Tematyka egzaminów ustnych II i III stopnia

Zawodnicy przystępujący do egzaminów ustnych II stopnia powinni:

1. opracować 3 tematy z zakresu literatury angielskiej,
2. opracować 3 tematy z zakresu literatury amerykańskiej,
3. opracować podstawowe wiadomoci z zakresu historii, geografii, polityki oraz życia codziennego Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Zawodnicy przystępujący do egzaminów ustnych III stopnia powinni wykazać się znajomością:

1. czterech tematów z zakresu literatury angielskiej,
2. czterech tematów z zakresu literatury amerykańskiej,
3. problematyki z zakresu historii, geografii, polityki oraz życia gospodarczego i kulturalnego państw angielskiego obszaru językowego.

A. ENGLISH LITERATURE
  • Kingsley Amis: Lucky Jim (Jim Szczęściarz)
  • Martin Amis: Fields of London (Pola Londynu)
  • Julian Barnes: Flaubert's Parrot (Papuga Flauberta)
  • Samuel Beckett: Waiting for Godot (Czekając na Godota) Endgame (Końcówka) Murphy (Murphy) Watt (Watt) First Love. Texts for Nothing (Pierwsza Miłość. Teksty po nic)
  • John Brain: Room at the Top (Miejsce na górze)
  • Ivy Compton-Burnett: The Present and the Past (Teraźniejszość i przeszłość)
  • A.S. Byatt: Possersion (Opętanie)
  • Angela Carter: Nights at the Circus (Wieczory cyrkowe) Enduring Love (Przetrzymać tę miłość)
  • Joseph Conrad: Lord Jim (Lord Jim) Heart of Darkness (Jądro ciemności) Nostromo (Nostromo) A Shadow Line (Smuga cienia)
  • Charles Dickens: The Pickwick Papers (Klub Pickwicka) Great Expectations (Wielkie nadzieje) Oliver Twist (Oliwer Twist)
  • George Eliot: The Mill on the Floss (Młyn nad Flosą)
  • Edward M. Forster: A Passage to India (Droga do Indii)
  • John Fowles: The French Lieutenant's Woman (Kochanica Francuza) The Magus (Mag)
  • William Golding: Lord of the Flies (Władca much) Darkness Visible (Widzialna ciemność)
  • Robert Graves: I, Claudius (Ja Klaudiusz)
  • Graham Greene: The Heart of the Matter (Sedno sprawy) The Power and the Glory (Moc i chwała)
  • Thomas Hardy: Tess of the d'Ubervilles (Tessa d'Ubervilles)
  • L. P. Hartley: The Go-between (Posłaniec)
  • Richard Hughes: High Wind in Jamaica (Orkan na Jamajce)
  • Aldous Huxley: Point Counter Point (Kontrapunkt) Brave New World (Nowy wspaniały świat)
  • James Joyce: A Portrait of the Artist as a Young Man (Portret artysty z czasów młodości)
  • Malcolm Lowry: Under the Volcano (Pod wulkanem)
  • Ian McEwan: First Love, Last Rites (Pierwsza miłość, ostatnie posługi)
  • Iris Murdoch: The Black Prince (Czarny książę) Under the Net (W sieci)
  • Robert Nye: Falstaff (Falstaff)
  • Michael Ondaatje: The English Patient (Angielski pacjent)
  • John Osborne: Look Back in Anger (Miłość i gniew)
  • Harold Pinter: The Caretaker (Dozorca) The Birthday Party (Urodziny Stanley'a)
  • Jean Rhys: The Wide Sargassa Sea (Morze Sargassowe)
  • Salman Rushdie: Midnight's Children (Dzieci Północy)
  • William Shakespeare: Macbeth (Makbet) Hamlet (Hamlet)
  • George Bernard Shaw: Mrs Warren' Profession (Profesja Pani Warren) Pygmalion (Pigmalion)
  • Muriel Spark: Memento Mori (Memento Mori) The Public Image (Gwiazda filmowa) Graham Swift Waterland (Kraina wód)
  • William Thackeray: Vanity Fair (Targowisko próżności)
  • H.G. Wells: The Time Machine (Wehikuł czasu) The Invisible Man (Niewidzialny człowiek)
  • Arnold Wesker: Roots (Korzenie)
  • Virginia Woolf: Mrs. Dalloway (Mrs. Dalloway)
  • B. AMERICAN LITERATURE
  • Edward Albee: Who's Afraid of Virginia Woolf (Kto się boi Wirginii Woolf) Short Stories (Opowiadania)
  • Paul Auster: The New York Trilogy (Trylogia nowojorska)
  • James Baldwin: Go Tell It on the Mountain (Głoś to na górze) Another Country (Inny kraj)
  • John Barth: On With a Story (Opowiadać dalej) The Sot-Weed Factor (Bakunowy faktor, 2t.)
  • Donald Barthelme: Opowiadania (wybór opowiadań z tytułem nadanym przez polskiego tłumacza)
  • Saul Bellow: Herzog (Herzog)
  • Robert Coover: A Night at the Movies (Wieczór w kinie)
  • E. L. Doctorow: Ragtime (Ragtime)
  • John Dos Passos: Manhattan Transfer (Manhattan Transfer)
  • William Faulkner: The Sound and the Fury (Wściekłość i wrzask)
  • Francis S. Fitzgerald: The Great Gatsby (Wielki Gatsby)
  • John Gardner: Grendel (Grendel)
  • William Gibson: Neuromancer (Neuromancer)
  • Nathaniel Hawthorne: The Scarlet Letter (Szkarłatna litera)
  • Joseph Heller: Catch-22 (Paragraf 22)
  • Ernest Hemingway: For Whom the Bell Tolls (Komu bije dzwon) A Farewell to Arms (Pożegnanie z bronią)
  • Henry James: Deisy Miller (Daisy Miller)
  • Jack Kerouac: On the Road (W drodze) The Dharma Bums (Włóczędzy dharmy)
  • Maxine Hong Kingston:China Men (China Men)
  • Jack London: The Sea Wolf (Wilk Morski)
  • Norman Mailer: The Naked and the Dead (Nadzy i martwi)
  • Herman Melville: Moby Dick (Moby Dick)
  • Arthur Miller: Death of a Salesman (śmierć komiwojażera) All My Sons (Synowie)
  • Toni Morrison: Song of Solomon (Pieśń Salomonowa)
  • Vladimir Nabokov: Lolita (Lolita) Pnin (Pnin)
  • Tim O'Brien: Going after Cacciato (W pogoni za Cacciatą)
  • Eugene O'Neil: Mourning Becomes Electra (Żałoba przystoi Elektrze) Desire Under the Elms (Pożądanie w cieniu wiązów)
  • Sylvia Plath: The Bell Jar (Szklany klosz)
  • Thomas Pynchon: The Crying of Lot 49 (49 idzie pod młotek)
  • Henry Roth: Call It Sleep (Nazwij to snem)
  • I. D. Salinger: The Catcher in the Rye (Buszujący w zbożu)
  • John Steinbeck: Of Mice and Men (Myszy i ludzie) The Grapes of Wrath (Grona gniewu)
  • William Styron: Lie Down in Darkness (Pogrążyć się w mroku)
  • Mark Twain: Adventures of Huckleberry Finn (Przygody Hucka)
  • Kurt Vonnegut Jr.: Slaugtherhouse-Five (Rzeźnia nr 5)
  • Tennessee Williams: The Glass Menagerie (Szklana menażeria) A Streetcar Named Desire (Tramwaj zwany pożądaniem)

    C.UCZESTNICY II I III ETAPU OLIMPIADY UDZIELĄ KRÓTKICH ODPOWIEDZI W FORMIE CIĄGŁEJ WYPOWIEDZI LUB W FORMIE DIALOGU Z EGZAMINATOREM NA JEDEN Z TEMATÓW ZWIĄZANYCH Z NASTĘPUJĄCYMI BLOKAMI TAMATYCZNYMI:

    I. GENERAL TOPICS

  • 1. Why is English a world language?
  • 2. Man and the natural environment.
  • 3. Modern mass-media and their impact on man.
  • 4. Modern technological advances.
  • 5. Social, cultural and political developments in today's world.
  • 6. Everyday life in the modern world, including:
            education religion work
            health care agriculture the city
            banking travel fashion
            sports leisure problems of modern youth
            morality national humour public life and the equality of the sexes

    II. GENERAL INFORMATION (THE UNITED KINGDOM)
  • 7. Name, national emblem, flag. Territory and population.
  • 8. The geographical regions of the United Kingdom (UK).
  • 9. The structure of the government in the UK.
  • 10. The system of education in the UK.
  • 11. British industry.
  • 12. The political parties in the UK.
  • 13. The conflict between Catholics and Protestants in Northern Ireland.
  • 14. The role of the UK in Europe.
  • 15. The Hundred Years' War 1338-1453.
  • 16. The Tudors.
  • 17. The Stuarts.
  • 18. Oliver Cromwell.
  • 19. The Industrial Revolution.
  • 20. Parliament.
  • 21. The House of Hannover.
  • 22. The relations between the UK, Europe and the world.
  • 23. The Commonwealth.
  • 24. The oldest English universities.
  • 25. The most important event(s) in the history of the UK.

    III. OUTSTANDING BRITISH PERSONALITIES
  • 26. Famous English kings and queens.
  • 27. Famous UK personalities in the fine arts.
  • 28. Famous UK scientists.

    IV. LONDON: THE CAPITAL CITY
  • 29. London's past.
  • 30. London's present (preferred tourist attractions).

    V. GENERAL INFORMATION (THE UNITED STATES)
  • 31. Name, national emblem, flag. Territory and population.
  • 32. The geographical regions of the United States (US).
  • 33. The structure of the government.
  • 34. The political parties in the US.
  • 35. American industry.
  • 36. The system of education in the US.
  • 37. Big American cities.
  • 38. American agriculture.
  • 39. Washington, D.C. (preferred tourist attractions).

    VI. THE HISTORY OF THE UNITED STATES
  • 40. The beginnings of colonization.
  • 41. The War of Independence.
  • 42. The Declaration of Independence and the drawing up of the American Constitution.
  • 43. The frontier moves West.
  • 44. The Indian Wars.
  • 45. The Civil War.
  • 46. Racial problems in the US.
  • 47. Most important event(s) in the history of the US.

    VII. OUTSTANDING AMERICANS
  • 48. American Presidents.
  • 49. Famous American personalities in the fine arts.
  • 50. Famous American scientists.
  • Nie masz uprawnień do komentowania

    Wyszukiwarka

    Egzaminy - treści losowe

    Polub nas na FB

    Główna Egzaminy Olimpiada Tematyka egzaminów ustnych II i III stopnia

    Subskrybcje

    Zapisz się do subskrypcji aby codziennie otrzymywać wiadomości i uczyć się słowek
    captcha 

    Zaloguj się lub zarejestruj aby skorzystać ze wszystkich funkcji portalu.

    Reklama

    Loading ...

    Ta strona wykorzystuje pliki cookie.

    Polityka cookie OK