18 stycznia 1778 Cook przybywa na Hawaje

Osiemnastego stycznia 1778 roku, angielski żeglarz James Cook jako pierwszy Europejczyk postawił stopę na Wyspach Hawajskich. Hawajczycy wierzyli, że przybycie Cooka i jego załogi ma znaczenie religijne, więc powitali ich z wszelkimi honorami, jakie przysługują co najmniej wysłannikom bogów.

W 1779 Europejczycy powrócili na Hawaje i cieszyli się względami tubylców już miesiąc, nie odmawiając sobie żadnych rozrywek, jakie przyszły prostym i znużonym pobytem na morzu mężczyznom do głów. Wtedy to jeden z żeglarzy zachorował i zmarł. To nadwątliło reputację przybyszów - byli tak samo śmiertelni jak inni. Relacje pomiędzy gośćmi a gospodarzami popsuły się i załoga Cooka po raz drugi opuściła Hawaje.

Niestety niespokojne wody oceanu zmusiły żeglarzy do powrotu. Tym razem Hawajczycy powitali ich kamieniami. Rozmowy pokojowe niewiele dały i 14 lutego 1779 tłum zaatakował Anglików. Niewielka ilość karabinów nie była w stanie zatrzymać ciżby - tylko kilku zaatakowanym udało się uniknąć śmierci. Zginął również sam Cook. W odwecie, kilka dni później marynarze zaatakowali z furią używając armat i muszkietów i zabijając około trzydziestu Hawajczyków.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nie masz uprawnień do komentowania

JezykiObce.pl

Klasyka literatury z ćwiczeniami i słowniczkiem

Informacja

Komunikat dla użytkowników:

Od dnia 7.01.2019 zaprzestaliśmy codziennego wysyłania listy słówek.

Zaloguj się lub zarejestruj aby skorzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Czytelnia - treści losowe

Główna Czytelnia Historia Kartki z kalendarza 18 stycznia 1778 Cook przybywa na Hawaje
Loading ...