to w duż…ej mierze taka byłaby róż…nica. Uważ…am, ż…e każ…dy problem "językowy" należ…y rozpocząć od "ogółu", ż…eby drugi lepiej skojarzył. A potem on sam już… załapie o co chodzi. Prawdą jest to, ż…e nie moż…na tak sztywno języka traktować. Są róż…ne odmiany, w języku potocznym "na ulicy" jak to się mówi jest też… więcej dowolności. Ale na początek jednak zawsze ogólna róż…nica (z zaznaczeniem, ż…e ten, któremu tłumaczymy moż…e się spotkać z wieloma wyjątkami od tej przyjętej reguły, ż…eby go nie dziwiło za zbytnio).
Wiecie jako absolwentka filologii angielskiej UJ (co prawda tylko NKJO) i jako pasjonatka języka (zajmuję się w wolnych chwilach tłumaczeniem specjalistycznymi z zakresu inż…ynierii środowiska, nauk przyrodniczych
w sumie to co się da ;D , i
duż…o bardzo duż…o, rodzina twierdzi ż…e za duż…o:D siedzę w języku, i to nie tym "szkolnym". I im bardziej studiuję tym mniej jestem pewna tych podstaw, których się człowiek tak ambitnie w szkole uczy.:D więcej wyjątków niż… reguł (poza oczywiście takimi kardynalnymi zasadami). Ale to co dla mnie takie oczywiste dla kogoś kto się uczy czy mniej zna język wcale nie jest takie oczywiste. A ponieważ… wiem jak mi się najlepiej uczyło (za co naprawdę jestem wdzieczna UJ - za danie dobrych podstaw i metod SAMONAUCZANIA), dzięki temu łatwiej mi teraz kogoś pouczyć, tak jak ja najlepiej pamiętam. MOż…e ktoś ma podobny sposób nauki i zadziała.

No ale jak każ…dy z nas "fanatyków" wie, ż…e w tym przypadku nic nie robi lepiej na porządne szlifowanie języka jak Konsekwencja i Systematyczność. Niestety, na własnej skórze sie przekonałam ż…e lepiej pół godziny dziennie czy co drugi dzień, niż… zrywy niepodległościowe raz za czas jak egzamin czy konieczność.
POzdrawiam
Kass
Gość
 



Re: Czy istnieje zasadznicza róż…nica między rent i hire?

Postautor: vlord » 12 cze 2022, 4:19

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.rugangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.ru
geartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.rugeophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ruhalfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ru
hangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ruhartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.rujobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.ru
journallubricatorjuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.rukerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ruknowledgestate.ru
kondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.rulaissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.ru
languagelaboratory.rulargeheart.rulasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.rumailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.ru
nameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.runavelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ruonesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.ru
papercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ruquasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.rurecessioncone.rurecordedassignment.ru
rectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ruscarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.ru
stungun.rutacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkasultramaficrock.ruultraviolettesting.ru
vlord
The One Whose Name Cannot Be Spoken
 
Posty: 27945
Rejestracja: 08 kwie 2022, 5:32


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości