Wymowa wyrazów – cup, money, love

Pytania i wątpliwości nt. wymowy angielskiej, akcentów, fonetyki itp.

Wymowa wyrazów – cup, money, love

Postautor: Ann799 » 24 sie 2009, 22:55

W rozmówkach angielskich pisze, ż…e w wyrazach takich jak – cup, money, love - występuje
bardzo krótkie polskie „a”.
Jednak w telewizji brytyjskiej wielokrotnie słyszałam tu polskie „o”.
Czy mógłby mi to ktoś wyjaśnić ?
Ann799
 


Re: Wymowa wyrazów – cup, money, love

Postautor: xeo » 25 sie 2009, 3:26

To tylko takie złudzenie, to nie jest takie nasze czyste polskie "a", stąd wraż…enie, ż…e mówią "o". Wymowa niektórych wyrazów zależ…y takż…e od regionalnego akcentu, stąd te róż…nice.

Posłuchaj tego "a" tutaj:
http://www.angielski.edu.pl/angielska_wymowa.html
xeo
Site Admin | Redakcja angielski.edu.pl
 
Posty: 3320
Rejestracja: 22 kwie 2003, 9:26

Re: Wymowa wyrazów – cup, money, love

Postautor: 'Iggins » 29 lis 2009, 5:53

Samogłoska w "cup", "love" czy "money" ma róż…ne warianty wymowy, w dialektach północnoangielskich b. bliska polskiemu "u". Ale "oficjalna" wymowa angielska, tzw. RP przewiduje samogłoskę _podobną_ do polskiego "a", ale nie całkiem z nią identyczną. Przy wymawianiu tej samogłoski trzeba, wychodząc od polskiego "a", podnieść nieco (nieznacznie) i jeszcze nieznaczniej język. Brzmieniowo jest to takie "brudne a", które ma też… coś z "o" lub nawet "y". W wymowie amerykańskiej ten "brud" jest jeszcze bardziej widoczny czy raczej słyszalny. Jeden Amerykanin wyjaśnił mi, ż…e jest to dźwięk, który spontanicznie wydaje czlowiek uderzony w brzuch (jeśli ten człowiek to Polak, to będzie to raczej "y", ale Anglosas nieco szerzej otwiera usta, i wtedy powstaje takie "brudne a".

Ciekawe, ż…e np. Francuzi czy Hiszpanie, których "a" jest "jaśniejsze", czy "cż…yściejsze", niż… polskie, słyszą to "brudne a" jako coś w rodzaju francuskiego "eu" czy niemieckiego "ż˛", z tym, ż…e wargi przy samogłosce angielskiej nie są zaokrąlone, a przy francuskiej czy angielskiej -- są.
'Iggins
 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości