Bitwa o Anglię

Bitwa o Anglię (the Battle of Britain) uważana jest za największą bitwę powietrzną w historii. Zaczęła się ona 10 sierpnia, a zakończyła 31 października 1940 roku zwycięstwem Królewskich Sił Lotniczych (Royal Air Forces - RAF). Była to pierwsza poważna porażka Niemców podczas II wojny światowej. Ta porażka zmieniła cały bieg wojny.

Po zajęciu praktycznie całej Europy, Hitler postanowił zwrócić swe siły w stronę ostatniego wroga w Europie Zachodniej - Wielkiej Brytanii. Zdawał on sobie sprawę z faktu, iż ma duże szanse pokonania wojsk Królestwa, ponieważ w bitwie o Francję oddziały RAF'u zostały rozgromione przez Luftwaffe. Niemieccy piloci zdobyli doświadczenie również podczas hiszpańskiej wojny domowej. Stanowili więc oni nie lada zagrożenie dla nie wyćwiczonych i nie zaprawionych w boju Anglików. Jednakże podczas bitwy o Anglię sytuacja uległa zmianie - Brytyjczycy mieli do dyspozycji radar i samoloty Spitfire, które sprawowały się w powietrzy lepiej niż niemieckie Messerschmitty. Ale o tym ze Brytyjczycy zwyciężyli zadecydowała ich determinacja i poświęcenie - walczyli na swoim terenie, dla swego kraju, w obronie ojczyzny. Nie mieli więc wyjścia - musieli zyskać przewagę nad Niemcami.

Pierwsza faza bitwy o Anglię trwała od 8 do 18 sierpnia 1940 roku. Samoloty Luftwaffe atakowały brytyjskie statki na kanale La Manche (według Anglików - English Channel;), lotniska, porty i stacje radiolokacyjne. Niemieckie oddziały starały się również zniszczyć w walce lotnictwo brytyjskie.

Brytyjski myśliwiec SpitfireDruga faza trwała w okresie między 19 sierpnia a 5 września. Niemcy atakowali z powietrza lotniska i zakłady przemysłu zbrojeniowego, prowadzili także bitwy z Królewskim Siłami Lotniczymi wgłębi wyspy.

Podczas trzeciej fazy - 6 - 30 września - Niemcy bezustannie bombardowali duże miasta Anglii - w szczególności Londyn. Ludność była w olbrzymim niebezpieczeństwie, bomby spadały wszędzie. Rodzina Królewska opuściła stolicę. Wyjechali prawie wszyscy - oprócz Królowej Matki i króla Jerzego VI, którzy postanowili zostać wraz z poddanymi w bombardowanym mieście, aby wesprzeć ich na duchu i zachęcić swoją postawą do czynnej walki w obronie Ojczyzny.

Czwarta faza od 1 do 31 października 1940. Podczas tej fazy miały miejsce najzacieklejsze i ostateczne starcia między RAF'em a Luftwaffe. Bitwa o Anglię została zakończona zwycięstwem Wielkiej Brytanii.

Podczas całej Bitwy o Anglię ogromne znaczenie miały polskie eskadry lotnicze. Najbardziej znane z nich to Dywizjon 302 - Poznański i 303 - Warszawski im. Tadeusza Kościuszki. Oto, co Squadron Leader Douglas Bader, jeden z asów RAF'u, wybitny pilot myśliwski, powiedział o naszych jednostkach: "Jeżeli o nas chodziło, kochaliśmy naszych sojuszników Polaków. Byli rycerscy i pełni poświęcenia w niszczeniu wrogów w powietrzu. [..] Znać ich, walczyć nimi i współżyć było wielkim przywilejem. Sprawie wolności, o którą walczyliśmy, dodali blasku". Na ponad 1700 niemieckich samolotów strąconych podczas bitwy polskie dywizjony zanotowały 203 pewne zestrzelenia, 35 prawdopodobnych i 36 uszkodzeń samolotów wroga. Podczas walk zginęło jedynie 32 polskich pilotów, co świadczy o doskonałym wyszkoleniu naszych jednostek. Polskie dywizjony cieszyły się ogromnym szacunkiem i zaufaniem. Jak pisze Adam Zamoyski: "Dywizjon 302 uzyskał jako ochrona tak wysoka reputację, że często wyznaczano go do eskorty przelotów króla lub dygnitarzy. Kiedy Churchill wracał w 1942 roku z północnej Afryki, dywizjon wycofano ze skrzydła i wysłano, by osłaniał jego samolot.".

Gdyby bitwa o Anglię nie miała miejsca, niewiadomo, jak potoczyłaby się wojna - podczas tej bitwy Hitler został pokonany. Zwycięstwo było zarówno dla Anglików, jak i całej okupowanej Europy olbrzymim sukcesem. Podbudowało ono morale walczących o wolność, zachęciło do walki i dało nadzieję na lepsze jutro. O zasługach lotników broniących angielskiego nieba Churchill powiedział: "Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym" ("Never was so much owed by so many to so few")

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nie masz uprawnień do komentowania

JezykiObce.pl

Wszystko do nauki języków

Informacja

Komunikat dla użytkowników:

Od dnia 7.01.2019 zaprzestaliśmy codziennego wysyłania listy słówek.

Zaloguj się lub zarejestruj aby skorzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Czytelnia - treści losowe

Loading ...