Jak powiedziec, jak jest poprawnie?

Pytania i wątpliwości dotyczące gramatyki angielskiej

Jak powiedziec, jak jest poprawnie?

Postautor: Maniak79 » 09 paź 2008, 22:47

Przyklad: Mam 2 pytania?
Pytanie 1)jak poprawnie powiedziec? Jest w lodowce. It is "in the on fridge?" a moze "on the fridge?" lub "at the fridge"
czy te zasady mozna zastosowac w zdaniu:
Ona jest w samochodzie. On jest w szkole.
Oni sa na 2 pietrze? czyli She is in the car; at the car;on the car?itp...???

Pytanie 2)
Jak sie zapytac osoby czy:
Gdzie byles?
Where WERE you?
Where have YOU been?
zawsze mam z tym problemy?
ktore zdanie jest poprawiejesze?
Pozdrawiam i dziekuje za pomoc
Maniak79
 


Re: Jak powiedziec, jak jest poprawnie?

Postautor: Biggie82 » 19 paź 2008, 14:49

A więc:

Pyt 1.
Jest w lodówce/samochodzie - uzywamy przyimka IN.
Uzywamy dlatego iż… chodzi nam ż…e coś nr1 jest wewnątrz (fizycznie, choć moż…na uż…yć 'in' do rzeczowników abstrakcyjnych - w sercu/in the heart) czegoś nr2.
Jeśli chodzi o budynki to mamy dwie opcje. Np: On jest w szkole:
-He is at school - jest w budynku i znajduje się tam zgodnie z jego przeznaczeniem, tzn uczy się, zakładając ż…e chodzi nam o ucznia.
-He is in school - jest w budynku ale np spotyka się tam z kimś, czeka na kogoś, itd. Nie jest więc tam ani jako uczeń ani jako pracownik.

Pyt 2.
Co do tych dwóch zdań - obydwa są poprawne choć dotyczą 2 ciut innych sytacji.

- Where were you?
Pytamy kogoś o to gdzie przebywał w konkretnym czasie (np wczoraj, rok temu, kiedy dzwoniłem itd) który to czas/okres czasu jest znany obydwu rozmówcom i jest zazwyczaj sprecyzowany w pytaniu (chooć nie musi jeśli obydwaj rozmówcy wiedzą o jaki przedział czasu chodzi). A głównym celem pytania jest uzyskanie informacji gdzie ktoś przebywał w rzeczonym czasie.

- Where have you been?
Tu jest troszke inaczej. Załóż…my ż…e mamy syna który przychodzi do domu o 3 nad ranem :D podczas gdy północ była wyznaczona jako deadline. stoimy więc zaspani i wściekli w przedpokoju i pytamy 'Where have you been?'. Nie chodzi nam w tym wypadku o to konkretnie w jakim miejscu na planecie niesforny młodzieniec przebywał, ale bardziej o fakt ż…e spóż…nił się, nie dał nam znać ż…e sie spózni, i czemu czuć od niego piwo i jakie ma na to wytłumaczenie. Oczekujemy generalnych wyjaśnień czemu jest 3 rano, a on dopiero puka do drzwi. Dochodzi tu zatem sprawa otoczki całej tej sytuacji a celem nadrzednym nie jest dowiedzenie się o miejsce przebywania, choć nie jest to zupełnie dla nas nieistotne.

Poza tym, w zależ…ności od kontekstu i intencji osoby pytającej, moż…emy tu podpiąć generalne zasady uż…ycia czasów past simple (syt1) i present perfect (syt2), ale to już… temat na innego posta.

pzdr
'Mam problem z piciem - dwie ręce i tylko jedna gęba'
Keith Richards, The Rolling Stones :D
Biggie82
newbie
 
Posty: 29
Rejestracja: 18 paź 2008, 11:07

Re: Jak powiedziec, jak jest poprawnie?

Postautor: wsed » 15 cze 2018, 14:41

Dziękuje tego szukałem
wsed
newbie
 
Posty: 19
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:55

Re: Jak powiedziec, jak jest poprawnie?

Postautor: Megatester » 05 sie 2018, 10:49

Ale odkopałeś. Fakt, że Biggie82 bardzo fajnie to opisał. Przy okazji też się dokształciłem.

Dzisiaj brakuje takich osób na forum, którym się chce coś dokładnie opisać i wyjaśnić, a szkoda.

Każdy odeśle do Google, napisz jedno zadanie i nikomu się nie chce, a przecież nie na tym polega idea forum, żeby odsyłać do Google.


__________________
https://www.investor.wroclaw.pl
Megatester
greenhorn
 
Posty: 72
Rejestracja: 24 sty 2017, 22:11

Re: Jak powiedziec, jak jest poprawnie?

Postautor: zujiv » 10 sty 2019, 13:35

No matter how lazy, dull you are the first thing we have to do before having any food is brushing our teeth using a toothbrush. Brushing helps in cleaning all the germs and bacteria inside from inside the mouth.

best electric toothbrushes 2019 |
best toothbrush 2019
zujiv
newbie
 
Posty: 29
Rejestracja: 07 gru 2018, 10:19


Re: Jak powiedziec, jak jest poprawnie?

Postautor: dominika123 » 20 sty 2022, 7:58

Przyklad: Mam 2 pytania?
Pytanie 1)jak poprawnie powiedziec? Jest w lodowce. It is "in the on fridge?" a moze "on the fridge?" lub "at the fridge"
czy te zasady mozna zastosowac w zdaniu:
Ona jest w samochodzie. On jest w szkole.
Oni sa na 2 pietrze? czyli She is in the car; at the car;on the car?itp...???

Pytanie 2)
Jak sie zapytac osoby czy:
Gdzie byles?
Where WERE you?
Where have YOU been?
zawsze mam z tym problemy?
ktore zdanie jest poprawiejesze?
Pozdrawiam i dziekuje za pomoc
jesli jest w lodowce to uzywamy IN



_____________________
https://www.fg-polska.pl/wybor-odpowiedniej-lodowki/
dominika123
junior fellow
 
Posty: 288
Rejestracja: 12 mar 2019, 10:29


Re: Jak powiedziec, jak jest poprawnie?

Postautor: vlord » 30 maja 2022, 10:38

сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
http://journallubricator.ruсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтtuchkasсайтсайт
vlord
The One Whose Name Cannot Be Spoken
 
Posty: 27945
Rejestracja: 08 kwie 2022, 5:32


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości