22 grudnia 1941 Churchill przybywa do Waszyngtonu

Dwa tygodnie po oficjalnym przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do II Wojny Światowej (po ataku Japończyków na Pearl Harbour 7 grudnia 1941), prezydent Franklin D. Roosevelt spotkał się brytyjskim Premierem Winstonem Churchillem w Waszyngtonie w podczas pierwszej oficjalnej konferencji wojennej pomiędzy tymi krajami (kod Arcadia). Konferencja ta trwała przeszło trzy tygodnie i zakończyła się porozumieniem w sprawie powołania jednego dla obu armii Szefa Sztabu. Churchill i Roosevelt zgodzili się także, co do tego, iż żaden z nich nie złoży samodzielnie Hitlerowi propozycji pokoju. Rozmawiali też o możliwej operacji wspólnego lądowania sił Aliantów we Francji lub w Afryce. Pierwszą ustawę uchwaliła przy okazji tej konferencji Organizacja Narodów Zjednoczonych. Mówiła ona o wspólnym wysiłku wojennym wszystkich państw znajdujących się w stanie wojny z Państwami Osi Berlin-Rzym-Tokio.

Przed tym oficjalnym spotkaniem miały miejsce tajne spotkania pomiędzy wojskowymi z obu krajów w styczniu 1941 roku, a Roosevelt i Churchill spotkali się na morzu u wybrzeży Nowej Funlandii w sierpniu 1941. Podpisali tam Kartę Atlantycką, ośmiopunktową deklarację praw człowieka i celów wojny. "Wielka Trójka" - Churchill, Roosevelt i przywódca ZSRR Stalin nie spotkała się aż do konferencji w Teheranie w końcu 1943.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nie masz uprawnień do komentowania

JezykiObce.pl

Informacja

Komunikat dla użytkowników:

Od dnia 7.01.2019 zaprzestaliśmy codziennego wysyłania listy słówek.

Zaloguj się lub zarejestruj aby skorzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Czytelnia - treści losowe

Główna Czytelnia Historia Kartki z kalendarza 22 grudnia 1941 Churchill przybywa do Waszyngtonu
Loading ...